رفتن به مطلب

کاربران گرامی تاپیک دعوت به همکاری با سایت  رو مطالعه کنید و در صورت علاقه می توانید برای خودتون درآمد کسب کنید و پول در بیارید.

ایران سی اف سی
mehrnosh66

اگر چمدانمان گم ، چه کار کنیم؟!

امتیاز دادن به این موضوع:

پست های پیشنهاد شده

%DA%86%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86.jpg

اگر چمدانمان در پروازداخلی یا پرواز خارجی گم شد، چه کار کنیم؟!


اشخاصی که به سفر می*روند ممکن است اهداف متفاوتی داشته باشند، مثلاً برخی افراد به*منظور کار سفر می*کنند برخی دیگر برای تفریح و ... . اما تنها خواسته*ای که بین همه*ی مسافران مشترک است و آن*ها برای سفر خود می*خواهند، سفری بی*دردسر است. این خواسته*ی مسافران آن*قدر قوی است که در همه*ی مراحل سفر دغدغه*هایی ازجمله دغدغه*ی انتخاب وسیله*ی سفر ، انتخاب هتل ، رزرو بلیط هواپیما و ... در آن*ها به وجود می*آید.

ساده*ترین راه برای سفر کردن برای عموم مردم از طریق هواپیما است اما برخلاف نظر آن*ها سفر با هواپیما نیز ممکن است دردسرهایی داشته باشد مثل گم*شدن چمدانتان در پرواز داخلی یا پرواز خارجی.

درصورتی*که چمدان خود را به خاطر هر چیزی بعد از پرواز خارجی یا پرواز داخلی، گم کردید 3 کار بایستی انجام دهید ولی قبل از آن بهتر است تا حدودی از حق و حقوق یک مسافر اطلاعاتی داشته باشید.

بااین*حال که در عصر امروز بیشتر فرودگاه*ها پیشرفته شده*اند و گم*شدن چمدان کمتر اتفاق می*افتد یا اگر این اتفاق بیفتد کمتر از 24 ساعت به صاحبش تحویل داده می*شود اما هنوز چمدان*هایی هستند که هیچ*وقت پیدا نشده*اند.

در سال 1999 بالاخره پیمان مونترال جایگزین قوانین قدیمی ورشو شد. این قانون به این صورت است که به مسافرانی که چمدانشان گم*شده به ازای هر نفر مبلغی بر اساس SDR تعلق می*گیرد که به*وسیله*ی صندوق بین‏*المللی بر اساس پول*های رایج بین*‏المللی و نوسانات آن محاسبه می*شود و بعد از اتمام پرواز خارجی یا پرواز داخلی به آن*ها باید اطلاع داده شود.

نکته قابل*توجه این است که شرکت*های هواپیمایی بعد از گذشت 55 روز اگر چمدان پیدا نشد موظف*اند غرامت آن را پرداخت کنند این غرامت نیز بر اساس مدارکی است که ارزش محتویات چمدان را حساب می*کند. بنابراین انتظار نداشته باشید بلافاصله بعد از پرواز خارجی یا پرواز داخلی به*سرعت غرامت را پرداخت کنند.

به*طور رایج روی هر بلیط هواپیما به*منظور هر 20 کیلوگرم وزن چمدان*ها، به ازای هر کیلوگرم در زیادترین حالت 20 دلار خسارت پرداخت می*شود. غرامت در پروازهای اروپایی در بیشترین حالت 400 دلار و در آمریکا بستگی به مسافت طی شده دارد که معمولاً، 640 دلار است. همچنین بستگی به نوع بلیط هواپیما یتان دارد.

لازم است بدانید که خسارت چمدان گم*شده برای بلیط هواپیما فرست کلاس یا بیزنس کلاس بیشتر است و نیز بیمه*های سفر در این مورد کمک می*کنند. بنابراین خسارت پرداختی به نوع بلیط هواپیما ، پرواز داخلی و پرواز خارجی نیز بستگی دارد.

حال اقداماتی که باید طی کنید عبارت*اند از:

۱- پیش از اینکه از فرودگاه خارج شوید، گم*شدن چمدانتان را اطلاع دهید و تشریفات اداری آن را انجام دهید.

بعدازاینکه متوجه شدید چمدانتان گم*شده اقدامات زیر را انجام دهید:

ابتدا به سمت دفتر خدمات مشتری بروید و یا یکی از کارکنان شرکت هواپیمایی را مطلع سازید.
سپس فرم PIR (گزارش بی‏*نظمی در خصوص اموال) را پرکنید.
درصورتی*که به شما گفته شد چمدانتان با پرواز بعدی می*رسد فرم شکایت را پرکنید.
حواستان باشد که در فرم بایستی اطلاعات لوازم داخل چمدان را بنویسید و همچنین اطلاعات پرواز داخلی یا پرواز خارجی و اطلاعات اقامت و یکسری اطلاعات شخصی مثل کد ملی و ... را نیز باید بنویسید.
همراه با این فرم بایستی تیکت یا همان برچسب چمدانتان که پیش از پرواز داخلی یا پرواز خارجی به بلیط هواپیما یا پاسپورت چسبانده شده، داشته باشید. (این برچسب برای گرفتن غرامت ضروری است)
بعد از 7 روز بایستی فرم خسارت را کتباً تکمیل کنید.

۲- برای محتویات چمدان خود درخواست غرامت نمایید.

اگر چمدانتان در شهر مقصد گم شود و این مکان شهر خودتان نباشد بهتر است وسایل مورد نیازتان را بخرید و پولش را از شرکت هواپیمایی مربوطه دریافت کنید یا اینکه تقاضای مقداری پول از آن*ها داشته باشید.

این شرکت*ها اغلب در شهری که در آن زندگی می*کنید، چندان پاسخگو نیستند، زیرا که تصور می*کنند که هر آنچه امکان دارد به آن احتیاج پیدا کنید، در خانه* خود دارید.


۳- برای دریافت چمدان مدارک لازم را همراه خود به فرودگاه ببرید.

درصورتی*که از طرف فرودگاه تماسی داشتید که پیدا شدن چمدانتان را اطلاع داد، بایستی همه رسیدها و برچسب*ها و اصل پاسپورت و بلیط هواپیما خود را همراه داشته باشید. در مطلوب*ترین وضعیت ممکن، زمانی که چمدانتان پیدا شود شرکت هواپیمایی چمدان را به هزینه خودش برای شما ارسال خواهد کرد و در بدترین وضعیت ممکن، زمان اینکه شرکت هواپیمایی تائید کند که چمدان شماست حداقل 21 روز است. در این صورت شما می*توانید شکایت کنید و بابت این مدت*زمان هم خسارت بگیرید.

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

Статус жизни форума


Дата запуска форума: August 27, 2016 17:18:30

درباره سایت

این سایت به عنوان یکی از بزرگترین انجمن های تفریحی و سرگرمی در ایران که از سال 1390 کار خود را شروع کرده و تا به حال هم سعی در ایجاد مکانی گرم و صمیمی برای هموطنان گرامی داشته است.


امیدواریم که ما را در این راه پرفراز و نشیب حمایت کنید! هدف ما بهترین یا بهتر شدن نیست هدف ما جلب رضایت شما و ایجاد مکان دوستانه و صمیمی برای شما دوستان می باشد.

این سایت تا به حال توسط حمایت های شما پابرجا و توسط سرورهای قدرتمند سرور ایران پشتیبانی می شود.

لینک های مهم سایت

نمونه ای از لینک بخش های مختلف انجمن

آمار سایت

مجوزهای سایت

logo-samandehi
نماد اعتماد الکترونیکی بزودی دریافت می شود
×
×
  • جدید...