رفتن به مطلب
ایران سی اف سی

۴ سناریوی احتمالی پیش روی بیت کوین در آینده

امتیاز دادن به این موضوع:


براي جلوگیری از تکراری شدن تاپیک ها قبل از ارسال از قسمت جستجوی سایت استفاده کنید. تاپیک های تکراری حذف خواهند شد.

تاپیک ها باید در انجمن های مناسب زده شوند. قبل از ارسال تاپیک عنوان انجمن را بخوانید.

ارسال‌های توصیه شده

بعضی‌ها جزو طرفدار متعصب بیت کوین و انقلابی که این فناوری به جهان هدیه داده است به حساب می‌آیند. بیت کوین برای آن‌ها فرصتی است تا یک سیستم پولی کاملاً غیرمتمرکز و مبتنی بر اعتماد واقعی [بین کاربران] را در جهان مستقر کنند. خیلی از این طرفداران هم جزو همان گروه هودلرهای (HODL) معروف هستند. کسانی که بدون توجه به قیمت به‌صورت ماهانه اقدام به ذخیره بیت کوین می‌کنند چراکه معتقدند قیمت آن در آینده رکوردهای جدیدی را به نام خود ثبت خواهد کرد.

در طرف دیگر قضیه بانک‌های مرکزی، اقتصاددان‌ها و سیاست‌مداران قرار دارند که به بیت کوین به چشم یک خطر جدی نگاه می‌کنند. البته این نوع نگاه ازطرف آن‌ها کاملاً طبیعی است زیرا پذیرش گسترده بیت کوین به‌ طور قطع قدرت آن‌ها در خلق منابع نامحدودِ پولی را محدود خواهد کرد. «سیلوین ساورل» (Sylvain Saurel) در مقاله‌ای که در وب‌سایت مدیوم منتشر شد، به توضیح چهار سناریوی محتمل در خصوص قیمت بیت کوین می‌پردازد.

رسانه‌ها هم معمولاً بدون توجه به واقعیات و مزایای این فناوری انقلابی سعی می‌کنند با تیترهای جنجالی از بیت کوین و ارزهای دیجیتال سوءاستفاده کنند.

مردم عادی هم با مشاهده این اخبار و نوسان‌های شدید بیت کوین نمی‌دانند که درباره آن باید چگونه قضاوت کرد. به همین دلیل است که اکثر مردم از پتانسیل‌های بیت کوین و توانایی آن برای تغییر زندگی آینده‌شان بی‌اطلاع هستند.

قیمت آینده بیت کوین شما را مجذوب خود می‌کند

۴ سناریوی احتمالی پیش روی بیت کوین در بلندمدت کدام است؟قیمت بیت کوین از ابتدا تا به امروز

موضع شما در برابر بیت کوین هر چه باشد مطمئنم که حداقل در یک مورد است شما را به وسوسه می‌اندازد؛ موردی که گمان می‌کنم دانستنش برای همه جذاب باشد:

همه می‌خواهند بدانند که قیمت بیت کوین در آینده چه خواهد بود.

قیمت آینده بیت کوین شما را مجذوب خودش می‌کند. به همین خاطر است که همه مردم، از افراد با نفوذ حوزه بیت کوین گرفته تا اقتصاددانان معروف، به پیش‌بینی قیمت آن می‌پردازند و نظر خاص خودشان را در این مورد دارد.

تیم دراپر (Tim Draper)، یکی از سرمایه‌گذاران معروف که سرمایه‌گذاری‌های زیادی در شرکت‌هایی مثل بایدو (Baidu)، اسکایپ و تسلا انجام داده است، از مدت‌ها قبل به بیت کوین باور دارد و به همین دلیل بود که در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ اقدام به خرید ۳۰,۰۰۰ بیت کوین کرد. به همین خاطر پیش‌بینی‌های او در مورد قیمت آینده بیت کوین از اعتبار زیادی برخوردار است.

طبق پیش‌بینی دراپر، قیمت بیت کوین تا سال ۲۰۲۲ به ۲۵۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید.

بابی لی (Bobby Lee)، مدیرعامل شرکت BTC China حتی آینده روشن‌تری را برای بیت کوین متصور است و پیش‌بینی می‌کند که قیمت تا سال ۲۰۲۸ به یک میلیون دلار خواهد رسید. حقیقت این است که هیچ‌کس نمی‌تواند قیمت بیت کوین را به‌طور قطعی پیش‌بینی کند و البته این در مورد خود من هم صادق است.

اما پیش‌بینی سناریوهای بالقوه پیش روی بیت کوین غیرممکن نیست. پس این شما و این هم ۴ سناریوی بالقوه و مهم بیت کوین در بلندمدت از دیدگاه من.

۱. بیت کوین تبدیل به یک ارز ذخیره جهانی خواهد شد

۴ سناریوی احتمالی پیش روی بیت کوین در بلندمدت کدام است؟آیا بیت کوین می‌تواند جای دلار را بگیرد؟

هودلرهای بیت کوین معتقدند که بیت کوین در آینده جای دلار را به‌عنوان ارز ذخیره‌ای جهانی خواهد گرفت. اگر این سناریو محقق شود، هودلرهای واقعی بیت کوین در آینده بسیار ثروتمند خواهد شد و بخشی از آن‌ها که از سال‌های اولیه عرضه بیت کوین اقدام به ذخیره آن کرده‌اند میلیاردر خواهند شد.

برای تحقق این سناریو بیت کوین باید به‌طور گسترده و ملموس توسط مردم دنیا موردپذیرش قرار گیرد. در آن زمان است که بازرگانان سراسر دنیا با بیت کوین مانند دلار و دیگر ارزهای فیات (ارزهای ملی رایج) برخورد خواهند کرد.

آن‌ وقت این واقعیت که تعداد بسیار زیادی از مردم بیت کوین به‌عنوان یک بستر تبادل ارزش و یک روش پرداخت قبول دارند، قیمت آن را بسیار بالاتر خواهد برد. حجم بالای تراکنش‌هایی که درنتیجه پذیرش گسترده بیت کوین ایجاد می‌شود باعث خواهد شد که کارمزد تراکنش مناسب باشد، حتی اگر پاداش ماینرها در آن زمان به صفر نزدیک شده باشد. اینجاست که رویای اصلی ساتوشی ناکاموتو به واقعیت تبدیل می‌شود.

یادآوری این مسئله خالی از لطف نیست که خالق مرموز این ارز دیجیتال، در وایت پیپر بیت کوین از آن با عنوان «سیستم پرداخت نقدی الکترونیکی همتا به همتا» یاد می‌کند و می‌نویسد:

یک نسخه کاملا همتا به همتا از پولی الکترونیکی که ارسال مستقیم تراکنش‌های آنلاین را از شخصی به شخص دیگر، بدون نیاز به نهادهی مالی، ممکن می‌کند.

این روزها که سال 2019 به پایان خود نزدیک می‌شود، نباید انتظار مشاهده چنین سناریویی را داشته باشیم، چراکه منطق بسیاری از مالکان بیت کوین برای ذخیره آن، استفاده از این ارز دیجیتال به‌عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری ساده برای دستیابی به بالاترین سود ممکن در آینده است.

۲. کمیابی بیت کوین، امید سرمایه‌گذارن

۴ سناریوی احتمالی پیش روی بیت کوین در بلندمدت کدام است؟بیت کوین دارای محدودیت 21 میلیون واحدی است و این مسئله را می‌توان دلیلی برای افزایش قیمتش دانست

بلاک چین بیت کوین برای تعداد کوین‌های قابل‌استخراج یک محدودیت ۲۱ میلیونی تعیین کرده است. این کمیابی آنجا بیشتر به چشم خواهد آمد که بدانیم از این تعداد، حدود چهار میلیون کوین یا برای همیشه از دست خواهد رفت یا گم خواهد شد.

تعداد بیت کوین‌های در چرخش در سال ۲۱۴۰ در بهترین حالت ۱۷ میلیون کوین خواهد بود.

با مشاهده موفقیت‌های روزافزون بیت کوین، هرروز افراد بیشتری خواهان مالکیت آن خواهند بود. در این میان هاوینگ‌های موفق بیت کوین هم پاداش ماینرها برای تائید تراکنش‌ها را تا حدودی کاهش خواهد داد و قیمت بیت کوین نیز در پاسخ به تقاضای شدید مردم برای همیشه و به‌ طور مداوم افزایش می‌یابد.

اما باید در نظر داشت که این تقاضای گسترده از طرف عامه مردم به سوددهیِ آینده آن مربوط می‌شود و ربطی به ویژگی آن به‌عنوان یک بستر تبادل ارزش ندارد.

البته تعداد صاحبان کسب‌کارهایی که بیت کوین را به عنوان روش پرداخت انتخاب می کنند روز به‌ روز در حال افزایش است؛ اما به‌ هر حال به از میان رفتن پاداش‌هایی که به شکل بیت کوین به ماینرها برای تائید اعتبار تراکنش‌ها تعلق می‌گیرد، کارمزد تراکنش‌ها کمی غیرمعمول به نظر می‌رسد و بیشتر مردم ترجیح می‌دهند به‌جای فروش بیت کوین‌هایشان برای کسب سود، آن‌ها را ذخیره کنند.

بیت کوین در صورت تحقق این سناریو تبدیل به نوعی سهام خواهد شد. چیزی که دقیقاً با اهداف اصلی خالق آن در تضاد است.

۳. بیت کوین تبدیل به طلای دیجیتال می‌شود

۴ سناریوی احتمالی پیش روی بیت کوین در آیندهمحدودیت غیرقابل تغییر واحدهای بیت کوین دلیل اصلی تبدیل آن به طلای دیجیتال است

بیت کوین به دلیل ویژگی‌هایی مثل ذخیره محدود و قابلیت استخراج، همواره با طلا مقایسه می‌شود. بسیاری از اقتصاددانان، بیت کوین را به‌عنوان طلای دیجیتال یا نسخه دوم طلا می‌شناسند. به همین دلیل است که قانون‌گذاران، بیت کوین را یک کالا (Commodity) به حساب می‌آورند.

بیت کوین هنوز بسیار جوان است و همین موضوع می‌تواند نوسان بسیار بالای کنونی قیمت آن را توضیح دهد.

اما می‌بینیم که باگذشت زمان، قیمت بیت کوین هر بار پس از چند روند نزولی و صعودی به رشد خود ادامه داده است. قیمت بیت کوین هم درست مانند قیمت طلا، که در مقایسه با بیت کوین از ثبات بیسیار بیشتر ی برخوردار است، بعد از مدتی به ثبات خواهد رسید.

در این سناریو بیت کوین نقش یک ابزار ذخیره ارزش را بازی می‌کند.

۴. بیت کوین به ورطه فراموشی سپرده خواهد شد

نابود شدن بیت کوینفراموش شدن بیت کوین با تمامی تاثیراتی که داشته یک سناریوی بعید به نظر می‌رسد

احتمال وقوع این سناریو ازنظر من بسیار بسیار کم است؛ اما به‌ هر حال باید آن را ذکر کرد چرا که هیچ‌ چیز غیرممکن نیست. این احتمال وجود دارد که در آینده از بیت کوین چیزی جز یک خاطره دور باقی نماند. امکان دارد که قیمت بیت کوین به سرعت کاهش یافته و دیگر چیزی به نام «ارزش» از آن باقی نماند.

بزرگ‌ترین بازنده‌ها در این سناریو هودلرها هستند که مجبور خواهند شد قید رویای میلیاردر شدن را بزنند.

شاید بپرسید چه چیزهایی ممکن است باعث ناپدید شدن و از بین رفتن بیت کوین شود؟

اولین علت می‌تواند جایگزین شدن آن با یکی از ارزهای دیجیتال برتر بازار باشد. بیت کوین رقبای بسیاری مثل اتریوم، ریپل، ایاس (EOS) و بیت کوین کش دارد که هرکدام از آن‌ها ممکن است تاج پادشاهی را از سر آن بربایند.

البته نباید امکان ظهور یک ارز جدید که بتواند مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین را حل و تعداد زیادی از کاربران را نسبت به کارآمدی‌اش قانع کند را هم نادیده گرفت.

بیت کوین در صورت از دست دادن کاربرانش دیگر چیز زیادی برای عرضه نخواهد داشت و ویژگی اولین بودن آن‌ هم به دادش نخواهد رسید.

حالت دوم هم می‌تواند موفقیت قانون‌گذاران کشورهای توسعه‌یافته در پایان دادن به ماجراجویی‌های بیت کوین باشد. البته فرض بر این است که ذات غیرمتمرکز بیت کوین بتواند مانع از وقوع این اتفاق شود، اما کسی نمی‌تواند از این موضوع مطمئن باشد و به‌ هر حال ما برای این سناریو مجبوریم که بدترین شرایط ممکن را هم در نظر بگیریم.

آخرین حالت هم این است که بیت کوین به دلیل تمایل کاربرانش برای احتکار آن نتواند توانایی‌های بالقوه خود را محقق کند. به نظر من بسیاری از اهداف از دست‌ رفته این انقلاب [حوزه فناوری] به خاطر حرص و طمع زیاد بوده است.

نتیجه‌گیری

پاسخ به این سؤال که آینده یا قیمت بیت کوین در ۵ یا ۱۰ یا ۵۰ سال بعد چه خواهد بود، کار آسانی نیست. این سؤالات و امثال آن‌ها هر روز، بارها و بارها در جامعه کاربران بیت کوین پرسیده می‌شوند.

این واقعیت که هیچ‌کس نمی‌تواند به این نوع سؤال‌ها به‌طور قاطع پاسخ دهد یکی از جذابیت‌های زندگی است. شاید بیت کوین را بتوان بزرگ‌ترین انقلاب در حوزه فناوری بعد از ظهور اینترنت دانست اما تضمینی وجود ندارد که بیت کوین با تبدیل‌شدن به یک ارز ذخیره جهانی، در کنار دلار یا با جایگزینی آن، بتواند حداکثر کارایی خود را در عمل اثبات کرده و محقق نماید.

این عدم قطعیت همان چیزی است که دنبال کردن هر روزه بیت کوین را به کاری هیجان‌انگیز تبدیل می‌کند. بیت کوین پدیده‌ای است که می‌توان عجیب‌ترین رؤیاها را برای آن متصور بود، رؤیاهایی که هیچ تضمینی برای تحقق آن‌ها وجود ندارد. به همین خاطر است که جامعه کاربران و طرفداران بیت کوین باید هر روز برای تحقق توانایی‌های بالقوه پادشاه ارزهای دیجیتال بجنگند و بجنگند و بجنگند.

The post ۴ سناریوی احتمالی پیش روی بیت کوین در آینده appeared first on ارزدیجیتال.

نمایش متن کامل

توجه: برای دانلود مرورگر به فیلترشکن نیاز دارید ولی بعد از نصب مرورگر مثل مرورگرهای دیگه (کروم، فایرفاکس و ...) کار می کنه!

بیت کوین - کسب درآمد حرفه ای

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

در تاپیک ها، اگر سوال يا نظر خاصي نداريد لطفا فقط از دکمه می پسندم و ... استفاده کنيد. نظراتي مانند مرسی، خوب بود، ممنون و ... شامل اسپم هستند و باعث کاهش کيفيت پست ها مي شوند.

بالا آوردن تاپیک ها و پست ها قبل از 48 ساعت ممنوع است و موجب حذف آنها خواهد شد.

لطفا به جای بروز کردن تاپیک های قدیمی در نظر شروع یک تاپیک جدید باشید مگر این که لازم به بروزرسانی تاپیک مربوطه باشد.

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...

اطلاعات مهم

لطفا قبل از عضویت و همکاری با ما قوانین را مطالعه کنید.