رفتن به مطلب

کاربران گرامی تاپیک تخفیف ویژه طراحان سایت  رو مطالعه کنید و حتما از این فرصت بی نظیر و عالی نهایت استفاده را بکنید.

کاربران گرامی تاپیک دعوت به همکاری و کسب درآمد با سایت  رو مطالعه کنید و در صورت علاقه می توانید برای خودتون درآمد کسب کنید و پول در بیارید.

تاریخچه موتور سیکلت در جهان

امتیاز دادن به این موضوع:


mastan-homay
 اشتراک گذاری

براي جلوگیری از تکراری شدن تاپیک ها قبل از ارسال از قسمت جستجوی سایت استفاده کنید. تاپیک های تکراری حذف خواهند شد.

تاپیک ها باید در انجمن های مناسب زده شوند. قبل از ارسال تاپیک عنوان انجمن را بخوانید.

ارسال های توصیه شده

موتور سیکلت یک وسیله دو چرخ است که با یک پیشرانه تامین کننده نیروی محرکه بعنوان یک وسیله نقلیه ارزان قیمت و بسیار پر کاربرد در بسیاری از نقاط جهان مورد استفاده قرارمیگیرد. شاید بتوان آن را دو چرخه ای نامید که تنها در مکانیسم حرکتی توسعه یافته است. اولین ایده ساخت یک وسیله موتوری دوچرخ و احتمالا اولین موتور سیکلت توسط دوسازنده آلمانی گاتلیب دایملر ; ویلهلم میباخ در شهر بادکانستات ( شهری که از سال ۱۹۰۵ بخشی از اشتوتگارت شد ) در سال ۱۸۸۵ عملی واجرا شد.

موتور چوبی گاتلیب دایملر

گاتلیب دايملر موتورى ساخت كه از نقطه نظر فنآوری منتسب به ماشين هاى بخار خيلى كاملتر و بهتر بود و موجب پديدآمدن تغييراتى شگرف در صنعت ساخت وسايل نقليه شد.

دايملر نواقص فنى موتورى كه «اوتو» ساخته بود را ازبين برد و توانست يك نوع موتور انفجارى بسازد كه درآن پيستون ها به صوت چهار زمانی حركت مى كردند. اين اختراع نه تنها حركت وسايل نقلیه را روى زمين و درياها آسان تر مى كرد بلكه به بشر اين امكان را مى داد تا در هوا نيز به پرواز درآيد. تئورى موتورهاى چهارزمانی توسط «اوتو» وضع گرديد ولى به مرحله عمل درآوردن اين تئورى كاربسيارمشكلى بود. موتورگازى كه «اوتو» ساخت نياز به يك مخزن گاز خيلى بزرگ داشت.

دايملر پس از دوسال كوشش شبانه روزى موتورى ساخت كه سوخت آن از راه مخلوط شدن ذرات نفت با هوا تأمين مى شد. ساختمان اين موتور با آنچه كه او قبلاً ساخته بود فرق زيادى داشت. موتور قبلى درمقابل توليد يك اسب بخار نيرو ۷۳۰كيلوگرم وزن داشت درحالى كه موتورجديد براى توليد همين مقدار نيرو فقط ۴۴كيلوگرم وزن پيدامى كرد اين موتور داراى ۱۸۰دور در دقيقه بود.

با استفاده از اين موتور ساختن وسيله نقليه اى كه بتواند خود بطورمستقيم نيروى حركت خود را تأمين كند ممكن گرديد. دايملر روزی موتورى را كه ساخته بود روى يك دوچرخه نصب كرد و به اين ترتيب نخستين موتورسيكلت را درجهان ساخت. متأسفانه اين موتوسيكلت درآن سال موردتوجه مردم قرارنگرفت و درنتيجه دايملر فكر تكميل آن را ازسرخودبيرون كرد.

۱۲سال بعد موتورسيكلت كه در كشورهاى ديگر كامل گرديده بود ازخارج وارد آلمان شد و اتفاقاً از بازارخوبى برخوردارشد.

در موتورى كه دايملر طراحى كرده بود موتورى به قدرت نيم اسب بخار زيرزين آن قرارداده شده بود. قسمت جلوى اين موتور از زين جلوتر آمده و در بين پاهاى راننده قرار گرفت ولى موجب ناراحتى او نمى گرديد.

موتور به طور خودكار نفت را از داخل مخزن مى مكيد و در سيلندرها مصرف مى كرد و راننده مى توانست ميزان آن را كنترل كند.

براى به كار انداختن موتور لازم بود كه هندل زده شود.

اين كار فقط يك دقيقه وقت لازم داشت و موتور به سرعت روشن مى شد. اين موتور در شهر بادكانستات (در روز ۱۰ نوامبر سال ۱۸۸۶ با موفقيت آزمايش شد.

«كارل بنز» در همان سالى كه دايملر موتوسيكلت خود رابه آزمايش گذاشت يك سه چرخه موتورى را كه خود ساخته بود در شهر مانهايم آزمايش كرد و اين سه چرخه موتورى نخستين اتومبيل بنز جهان محسوب مى شود. گاتلیب دايملر و کارل بنز به طورمساوى مخترعان موتوسيكلت و اتومبيل محسوب مى شوند و اين وسيله نقليه به زودى جاى خود را درجاده تمدن بازكرد و تغييرات بعدى كه در ساختن موتوسيكلت ها و اتومبيل ها به عمل آمد به جز تكامل و تغييرشكل چيز ديگرى نبود.

البته وسیله ای که ساخته شد درواقع همان دوچرخه موتور دار بود که بامواد نفتی تغذیه می شد. بدنه آن ازچوب بود و چرخهایی که در آن استفاده شده بود ترکیبی از اسپوکهای چوبی با تسمه های فلزی وشخصاً یک شاسی بون کرشر بود که درکنار پیشرانه تک سیلندر اتوسیکل و یک کاربراتور تلمبه ای این وسیله نقلیه ابتدایی موتوری را ارائه می کرد. سازندگان این اختراع خود را Reitwagen ( یعنی خودروی سواری ) نام نهادند. هدف اولیه آنها طراحی یک شکل رسمی نقلیه نبود بلکه تمام کار و تلاش آنها بر طراحی یک حمل کننده موتور متمرکز بود.

عکس تزیینی است

البته اگر کسی موتور سیکلت را بعنوان دو چرخ که با نیروی بخار کار می کند تعریف کند. اولین موتور سیکلت آمریکایی بوده است. این وسیله در نمایشگاه ها و سیرکهای آمریکای شرقی در سال ۱۸۶۷ توسط سیلوستر هاروارد روپر از روکسری ماساچوست به معرض دید همگان قرارداده شد. یک نمونه از ماشین روپر ساخت ۱۸۶۹ موجود است. این دستگاه از یک پیشرانه دو سیلندر زغال سوزساخته شده ویک میله اتصال بطور مستقیم چرخ عقب را به حرکت در می آورد. دراوایل گسترش صنعت تولید موتورسیکلت، سازندگان دوچرخه بسیاری وجود داشتند که تولیدات خودرابه وسایلی با پیشرانه های درون سوز توسعه دادند.البته درابتدای راه، کارتمامی تولید کنندگان، طراحی مدلهای سه یا چهار چرخه بود واین حالت امنیت واطمینان کافی را برای کنترل وسیله وزمین نخوردن راننده تضمین می کرد.راه با قویتر شدن پیشرانه ها وتوسعه طراحی بدنه دوچرخه ها سازندگان موتور سیکلت کم کم افزایش یافتند. یک مدل دوچرخ بسیار جالب که بعدها در سال ۱۸۹۲ طراحی شد. مدل میلت بود. میلت از یک پیشرانه ۵ سیلندر استفاده میکرد که به عنوان توپی چرخ عقب نیز بکار می رفت. سیلندرها همراه چرخ دور میخوردند ومیل لنگ آن نیز محور عقب را تشکیل می داد. اولین تولید واقعا موفق مدل دوچرخ، هیلد براند وولفهولر بود که درسال 1894در مونیخ عرضه شد.

یک پیشرانه دو تایی موازی درپایین بدنه نصب می شد که که سیلندرهای آن جلو و عقب می رفت.میله اتصال مستقیما به محور چرخ عقب متصل می شد. بجای استفاده از چرخ سنگین برای ذخیره انرژی در بین احتراق سیلندر در این موتور یک جفت تسمه محکم ارتجاعی مورد استفاده بود که هر کدام در قسمت خارجی برد سیلندر نصب می شد. سیستم خنک کننده پیشرانه استفاده از یک تانکی آب ( رادیاتور ) در بالای گلگیر عقب بود. در سال ۱۸۹۵ شرکت فرانسوی دودیون باتن پیشرانه ای ساخت که امکان تولید انبوه وعمومی موتور سیکلت را فراهم می کرد . این پیشرانه سبک، کوچک وبا دور موتور بالا بود که از باتری و احتراق ذغال استفاده میکرد. دودیون ـ باتن این پیشرانه ۲.۱اسب بخاری را برای استفاده درموتورهای شهری ارائه کرد. پیشرانه فوق توسط شرکت های متعددی همچون ایندین و هارلی دیویدسن در آمریکا کپی شد. اگر چه یک آمریکایی به نام پنینگتون تعدادی ماشین از این دست را در سال ۱۸۹۵ ساخت ( البته صحت عملکرد ساخت های وی معلوم نیست ) اولین تولید آمریکایی موتور سیکلت ارینت ـ آستره بود که کمپانی هتز در و اتهام ماساچوست ساخته شد. سال ها پس از آن تا قبل از جنگ جهانی اول، بزرگ ترین تولید کننده موتور سیکلت شرکت ایندین بود.پس از آن هارلی دیویدسن این جایگاه را در دست داشت. در سال ۱۹۲۸ این DkW بود که به بزرگ ترین سازنده تبدیل شد. موتور سیکلت های ب ام و در سال ۱۹۲۳ با موتور دو قلو یا بوکسر خود وارد عرصه شد. پس از جنگ جهانی دوم گروه BSA ، موتور سیکلت های ترایامف را در سال ۱۹۵۱ خریداری کردند تا بدین ترتیب ادعای تولید یکی از هر چهار موتور سیکلت را داشته و به بزرگ ترین تولید کننده وقت تبدیل شوند. شرکت آلمانی NSU از سال ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۰ به بزرگ ترین سازنده موتور سیکلت بدل شد. ۱۹۷۰ سالی بود که هوندا این عنوان را بدست آورد وتا امروز نیز در اختیار دارد. تولید کنندگان انگلیسی ( ترایامف ـ BSAـ نورتون ) تا قبل از به عرصه آمدن ژاپنی ها ( و در راس شان هوندا ) جایگاه غالبی در تولید موتور سیکلت در برخی بازارها داشتند. اما تولیدات سریع، ارزان، متنوع و با کیفیت برتر ژاپنی ها در اواخر دهه۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ بازار را از دست دیگران خارج کرد و شرکت های انگلیسی را کم کم از بین برد. امروز شرکت های ژاپنی سازنده موتور سیکلت هوندا، کاوازکی و سوزوکی و یاماها صنعت موتور سیکلت را تحت نفوذ خود گرفته اند. اگرچه برند هارلی ـ دیویدسن هنوز از محبوبیت بالایی درایالات متحده برخوردار است، البته درسال های اخیر برخی از مارک های دیگر نیز توانسته اند باز هم محبوبیت خود را بدست آورند و دراین میان شرکت هایی همچون ب ام و، ترایامف ودوکاتی و همچنین ویکتوری به عنوان دومین تولید کننده موفق موتور سیکلت در آمریکا وجود دارند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

  • پاسخ 1
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

روزهای محبوب

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

روزهای محبوب

ممنون دادا :-bd =d>

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

در تاپیک ها، اگر سوال يا نظر خاصي نداريد لطفا فقط از دکمه می پسندم و ... استفاده کنيد. نظراتي مانند مرسی، خوب بود، ممنون و ... شامل اسپم هستند و باعث کاهش کيفيت پست ها مي شوند.

بالا آوردن تاپیک ها و پست ها قبل از 48 ساعت ممنوع است و موجب حذف آنها خواهد شد.

این موضوع کاملا قدیمی است. لطفا به جای بروز کردن این موضوع در نظر شروع یک موضوع جدید باشید مگر این که لازم به بروز رسانی این موضوع باشید.

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

 اشتراک گذاری

اطلاعیه ها

  • > تولد پسرم - کوپن amirali < > تخفیف 60.000 هزار تومانی - استفاده 2 بار <سایت ایران سی اف سی تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

مطالب در صورت درخواست کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه اینترنتی حذف خواهد شد.

×
×
  • اضافه کردن...