رفتن به مطلب

کاربران گرامی تاپیک دعوت به همکاری با سایت  رو مطالعه کنید و در صورت علاقه می توانید برای خودتون درآمد کسب کنید و پول در بیارید.

×
×
 • اضافه کردن...

دان روزنامه نگار ن تا صاحب روزنامه ن من

امتیاز دادن به این موضوع:


ارسال های توصیه شده

پدرم روزانه حدود ۱۰ روزنامه می‌خرید و من با اشتیاق چند ساعت از وقتم را صرف مطالعه می‌کردم. از دوران دبستان به نوشتن علاقه داشتم و عاشق کتاب بودم.


داستان روزنامه نگار شدن تا صاحب روزنامه شدن من
بین سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۰ میلادی , مردم به جریان سیاسی در کشور رای دادند که رئیس‌جمهور آن زمان با توجه به سابقه فرهنگی, دست به رونق فرهنگی و از جمله انتشار روزنامه‌ها و نشریات جدید زد.
طی اون سالها موج جدیدی از روزنامه نگاری در کشور پدید آمد و روزنامه‌های جریان های سیاسی با صفحه‌آرایی و مطالب مخاطب پسند تر و البته با بار تحلیل و خبری نوین منتشر شدند.

پدرم روزانه حدود ۱۰ روزنامه می‌خرید و من با اشتیاق چند ساعت از وقتم را صرف مطالعه می‌کردم. از دوران دبستان به نوشتن علاقه داشتم و عاشق کتاب بودم ؛
ولی روزنامه چیز دیگه ای بود. روزنامه ها بعد از آن سال‌ها دوران عجیبی رو تا الان در کشور سپری کردند که ترجیح میدم ازش گذر کنم ولی حتی با اتفاق‌های عجیب, علاقه من با کمتر شدن تعداد روزنامه ها به دلایلی بیشتر شد.

1-6-.jpg

یادمه وقتی از مدرسه تعطیل می شدم یا با دوستام می رفتیم بیرون, جلوی همه کیوسک‌های فروش روزنامه می ایستادم و با اشتیاق نشریات را نگاه می‌کردم .

گاهی دوستام به شوخی می گفتند: دومان، تیتر روزنامه از این کیوسک به کیوسک بعدی مگه عوض میشه که بازهم وایمیسی و نگاه می کنی ؟!
1-1-1.jpg


اطلاعاتم از نشریات در تمام حوزه‌ها به روز بود . نشریات جدید را میخریدم و حتی خبرنگاران را به خوبی می شناختم و می تونستم تحریریه ها رو از روی جلد حدس بزنم.

یه گروه خلاق به هدایت یک جوان, یک روزنامه متفاوت منتشر کردند که من علاقه خاصی به اون پیدا کردم؛ با اینکه ۳۲صفحه بود و نمی‌شد از مطالبش گذشت, روزانه ساعت های زیادی رو با عشق, مطالب و تحلیل هاشون رو میخوندم .

با انتشار اون روزنامه, تصمیمم برای ژورنالیست شدن بیشتر از قبل شد و جالب اینکه می‌خواستم تو همون روزنامه با هیچ تجربه کاری استخدام شم, ولی نمیدونستم چطوری باید راهمو پیدا کنم ! آدرس ایمیل سردبیر را از سایت برداشتم و چندین بار بهش ایمیل دادم ولی جواب نداد .

از خونه ما تا دفتر اون روزنامه حدود یک ساعت پیاده راه بود و هر شب تصمیم میگرفتم که صبح به دفتر روزنامه سری بزنم و اگر تونستم سردبیر را ببینم . چندین بار این مسیر یک ساعته را تا دفتر روزنامه پیاده رفتم و ساعت‌ها روبروی ساختمان ایستادم ؛ ولی جرات نکردم وارد شم . درواقع نمیدونستم تو کدوم حوزه می خوام خبرنگاری کنم .


2-2_1c513.jpg

طی یکی از سالها که همچنان به دکه بینی و خرید روزنامه‌ها ادامه می‌دادم و تو بیست سالگیم علاقه ام به روزنامه‌نگاری اقتصادی زیاد شد و خرید روزنامه های اقتصادی رو به دیگر روزنامه ها ترجیح می دادم .

یکی از سالها که بیکار بودم, تو نیازمندیهای روزنامه دنبال کار میگشتم به یه آگهی استخدام توی مجله گردشگری برخوردم و رفتم مصاحبه و دعوت به کار شدم .بعد از آغاز کار تواین مجله فهمیدم چه خوب که توی نشریه حرفه‌ای مشغول به کار نشدم .

بعد از دو سال از اون مجله با یکی از همکارهای آنجا به یه روزنامه سیاسی باسابقه رفتیم و من تو بخش اقتصاد اون روزنامه مشغول به کار شدم .

چون نیروی مازاد آن روزنامه محسوب می‌شدم راضی شدم حقوق نگیرم و مجانی کار کنم . معاون سردبیر اون روزنامه, حوزه اصلیش اقتصادی بود و هم خیلی از اصول روزنامه نگاری اقتصادی را بهم یاد داد؛ هم بهم پروبال داد و چندتا گزارش مهم نوشتم. با اینکه تجربه کمی تو ژورنالیسم داشتم, به دلیل سالها مطالعه نشریات, با اکثر روزنامه نگارها و کارهاشون آشنا بودم و همین شبکه سازی و ارتباط را که ,اصل اولیه روزنامه‌نگاری بود را راحت پشت سر گذاشتم .

اما اتفاق مهم تو دوران روزنامه نگاری من وقتی افتاد که یک روز سردبیر همون روزنامه که سالها پیش چند ساعت با آرزوی کاردر اون, جلوی ساختمانش به سرد رش زل می زدم, بهم زنگ زد .

باورم نمیشد ! اونقدر خوشحال بودم که بدون پرس و جو به تحریریه روزنامه و دیدار سردبیر رفتم ولی بعد از صحبت با سردبیر , انگار آب یخ روم ریختن .

اون منو برای گروه دیپلماسی می‌خواست ومن نه علاقه و نه تجربه داشتم ؛ ولی با این وجود با دبیر گروه بین الملل صحبت اولیه کردم و اولین دستور کاری را دریافت کردم . یک ستون کوتاه راجع به دیدار وزیر خارجه و یکی از مسئولان خارجی بود ؛ با اینکه کوتاه بود, ساعت‌ها روش وقت گذاشتم و تحویل دبیر سرویس دادم .

همون اول فهمید ولی مرام گذاشت و خبر را اصلاح کرد و برای چاپ فرستاد . اولین نوشته من تو روزنامه دلخواهم در حوزه دیپلماسی منتشر شد.

دبیر سرویس ازم خواست مدتی آزمایشی تو این حوزه کار کنم و بعدش تصمیم بگیرم؛ ولی من با اصرار به سردبیر گفتم؛ حوزه من اقتصاد است و به همین خاطر یه مدتی تا سردبیر تصمیم بگیره منتظر بودم ولی ظاهراً همای سعادت دوروبرم به پرواز در آمده بود؛

یکی از خبرنگاران سرویس اقتصادی اخراج شد و سردبیر برای کارتو اون حوزه من را دعوت به کار کرد .

بعد از حدود هشت سال به یکی از آرزوهام رسیدم؛ کارتو روزنامه مورد علاقم که اتفاقاً پرتیراژترین روزنامه خصوصی کشور بود. خیلی از خبرنگارهای مطرح , آرزوی کارتو اون روزنامه را داشتند و دارند. بعد از مدتی کار گزارش نویسی داستانی تو حوزه اقتصادی که رایج نبود رو روش کارم قرار دادم و چندین گزارش جنجالی نوشتم که هم اسم من و هم سرویس اقتصادی روزنامه را تو زبان‌ها انداخت . بیشتر گزارش هام در مورد شغل های کاذب و دلالی زیرزمینی بود و مورد توجه مردم قرار گرفت.

برای بعضی ازگزارش ها تهدید می شدم ولی به دلیل حمایت سردبیر ادامه دادم .

بعد از مدتی به دلیل علاقه ام به شغل اصلیم که ازش پول در می آوردم ؛ یعنی سرمایه‌گذاری, روزنامه‌نگاری را موقتاً کنار گذاشتم و با وجود مخالفت های مدیریت آن روزنامه و سردبیر، از روزنامه جدا شدم .

درطول گزارش نویسی هام ,یکی از گزارشام , باعث دستوریکی از وزرا برای برخورد با یکی از دلالی های کثیف حوزه خودش شد و حتی بعدها بر اساس آن یک فیلم ساخته شد و وزارت ارشاد جایزه بهترین گزارش را برای اولین بار به یک گزارش اقتصادی داد .

111-1-.jpg

وقتی به آرزوم یعنی کار کردن در روزنامه مورد علاقم رسیدم , به این نتیجه رسیدم که هدفم فقط روزنامه‌نگاری نیست و می خوام مالک و سیاستگذار نشریه خودم باشم .

وقتی شرکت سرمایه گذاری خودم رو تاسیس کردم , از همون اول به دنبال این هدف بودم و در سال ۲۰۱۵ این آرزو را هم عملی کردم .

4-6-.jpg


اولین روزنامه مجله ایران به اسم آسمان آبی را منتشر کردیم . با توجه به اینکه مردم خبرها را از طریق اینترنت خیلی زودتر از روزنامه‌ها میخوندن تصمیم گرفتیم یک روزنامه بدون توجه به خبر و تحلیلی مانند مجله هر روز منتشر کنیم .

در فکر ایده خوبی بود ولی در عمل تحریریه قوی و کارآمدی می خواست که هر روز در حوزه‌های مختلف یه مجله منتشر کنند . ولی این اتفاق هم عملی شد.

توحوزه فرهنگی و اجتماعی هم مجله اکسیر را منتشر کردیم که تو حوزه خودش با صفحه آرایی متفاوت, جنس کاغذ قابل بازیافت و مطالب جدید مورد توجه قرار گرفت . شما همچنین میتوانید مطلب درباره فعالیت های بانکداری دومان سهند چه میدانید؟ را بخوانید.

در حوزه کارآفرینی هم مجله آینده روشن را منتشر کردم که به زندگی کارآفرینان می‌پرداخت وبخش زندگی لوکس اون هم پرخواننده بود. در آخر هم توی یک روزنامه سیاسی که یکی از فعالان به نام حوزه سیاست و دیپلماسی صاحب امتیازش بود , سرمایه گذاری کردم.

این داستان از روزنامه نگاری تا مالک رسانه شدن من " دومان سهند " بود و البته ادامه دارد ...............

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر


در تاپیک ها، اگر سوال يا نظر خاصي نداريد لطفا فقط از دکمه می پسندم و ... استفاده کنيد. نظراتي مانند مرسی، خوب بود، ممنون و ... شامل اسپم هستند و باعث کاهش کيفيت پست ها مي شوند.

بالا آوردن تاپیک ها و پست ها قبل از 48 ساعت ممنوع است و موجب حذف آنها خواهد شد.

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

 • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

 • مطالب مشابه

  • توسط ircfc
   بسیاری از کاربران برای فارسی نویسی در برنامه های گرافیکی مختلف مانند نرم افزار پرکاربرد فتوشاپ (Photoshop) دچار مشکل های متعددی می باشند و بعضی بایستی از نسخه های موسوم به ME مخفف Middle East که برای کشور خاورمیانه که اکثرا زبان فارسی یا عربی دارند و از فرمت های زبان های این مناطق پشتیبانی به عمل می آورند استفاده نمایند، که البته این کار برای تمام کاربران به همین سادگی هم نمی باشد، برای این موضوع بایستی نسخه نرم افزاری حجیم دیگری از فتوشاپ را برروی سیستم خود نصب نمایند که خود این کار نیازمند صرف وقت و هزینه نسبتا زیادی می باشد. برنامه‌ی Leomoon ParsiNegar  با نام قبلیPersian TTT ،نرم افزاری ساده، کم حجم و کاملاً رایگان و درعین حال قدرتمند می باشد که توسط شرکت لیومون به جهت گسترش فرهنگ پارسی ارائه شده است. پارسی نگار این امکان را برای شما فراهم می آورد تا به راحتی بتوانید در محیط های گرافیکی مختلف مانند فتوشاپ، 3D Max و سایر برنامه های گرافیکی پراستفاده و معتبر متون دلخواه خود را بدون هیچ مشکلی به زبان شیرین فارسی تایپ نمایید. این نرم افزارخود دارای فونت های متعددی می باشد که می توانید هر یک از آن ها را که برای کار شما مناسب تر می باشند رابه دلخواه و بنابر سلیقه خود انتخاب نمایید. طریقه کار با این نرم افزارکاربردی نیز بسیار ساده می باشد.
   برای تایپ فارسی با استفاده از این نرم افزار در محیط های گرافیکی بایستی به صورت زیر عمل نمایید:
   - ابتدا متن مورد نظر خود را توسط برنامه تایپ نمایید.
   - سپس برروی گزینه "کپی" کلیک نمایید.
   - در برنامه موردنظر یکی از فونت هایی را که با حرف لاتین «_F» آغاز می شوند را انتخاب نموده و Paste نمایید.

   تغییرات:
   - برای پشتیبانی از مک‌اواس٬ پارسی‌نگار از ابتدا نوشته شد.
   - ۶ تم جدید به ویرایشگر اضافه شد.
   - چاب و پیش‌نمایش چاپ به ویرایشگر اضافه شد.
   - ابزار چیدمان متن به ویرایشگر اضافه شد.
   - رابط کاربری ساده شد.
    
   LeoMoon Persian TTT is a handy application that allows you to type in Persian in ANY graphic program (like 3ds max, Flash, Photoshop, ...) and it is loaded with LOTS of beautiful persian fonts.

   ParsiNegar is the most complete freeware to type Persian and Arabic anywhere. This applications comes with a Unicode Editor. With ParsiNegar’s Unicode Editor you can type anywhere that Persian is not supported.
   Features:
   - Small setup size that will help you with all your typing needs
   - Very fast with low system requirements
   - Standalone editor loaded with 400 fonts
   - Includes Unicode and Compatibility algorithms to type in graphical suites
     Unicode algorithm for Adobe applications
     Compatibility algorithm for 3D applications

   Changelog:
   2.0.1:
   - Minor UI changes
   - Minor bugfixes
   2.00:
   - ParsiNegar was re-written from scratch to support macOS
   - Both algorithms are now 3 times faster
   - Added 6 new styles
   - Added Print and Print Preview
   - Added alignment tools
   - Made UI much simpler
   1.50:
   - Added Persian menu when program is displayed in Persian
   - Added «ه‌ی» to «هٔ» converter under Tools menu
   - Added «"ا» to «اً» converter under Tools menu
   - Added Edit/fix ZWNJ problems under Tools menu
   - Added «%» to «٪» converter to numbers to Persian numbers converter
   - Added elevated privilege to ParsiNegar Editor
   - Fixed Windows 8+ settings problems
   - Fixed the gap between characters when exporting to vector
   - Fixed .lpn save problem when exiting program
   - Fixed .lpn save problem in Windows 8+
   - Fixed «ParsiNegar cannot write at it’s root folder» error in Windows 8+
   1.27:
   - Added numbers to Persian numbers converter under Tools menu
   - Minor bug fixes and improvements
   More info (open/close) سیستم مورد نیاز
   - Windows 7 and later
   مشخصات
     شرکت سازنده: LeoMoon Studios
   حجم فایل: 45.5 مگابایت
   تاریخ انتشار: 13:44 - 96/9/23
   منبع: پی سی دانلود / www.p30download.ir
    
   لینک های دانلود
   دانلود - 45.5 مگابایت
      
   www.p30download.com
  • توسط ircfc
   عناوین ضمیمه بایت روزنامه خراسان شماره 318:
   - واتس‌اپ تحت حمایت دولت
   - نوسان بازار آی‌تی بیشتر از نوسان برق
   - یک شبکه کاری برای متخصصان
   - سهم غول‌ها کمتر شده است
   - برای تجارت هم راه‌های بهتری هست!
   - ببخشید، نام من فلانی است!
   - فایل Save بازی‌ من کجاست؟
   - هر که بامش بیش، برفش بیشتر
   - تبلت‌های اوبونتو پاییز می‌آیند
   - حد و حدود فناوری بــرای کـودکان
   - شهر بازی‌ها
   - رقابت کم مصرف‌ها، داغ‌تر می‌شود
   - نا همراهی در بازار همراه!
   - راحت‌تر دیده شوید
   - جد‌‌ول شماره 318
   - مطمئن وصل شوید
   - همیشه ایمن باشید
   - گلوبلینز شما را سرگرم می‌کند
   - ترفندهایی برای اپلی‌ها
   - بازی، طلوع بارقه تاریکی
   - بازی، قطاری از توپ‌های رنگی
   - بازی، داستان انتهای جاده
   - فقط برای روبات سبز
   - موبایل کروی
   - و ... مشخصات
     فرمت کتاب: PDF
   تعداد صفحات: 16
   تاریخ انتشار توسط ناشر: 1393.02.21
   زبان: Persian
   حجم فایل: 1.71 مگابایت
   تاریخ انتشار: 08:29 - 93/2/24
    
   لینک های دانلود
   دانلود - 1.71 مگابایت

   دانلود مستقیم بر روی گوشی با استفاده از بارکد QR
   شما می توانید با استفاده از نرم افزار بارکد خوان بدون اتصال گوشی به کامپیوتر فایل را مستقیماً بر روی گوشی خود دانلود نمایید.
    
   www.p30download.com
  • توسط ircfc
   عناوین ضمیمه کلیک روزنامه جام جم شماره 469:
   - مرد شماره یک نوکیا انتخاب شد
   - آخرین پرچمدار ال جی ششم خرداد معرفی می شود
   - مرورگر موزیلا متحول می شود
   - نوار مغناطیسی سونی همه را شگفت زده کرد
   - پایان دوران طلایی دستگاه های نکسوس گوگل
   - مانیتورهایی بزرگ تر از تلویزیون
   - عرضه مجموعه آفیس گوگل برای اندروید و آی.او.اس
   - تفاوت های گیمرهای زن و مرد
   - نسل جدید مک بوک ایر رزان تر از همیشه
   - مجموعه ابزارهای صوتی سامسونگ معرفی شد
   - تاریخچه کاربران اینترنت و کاربرانش
   - سیر تحولات سرعت اینترنت از ابتدا تا کنون
   - کورتانا؛ دستیار صوتی ویندوزفونی ها
   - مچ اندازی برنامه نویس ها
   - بازی، 10 بازى برتر فلش
   - بازی، دنیای وحشی
   - بازی، کشف حقیقت
   - شبکه قابل حمل با نانو روترها
   - لطفا ارزان نخرید!
   - خانه تکانی عکس ها
   - پیاده روی مجازی در تهران
   - ترفند: سطح مبتدی، چک مارک در آفیس
   - ترفند: سطح حرفه ای، پول برق لپ تاپ شما چقدر است؟
   - ترفند: سطح متوسط، خودمراقبتی هارد دیسک در مک
   - ترفند: سطح متوسط، تشخیص خونریزی قلبی
   - و ... مشخصات
     ناشر: روزنامه جام جم
   فرمت کتاب: PDF
   تعداد صفحات: 16
   تاریخ انتشار توسط ناشر: 1393.02.21
   زبان: English
   حجم فایل: 0.934 مگابایت
   تاریخ انتشار: 08:35 - 93/2/22
    
   لینک های دانلود
   دانلود - 0.934 مگابایت

   دانلود مستقیم بر روی گوشی با استفاده از بارکد QR
   شما می توانید با استفاده از نرم افزار بارکد خوان بدون اتصال گوشی به کامپیوتر فایل را مستقیماً بر روی گوشی خود دانلود نمایید.
    
   www.p30download.com
  • توسط ircfc
   عناوین ضمیمه بایت روزنامه خراسان شماره 317:
   - اینترنت ارزان نمی‌شود، مقصر کیست؟
   - هشدار پلیس فتا به کاربران ایرانی
   - یک مدیر همه فن حریف
   - بستر رقابت سالم به نفع همه است!
   - نو که بیاد به بازار
   - چهره‌ای جدید برای روباه
   - آیا خونریزی قلبی، تکرار می‌شود؟
   - متون را بی‌خاصیت کنید!
   - طیف رنگی شعاعی در طراحی صفحات وب
   - تبلت یا فبلت؟ مسئله این است
   - تنها خوانندگان بخوانند
   - داستان یک دلارِ آزاد!
   - تروجان‌ها را قتل عام کنید
   - رویای‌تان را به تصویر بکشید
   - جد‌‌ول شماره 317
   - فقط آندرویدی‌ها دارند
   - ماهی‌گیری در یخ
   - بالا بردن سرعت گوشی‌های اندروید ( قسمت سوم)
   - بازی، ندای‌وظیفه با جنگ‌افزار پیشرفته رقبایش را به نبرد می‌طلبد
   - بازی، نبرد در میان رویا و واقعیت
   - بازی، سرعت با نیترو را تجربه کنید
   - لامپ حافظه
   - فیلم‌برداری 360 درجه
   - و ... مشخصات
     ناشر: روزنامه خراسان
   فرمت کتاب: PDF
   تعداد صفحات: 16
   تاریخ انتشار توسط ناشر: 1393.02.17
   زبان: Persian
   حجم فایل: 1.86 مگابایت
   تاریخ انتشار: 08:40 - 93/2/17
    
   لینک های دانلود
   دانلود - 1.86 مگابایت

   دانلود مستقیم بر روی گوشی با استفاده از بارکد QR
   شما می توانید با استفاده از نرم افزار بارکد خوان بدون اتصال گوشی به کامپیوتر فایل را مستقیماً بر روی گوشی خود دانلود نمایید.
    
   www.p30download.com
  • توسط ircfc
   عناوین ضمیمه کلیک روزنامه جام جم شماره 468:
   - وان پلاس وان، قاتل پرچمداران
   - گوگل و سامسونگ در برابر اپل
   - همه گیر شدن CarPlay اپل با کمک پایونیر
   - فنلاندی ها به ردموندی ها پیوستند
   - نیم میلیارد کاربر از واتس اپ استفاده می کنند
   - کروم؛ هوشمندتر از قبل
   - جایزه 10 هزار دلاری نوکیا
   - نسخه قدرتمندتر گلکسی اس 5 در راه است
   - عملکرد مالی بهترین های فناوری
   - ماشین زمان گوگل در استریت ویو
   - نگاهی بدبینانه به 7 گناه نابخشودنی تلفن های هوشمند
   - تلفن های هوشمند و کاربران آن
   - اهالی دنیای اندروید را بشناسید
   - بانویی به نام هستی
   - بازی، رقابت های غافلگیرکننده
   - بازی، نسخه Xbone بازی «ابزار جنگ» با فناوری فوق مدرن
   - بازی، بتمن جدید به سبک قدیم
   - با «ترلو» گروه های مجازی بسازید
   - بهترین راه پخش و به اشتراک گذاشتن محتوای رسانه ای
   - طراحی با چاشنی اضافه
   - مرگ تدریجی اکس پی
   - ترفند: سطح مبتدی، آخرین ها در ویندوز 8
   - ترفند: سطح حرفه ای، واردات و صادرات میانبرها در ایلاستریتور
   - ترفند: سطح متوسط، ری استارت فایرفاکس در زمان دلخواه
   - ترفند: سطح متوسط، بیدار کردن مک با آیفون
   - و ... مشخصات
     ناشر: روزنامه جام جم
   فرمت کتاب: PDF
   تعداد صفحات: 16
   تاریخ انتشار توسط ناشر: 1393.02.14
   زبان: Persian
   حجم فایل: 0.98 مگابایت
   تاریخ انتشار: 08:52 - 93/2/15
    
   لینک های دانلود
   دانلود - 0.98 مگابایت

   دانلود مستقیم بر روی گوشی با استفاده از بارکد QR
   شما می توانید با استفاده از نرم افزار بارکد خوان بدون اتصال گوشی به کامپیوتر فایل را مستقیماً بر روی گوشی خود دانلود نمایید.
    
   www.p30download.com

اطلاعیه ها

 • >> تولد پسرم ---- کوپن amirali << >> تخفیف 60.000 هزار تومانی هر کاربر می تواند 2 بار استفاده کند <<