رفتن به مطلب

کاربران گرامی تاپیک دعوت به همکاری با سایت  رو مطالعه کنید و در صورت علاقه می توانید برای خودتون درآمد کسب کنید و پول در بیارید.

×
×
  • اضافه کردن...

قیمت بیت کوین نسبت به طلا از ده ماه پیش تاکنون سه برابر شده است

امتیاز دادن به این موضوع:


پست های پیشنهاد شده

قیمت بیت کوین و طلا، طی ماه‌های گذشته و پس از سقوط ماه مارس (اسفند)، صعودی قابل‌قبول داشته است، اما رشد بیت کوین سه‌برابر رشد طلا در مدت مشابه بوده است. به‌عقیده بسیاری همین مسئله در آینده باعث تبدیل‌شدن پادشاه ارزهای دیجیتال به سرپناه امن اصلی سرمایه‌گذاران دانه‌درشت می‌شود.

 به گزارش دیکریپت و بر اساس اطلاعاتی که از پلتفرم‌های آماری و تحلیلی مختلف نظیر «XE» به دست آمده است، قیمت بیت کوین در مقایسه با طلا نه‌تنها خود را احیا کرده بلکه بیش از سه برابر شده است. این رشد پس از سقوط ماه مارس و سقوط بازارهای جهانی رخ داده است. سقوط ماه مارس به‌‌واسطه شیوع گسترده ویروس کرونا رخ داد و باعث شد تا قیمت بیت کوین تا زیر ۴۰۰۰ دلار سقوط کند.

این موضوع نشان می‌دهد که «طلای دیجیتال» هم‌اکنون عملکرد بسیار بهتری نسبت به طلای سنتی داشته است؛ سؤال اصلی اینجاست که چرا این سناریو رقم خورده است؟

کنستانتین آنیسیموف (Konstantin Anissimov)، مدیر اجرایی صرافی بیت کوین CEX.IO، در این رابطه می‌گوید که مقایسه عملکرد بازار بیت کوین با طلا، صرفاً از منظر نوسانات قیمتی این دو دارایی منصفانه نیست. برای مثال بیت کوین ۵۸.۴ درصد از ارزش خود را در بازه زمانی ۱۹ فوریه (۲۹ دی ۹۸) تا ۱۳ مارس (۲۳ اسفند ۹۸) از دست داد. این در حالی است که قیمت طلا بین ۹ مارس (۱۹ اسفند ۹۸) تا ۲۰ مارس (۱ فروردین) تنها ۱۴٫۶ درصد کاهش پیدا کرد. او در ادامه می‌افزاید:

با این حال اگر عملکرد قیمتی هر دو دارایی را از ابتدای سال ۲۰۲۰ در نظر بگیریم، مشاهده می‌کنیم که بیت کوین ۴۵۰ درصد رشد کرده و طلا فقط ۵۰ درصد رشد را تجربه کرده است؛ بنابراین با اطمینان کامل می‌توانیم بگوییم که بیت کوین از نظر درصد رشد، دارایی بسیار موفق‌تری نسبت به طلا بوده است.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت:

یکی از دلایل این رشد قوی، تأثیر همه‌گیری ویروس کرونا به‌ویژه موج دوم آن در پاییز است. از ماه اکتبر (مهر) که قرنطینه سراسری مجدداً از سر گرفته شد، بیت کوین شروع به جذب هر چه بیشتر سرمایه‌گذاران سنتی و به‌ویژه آنهایی که سرمایه خالص بالایی دارند، کرد. این افراد از بیت کوین به‌عنوان پناهگاهی برای پوشش ریسک و محافظی در مقابل تورم استفاده می‌کنند.

نمودار قیمت بیت کوین در مقایسه با قیمت طلابیت کوین به طور قابل توجهی در سال ۲۰۲۰ نسبت به طلا عملکرد بهتری داشته است

این روزها سرمایه‌گذاران توجه بیشتری نسبت به بیت کوین نشان می‌دهند. چند روز پیش، رائول پال (Raoul Pal)، مدیرعامل کانال تلویزیونی ریل ویژن (Real Vision) که در حوزه مالی فعالیت می‌کند، تصمیم گرفت سبد سرمایه‌گذاری خود که متشکل از دلار، طلا و بیت کوین بود را تغییر دهد. او کل سرمایه خود را در اتریوم و بیت کوین سرمایه‌گذاری کرد.

رائول پال در مصاحبه‌ای با رسانه‌ها گفت:

من سرمایه‌گذاری کلان انجام می‌دهم. بنابراین در جستجوی بهترین بازده تعدیل‌شده ریسک هستم و بیت کوین اساساً قوی‌تر از دیگر دارایی‌ها ظاهر شده است. من تا آنجا که ممکن بود طلاهای خودم را نگه داشتم اما چه فایده؟

لوکاس هوانگ (Lucas Huang)، رییس بخش رشد و پیشرفت صرافی غیرمتمرکز توکن‌لون (Tokenlon)، هم در اظهارات مشابهی خاطرنشان کرد که افزایش علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران نهادی به بیت کوین را یکی از عوامل اصلی عملکرد بسیار بهتر این ارز دیجیتال در مقایسه با طلا می‌داند. او در با بیان اینکه بیت کوین دارای ویژگی‌هایی است که آن را به این فلز گران‌بها بسیار شبیه می‌کند، گفت:

سرمایه‌گذاران نهادی دریافته‌اند که بیت کوین خصوصیاتی همانند طلا دارد. عرضه محدود یکی از این شباهت‌ها است؛ از سوی دیگر اما، بیت کوین یک دارایی جدید و نسبتاً پرریسک است که مسیر پر پیچ و خمی را طی کرده و در سال ۲۰۲۰ با ثبات بیشتری همراه بوده است. هرچه سرمایه‌گذاران سنتی بیت کوین بیشتری بخرند، بیت کوین باثبات‌تر خواهد شد. این همان چیزی است که هم‌اکنون شاهد آن هستیم.

آنتونی ترنچف (Antoni Trenchev)، مدیر اجرایی شرکت نکسو (Nexo) که در زمینه اعطای وام با پشتوانه دارایی دیجیتالِ قانون‌گذاری‌شده فعالیت دارد، در این رابطه می‌گوید:

همان‌طور که بارها گفته‌ام، باید از گروه دیگری از افراد باهوش برای عملکرد درخشان بیت کوین در مقابل طلا تشکر کنیم. افرادی نظیر استنلی دراکون میلر (Stanley Druckenmiller) که بیت کوین را بهتر از طلا می‌دانند. حتی باید از کسانی مثل ری دالیو (Ray Dalios) هم تشکر کرد که از بیت کوین انتقاد می‌کنند. آنها نیز در این عملکرد درخشان سهیم بوده‌اند.

لیور مسیکا (Lior Messika)، بنیان‌گذار و مدیر اجرایی شرکت ادن بلاک (Eden Block)، معتقد است که شیوع ویروس کرونا و آشفتگی اقتصاد جهانی تأثیر مثبتی بر بیت کوین در سال ۲۰۲۰ داشته است. گفتنی است ادن بلاک، یک صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر مبتنی بر بلاک چین است که در اروپا فعالیت دارد.

مسیکا در این رابطه می‌گوید:

مدت‌هاست طلا به‌عنوان یک دارایی استراتژیکِ اصلی، مدنظر سرمایه‌گذاران نهادی بوده است. آنها از طلا معمولاً برای محافظت از سبد سرمایه‌گذاری در بورس استفاده می‌کردند. با توجه به اینکه اقتصاد آمریکا به‌شدت تحت‌تأثیر بحران کووید- ۱۹ قرار گرفته است و حدود ۲۲ درصد از کل موجودی دلار در گردش، تنها در یک سال اخیر چاپ شده است، ارزش بیت کوین به‌طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است.

او می‌افزاید:

گرچه طلا و بیت کوین هر دو خط سیر یکسانی دارند، اما عملکرد بسیار بهتر بیت کوین نسبت به طلا عمدتاً به خاطر نوظهور بودن آن و همچنین ارزش بازار نسبتاً پایین آن است. بنابراین هنگامی که بیشتر سرمایه‌گذاران متوجه شوند که خصوصیات بیت کوین شبیه به طلاست (مانند قابلیت حمل، قابلیت مبادله، کمیابی و تقسیم‌پذیری) و به طرف‌های متمرکز و فیزیکی وابستگی ندارد، ماهیت انبساطی آن، حرکتی سهموی پیدا می‌کند.

او همچنین می‌گوید:

با کاهش روزافزون اعتماد جهانی به اقتصادهای متمرکز و نیاز به سرپناه امن مالی که بیش از پیش ضروری است، انتظار دارم به‌دلیل نابالغ بودن این دارایی، ارزش بازار پایین و بی‌ثباتی بالا، حرکات قیمتی بیت کوین در مقایسه با طلا نوسانات زیادی را تجربه کند. با در نظر گرفتن همه مواردی که ذکر شد، بیت کوین هرگز تا به امروز در موقعیت بهتری برای تبدیل‌شدن به یک بازار جهانی واقعی نبوده است.

The post قیمت بیت کوین نسبت به طلا از ده ماه پیش تاکنون سه برابر شده است appeared first on ارزدیجیتال.

نمایش متن کامل

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

در تاپیک ها، اگر سوال يا نظر خاصي نداريد لطفا فقط از دکمه تشكر يا می پسندم استفاده کنيد. نظراتي مانند مرسی، خوب بود، ممنون و ... شامل اسپم هستند و باعث کاهش کيفيت پست ها مي شوند.

بالا آوردن تاپیک ها و پست ها قبل از 48 ساعت ممنوع است و موجب حذف آنها خواهد شد.

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

  • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

    هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.