رفتن به مطلب

موسیقی درمانی چیست؟+ چند ترانه موزیک درمانی

امتیاز دادن به این موضوع:


LicH_MaSteR
 اشتراک گذاری

براي جلوگیری از تکراری شدن تاپیک ها قبل از ارسال از قسمت جستجوی سایت استفاده کنید. تاپیک های تکراری حذف خواهند شد.

تاپیک ها باید در انجمن های مناسب زده شوند. قبل از ارسال تاپیک عنوان انجمن را بخوانید.

ارسال های توصیه شده

موسیقی درمانی، روشی برای بهبود کیفیت زندگی کودکان

phpThumb_generated_thumbnailjpg.jpg

موسیقی درمانی می تواند یک روش محرک و مناسب و آموزشی مفرح برای دستیابی به موفقیت به حساب آید. به علاوه کیفیت زندگی کودک و خانواده اش را بالا می برد.

برای دانلود مجموعه ی ترانه های موزیک درمانی به انتهای مطلب بروید

موسیقی درمانی چیست؟

موسیقی درمانی یک روش مشابه کاردرمانی و فیزیوتراپی است. در این روش با استفاده از موسیقی؛ به هدایت عملکرد جسمانی، روانی، شناختی، رفتاری و اجتماعی بیمار می پردازند. از آنجائی که موسیقی درمانی مؤثر و بی خطر است، در اغلب موارد بسیار ثمربخش است.

موسیقی درمانی در کودکان به این صورت است که کودک طی یک سری درمان های برنامه ریزی شده، موسیقی را تجربه می کند. در این روش در جهت تغییرات دلخواه در رفتار کودک، افزایش قدرت ارتباط او، توانائی های عاطفی ـ اجتماعی، حسی ـ حرکتی و شناختی او پیش می رود. موسیقی درمانی موجب بهبود کیفیت زندگی می شود. این روش درمان بر بهبود رابطه کودک و درمانگر، کودک و سایر کودکان، کودک و خانواده بسیار مؤثر است. همچنین کودک با یک هنر جدید آشنا می شود. رابطه بین کودک و ابزار موسیقی به گونه ای برنامه ریزی شده است تا محیطی خلاق، مناسب و سرشار از موفقیت برای رشد کودک به وجود آید.

چگونه موسیقی درمانی به کمک کودکان می آید؟

موسیقی تمام احساسات کودک را تحریک می کند و باعث پیشرفت کودک در بسیاری از زمینه ها می شود و مهارت هایش را افزایش می دهد.

کیفیت موسیقی و خلق آن برای کودک لذت بخش خواهد بود. روش موسیقی درمانی برای کودکان به صورت یک بازی است که حس موسیقی شناسی را در آنها تقویت می کند.

موسیقی یک عامل محرک قوی است که آثار آرام بخش زیادی دارد.

موسیقی های جالب، کودکان را سرگرم می کند و احساس خوبی را در کودکان به وجود می آورد.

موسیقی درمانی به آنان کمک می کند تا با درد و استرس بهتر مقابله کرده و با شرایط بحرانی بهتر کنار آیند.

موسیقی کودک را اجتماعی کرده، به او کمک می کند تا احساسات خود را بهتر بیان کند و در ارتباطات موفق تر باشد و پیشرفت بیشتری کند. به دلیل اینکه موسیقی بر فعالیت هر دو نیم کره مغز تأثیر دارد، در شناخت کودک نسبت به محیط مؤثر بوده و یک نوع درمان در مهارت های گفتاری به حساب می آید. تحقیقات انجام شده یک متخصص از انجمن موسیقی درمانی یکی از شاگردانش (تحت تعلیم و درمان) را مورد بررسی دقیق تر قرار داد. این دختر ۶ ساله دچار عقب افتادگی بود که قسمت عمده آن به مشکلات تلفظی مربوط می شد تا مشکلات فکری. او در سن ۳ سالگی تحت موسیقی درمانی قرار گرفت. پیشرفت های او قابل توجه بود. او استعداد عجیبی در نواختن موسیقی داشت. می توانست پیانو را که از طریق شنوائی یاد گرفته بود بنوازد در صورتی که دستانش فقط ۴ انگشت داشت. با اینکه به خوبی تکلم نمی کرد، می توانست آوازهای موزون بخواند. سه سال آخر درمان پیشرفت او بسیار زیاد بود. جلسات موسیقی درمانی در هفته از ۴۵ دقیقه به ۶۰ دقیقه افزایش پیدا کرد. میزان تمرکز (توجه) کودک افزایش پیدا کرده و درجه عزت نفس و توانائی جهت یابی وی رو به بهبود رفت. در حال حاضر او در کمال عزت نفس یک یا دو کلمه جمله کوتاه می گوید و پیشرفت قابل ملاحظه ای در توانائی ها اجتماعی دارد. علاوه بر خواندن و نواختن پیانو او اکنون می تواند با سایر آلات موسیقی دیگر کار کند. اما همچنین می تواند ملودی بنوازد و درمانگر وی، با او همنوازی می کند معلم پیش دبستانی او از وی می خواست تا در کلاس برای سایر همکلاسی هایش قطعاتی اجراء کند و به این وسیه، توانائی موسیقائی او، او را به گروه نوازندگان کلاسش راه داد.

وظیفه مختصص موسیقی درمانی چیست؟

متخصصین موسیقی ـ درمانی باید در خواندن، گوش دادن، ابعاد حرکتی، بازی و خلاقیت، برجسته باشند تا بتوانند به عنوان یک چهره حرفه ای در این فن مطرح شوند. درمانگران در زمینه های خودآگاهی، اعتماد به نفس، آمادگی ذهنی، قدرت انطباق و رفتار اجتماعی کودک کار می کنند و روش های غلبه بر مشکلات را به کودکان می آموزند. متخصصین موسیقی درمانی به صورت گروهی و تیمی متشکل از: پزشکان، روانشناسان کودک، روان درمانگرها، فیزیوتراپیست ها، کار درمانگرها، متخصصین گفتاردرمانی و مربیان حرکت های موزون، با یکدیگر همکاری می کنند. متخصصین موسیقی درمانی باید به خانواده و اطرافیان کودک نیز اطلاع رسانی کنند و در روند درمان کودک از خانواده ها کمک بطلبند. آنها رفتار طفل را مشاهده می کنند، قدرت ارتباط برقرار کردن، توانائی تحصیلی، قدرت حرکت و رفتارهای اجتماعی او را ارزیابی می کنند. بعد از تعیین اهداف به صورت واقع بینانه و براساس خط مشی های درمانی، برنامه های موسیقی درمانی را به طور مدون طراحی و اجراء می کنند. این برنامه ها و تاکتیک ها برای هر کودک به صورت انحصاری تهیه و اجراء می گردد. درمانگرها عکس العمل ها را ثبت می کنند، پیشرفت ها را به طور دائم ارزیابی می کنند و اغلب در رابطه با راه های استفاده از موسیقی درمانی در سایر ابعاد زندگی کودک نیز به اعضاء خانواده توصیه هائی می کنند.

یک موسیقی درمانگر تا کجا می تواند اثربخش باشد؟

موسیقی درمانی را می توان در برنامه های آموزش فردی به عنوان یک سرویس جانبی در نظر گرفت. برای کودکان زیر سه سال نیز این درمان به عنوان بخشی از برنامه های آموزش فردی به حساب می آید. متخصصین موسیقی درمانی باید بتوانند نیاز کودک خردسال را و نیز نیازهای سایر اعضاء خانواده را نظر بگیرند.

آنها طراحی برنامه های فردی، پایش رشد و ارزیابی وضعیت درمانی را به عهده دارند و فاصله آنها را تا اهداف اصلی درمان تهیه و تنظیم می کنند. متخصصینی که با کودکان خردسال کار می کنند باید به موسیقی و سایر مباحث مربوط به رشد کودک، نیازهای اختصاصی او روش کار متناسب با دوران رشد مسلط باشند متخصصین رشد موسیقی درمانی با استفاده از وسایل موسیقی و اصوات کار می کند. این نوع درمانگرها اغلب افرادی پرانرژی، خلاق و مثبت هستند. آنها توانائی ارتباطی، نوشتاری و گفتاری بالائی دارند و به خوبی با سایر اعضاء خانواده کودک و دیگر متخصصین تیم درمانی ارتباط برقرار می کنند.

متخصصین موسیقی درمانی کودکان چه شرایطی دارند؟

متخصصین موسیقی درمانی، فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند که در یکی از ۷۰ برنامه مربوط به موسیقی و درمان با آن دوره کارشناسی را پشت سر نهاده اند. آنها باید در دوره های موسیقی درمانی، روانشناسی، موسیقی، علوم اجتماعی و رفتاری، مطالعات و سابقه کاری تأئید شده داشته باشند. در ضمن از کاربرد علمی موسیقی درمانی و تکینیک های لازم اطلاع کافی داشته باشند. این درمان گران برنامه های درمانی را تهیه می کنند و تغییرات بالینی را مورد ارزیابی قرار می دهند.

متخصصین موسیقی درمانی کودکان کجا مشغول به کار هستند؟

● مراکز درمانی

● مراکز پیش دبستانی و دبستان ها

● بیمارستان ها

● آسایشگاه ها

● مراکز خدمات و تحقیقاتی (مانند انجمن و کلینیک موسیقی درمانی)

● مراکز خدمات درمانی در منازل

● مراکز علمی

چگونه متخصصین موسیقی درمانی به خانواده کودک کمک می کند؟

روش موسیقی درمانی را می توان به صورت یک برنامه سرگرم کننده و لذت بخش برای خانواده کودک تنظیم کرد. والدین باید یاد گیرند تا از موسیقی در بازی استافده کنند و در حین بازی تجربیات آموزنده ای به او بدهند. موسیقی درمانی راهی برای تأمل بیشتر و او به والدین این امکان را می دهد تا پیشرفت کودکشان را با چشمان خود ببینند.

چه تحقیقات و منابعی برای اثبات و پشتیبانی از موسیقی درمانی در کودکان وجود دارد؟

علاوه بر مجله های موسیقی درمانی و چشم اندازهای موسیقی درمانی و دیگر منابع و انجمن موسیقی درمانی آمریکا، تحقیقات زیادی در باب موسیقی درمانی و آثار مفید آن روی کودکان انجام شده است. از این گذشته انجمن موسیقی درمانی آمریکا تحیقات جالبی در مورد نوزادان نیز انجام داده است.

چرا موسیقی درمانی؟

موسیقی درمانی می تواند یک روش محرک و مناسب و آموزشی مفرح برای دستیابی به موفقیت به حساب آید. به علاوه کیفیت زندگی کودک و خانواده اش را بالا می برد. کودک خیلی زود با موسیقی ارتباط برقرار می کند و به عنوان یک زبان جهانی هر کس از هر فرهنگی قادر به درک و لمس آن خواهد بود. موسیقی در جامعه کنونی یک عامل اصلی در پر کردن اوقات فراغت محسوب می شود. البته باید توجه داشت که کودکی که زیر نظر درمان های موسیقائی قرار می گیرد لزوماً نباید قادر به نواختن آلت موسیقی باشد. شاید اجراء یک قطعه عامل درخشش یک کودک شود؛ اما هدف اصلی موسیقی درمانی نیست. مردم، به ویژه کودکان از موسیقی لذت می برند. یک مدرسه دولتی اظهار می دارد که:

ایجاد جلسات موسیقی درمانی در مراکز پیش دبستانی به کودکان این امکان را می دهد تا با دیگران دوست شوند و از آنها چیزهای تازه ای یاد بگیرند آنها مهارت های اجتماعی را خوب کسب می کنند. من از صمیم قلب این روش را توصیه می کنم و عقیده دارم تمامی کودکان باید از فواید این روش سود ببرند.

یک متخصص کاردرمانی می نویسد: بنده علاقه وافری به موسیقی درمانی دارم و وجود یک متخصص این رشته در تیم های درمانی را لازم می دانم. همکاری با متخصص موسیقی درمانی موجب می شود که روزانه شاهد پیشرفت بیشتر بیمار خود باشیم.

پدر یک کودک ۵ ساله که از کاهش توجه و بیش فعالی رنج می برد، می گوید: موسیقی درمانی میزان تمرکز و توجه پسر مرا بسیار افزایش داد. وقتی او در جلسات درمان شرکت می کرد، با دقت بیشتری به اجسام نگاه می کرد. طرز صحبت کردن او تغییر کرد و جالب اینکه او به موسیقی علاقه مند شده است

(این کودک یک سال و نیم تحت موسیقی درمانی قرار گرفت).

مادر یک کودک شش و نیم ساله که از سندرم داون یا منگولیسم رنج می برد، اظهار می دارد: به کمک موسیقی درمانی پسر من آموخت تا صحبت کند. مهارت گوش دادن در او افزایش پیدا کرد. او رنگ ها، اسامی حیوانات، اعضاء بدن و لباس ها را یاد گرفت (این کودک ۲ سال در پیش دبستانی به صورت گروهی و ۱ سال در مهدکودک به صورت انفرادی تحت درمان قرار داشت).

مادر دوقلوئی شش ساله، که یکی از سندرم تورت رنج می برد و دیگری دچار اختلالات رشدی بود، می گوید: یکی از پسرها حساسیت های زیادی به صدا نشان می داد اما هر دو بر اثر موسیقی درمانی اجتماعی تر شدند. در طی جلسات درمان من تصور می کردم آنها در عالم دیگری هستند و جلسات هیچ اثری برای آنها ندارد. لیکن هنگام برگشت به منزل تمام مدت در ماشین با یکدیگر صحبت می کردند (این دوقلوها در یک گروه کوچک به مدت ۲ سال تحت درمان بودند).

مادر یک کودک ۸ ساله مبتلا به سندرم اپرت و رفتار کمبود توجه، می نویسد: موسیقی درمانی به دختر من کمک کرد تا قدرت تکلم پیدا کند، از هر یک از دست هایش به تنهائی استفاده کند و نیز علاقه به موسیقی او افزایش و قدرت تمرکز بیشتری پیدا کند (این کودک به مدت یک سال و نیم در پیش دبستانی و ۴ سال به شکل فردی تحت درمان بود).

والدین یک کودک مبتلا به سرطان می گویند: موسیقی درمانی نه تنها آثاردرمانی زیادی برای کودک ما دارد، بلکه به خانواده ها نیز کمک می کند. کودکمان در جلسات درمان، از مسائلی که کمک می کند تا دردش را فراموش کند، استقبال می کند و ما از اینکه با او همکاری می کنیم تا لبخند را بر لبانش ببینیم راضی هستیم.

منبع: انجمن موسیقی درمانی آمریکا و download-rmz.ir

حجم فایل : 2.1 MB

دانلود: http://www.dl.download-rmz1.ir/dl/khordad90/Music.rar

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

  • پاسخ 0
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

روزهای محبوب

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

روزهای محبوب

در تاپیک ها، اگر سوال يا نظر خاصي نداريد لطفا فقط از دکمه می پسندم و ... استفاده کنيد. نظراتي مانند مرسی، خوب بود، ممنون و ... شامل اسپم هستند و باعث کاهش کيفيت پست ها مي شوند.

بالا آوردن تاپیک ها و پست ها قبل از 48 ساعت ممنوع است و موجب حذف آنها خواهد شد.

این موضوع کاملا قدیمی است. لطفا به جای بروز کردن این موضوع در نظر شروع یک موضوع جدید باشید مگر این که لازم به بروز رسانی این موضوع باشید.

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...