رفتن به مطلب
View in the app

A better way to browse. Learn more.

ایران سی اف سی

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.
قالب و افزونه اکثر سیستم ها بصورت رایگان است ولی سیستم های وردپرس، جوملا، پرستاشاپ و ... با قیمت کمتر از سایت های مشابه ایرانی در اختیار شما قرار داده می شود.

sahand

مشاور انجمن
  • تاریخ عضویت

  • آخرین بازدید

  1. واحد خبر mobile.ir : شرکت ویوو که چیزی نزدیک به دو هفته پیش از دو گوشی V70 Lite 4G و V80 Lite 5G در برخی بازارهای آسیایی رونمایی کرده بود حالا از گوشی تازه‌ای مجدداً با همان نام V80 Lite این بار در بازار مالزی رونمایی کرده که نسبت به همنام قبلی خود، هم در طراحی و هم در مشخصات با تفاوت‌های بعضا بزرگی همراه شده است. مهم‌ترین ویژگی این مدل و اصطلاحاً selling point آن باتری غول‌آسای 10 هزار میلی آمپر ساعتی است که نسبت به باتری 7,050mAh حاضر در V80 Lite قبلی افزایش ظرفیت فوق‌العاده‌ای را تجربه کرده است. V80 Lite‌ از پروسسور 6 نانومتری دیمنسیتی 7300e بهره می‌برد که نسبت به چیپ 4 نانومتری Dimensity 7360 حاضر در گونه هم‌نام آن جایگاه پایین‌تری دارد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6474/introducing-vivo-v80-lite-5g_01.jpgویوو یکی از پر کارترین برندها در بین سازندگان موبایل به‌حساب می‌اید که در طول سال ده‌ها گوشی مختلف در کلاس‌ها و فرم‌های متفاوت به بازارهای مختلف عرضه می‌کند از این رو معمولاً طرح‌های آشنایی در بین گوشی‌های متعدد آن دیده می‌شود؛ طراحی V80 Lite 5G‌ جدید از این رو به برخی تجربه‌های قبلی این شرکت به‌خصوص در سری Y و زیربرند iQOO شباهت دارد و فرم محوطه دوربین و فلش LED آن آشنا به‌نظر می‌رسد. بدنه خارجی و شاسی گوشی پلاستیکی‌ست اما با IPx8 و IPx9 در برابر آب مقاومت می‌کند و با IP6x گرد و خاک نیز راهی به آن ندارد. ضخامت تنها 8.6 میلی‌متری دستگاه برای مدلی که یک باتری 10 هزار میلی آمپر ساعتی را در خود جای داده کاملاً نازک به‌حساب می‌آید و حتی وزن 224 گرمی آن نیز تا حد زیادی قابل قبول است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6474/introducing-vivo-v80-lite-5g_02.jpgباتری 10 هزار میلی آمپر ساعتی دستگاه به‌عنوان مهم‌ترین ویژگی V80 Lite که به‌گفته ویوو رکورد گینس را در پخش یک استریم زنده برای بیش از 32 ساعت در اختیار دارد از ترکیب سیلیکون|کربن در قطب منفی (آند) بهره می‌برد و یک بار شارژ آن برای 68 ساعت مکالمه کافی‌ست. به‌گفته شرکت سازنده 8 ساعت به‌اشتراک گذاشتن شبکه (hotspot کردن) در این مدل تنها 14 درصد از ظرفیت باتری گوشی می‌کاهد و پس از 12 ساعت «استفاده روزانه شدید» نیز 33 درصد از ظرفیت باتری باقی خواهد ماند. شارژر سیمی 44 واتی گوشی البته چندان پر توان به‌نظر نمی‌رسد و احتمالاً به زمان نسبتاً برای پر کردن باتری نیاز دارد. شارژ معکوس سیمی نیز در این باتری پشتیبانی می‌شود. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6474/introducing-vivo-v80-lite-5g_03.jpgV80 Lite 5G با یک صفحه‌نمایش 6.83 اینچی امولد با نسبت 20:9 و وضوح 1260×2800 پیکسلی با تراکم 449ppi ارائه می‌شود که با روشنایی اتوماتیک 2 هزار نیتی احتمالاً مشکلی برای خوانش آسان در آفتابی‌ترین روز سال نیز ندارد. نرخ رفرش غیر تطبیقی 120 هرتزی و پشتیبانی از نمایش محتوای +HDR10 دیگر مشخصات این صفحه‌نمایش (که دوربین سلفی 32 مگاپیکسلی و سنسور اثر انگشت نوری را نیز در خود جای داده است) تشکیل می‌دهند. در بخش پشتی فقط یک دوربین 50 مگاپیکسلی ساده با سنسور بسیار کوچک 1/2.76 اینچی سونی IMX852 با پیکسل‌های تنها 0.64 میکرونی در نظر گرفته شده که خبری از OIS‌ نیز در لنز f/1.8 آن نیست و بدین‌ترتیب از روی ظواهر دوربین خوب فدای یک باتری غول‌آسا در این مدل شده است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6474/introducing-vivo-v80-lite-5g_04.jpgدر پردازش نیز شرایط V80 Lite 5G‌ ایده‌آل نیست و پروسسور 6 نانومتری Dimensity 7300e با چهار هسته A78 و چهار هسته A55 همراه با گرافیک دو هسته‌ای Mali-G610 چندان فوق‌العاده به‌نظر نمی‌رسد. رم گوشی 6 یا 8 گیگابایت از نوع LPDDR4X است و 128 یا 256 گیگابایت حافظه داخلی UFS 3.1‌ دارد. برای خنک‌کردن بخش‌های داخلی دستگاه از یک محوطه VC یا اتاقک بخار 3,800 میلی‌متر مربعی استفاده شده که با وجود آن‌که در مقیاس گوشی‌های پرچمدار و رده گیمینگ عدد چندان بزرگی به‌حساب نمی‌آید اما حضور آن در یک گوشی نچندان گران‌قیمت نکته جالبی‌ست. ویوو به نسخه وای‌فای این گوشی اشاره نکرده اما پروسسور دستگاه حداکثر از وای‌فای 6 پشتیبانی می‌کند. بلوتوث 5.4، NFC و مسیریاب‌های ماهواره‌ای تک‌فرکانسی نیز در V80 Lite 5G حضور دارند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6474/introducing-vivo-v80-lite-5g_05.jpgvivo V80 Lite 5G با سیستم‌عامل اندروید 16 و پوسته نرم‌افزاری OriginOS 6 در سه رنگ صورتی، سبز و مشکی به بازار مالزی عرضه شده و قیمت نسخه پایه 6GB/128GB آن 1,399 رینگیت (با نرخ فعلی تبدیل ارز نزدیک به 346 دلار آمریکا) است. دو ورژن 6GB/256GB و 8GB/256GB این گوشی نیز به‌ترتیب 1,699 و 1,899 رینگیت (420 و 470 دلار) قیمت دارند. نمایش متن کامل
  2. واحد خبر mobile.ir : برند NxtPaper محصولی از شرکت TCL با سابقه طولانی در زمینه تولید نمایشگرهای مختلف است که با پوشش مات و کاهش نور آبی، تجربه‌ای شبیه به خواندن روی کاغذ را برای کاربران گوشی‌ها و تبلت‌ها بازسازی می‌کند. این پنل‌ها با هدف کاهش خستگی چشم و افزایش خوانایی متن، به‌ویژه در محیط‌های پرنور، طراحی شده‌اند. محصولات این سری تا به امروز بر پایه فناوری LCD توسعه پیدا کرده‌اند اما این شرکت در جریان رویداد IFA 2026 در برلین آلمان از اولین گوشی هوشمند NxtPaper خود با نمایشگر AMOLED رونمایی کرده است. در این سری با سه محصول با نام‌های P80 Pro ،TCL P80 Ultra و TCL P80 حضور دارند که بهترین تجربه در این میان به دو مدل اولترا و پرو تعلق دارد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6473/introducing-tcl-p80-ultra-tcl-p80-pro-and-tcl-p80_01.jpgTCL P80 Ultraهمانطور که از نام آن نیز به‌خوبی مشخص است TCL P80 Ultra پیشرفته‌ترین عنوان در بین این سه‌گانه را به‌خود اختصاص می‌دهد و صحبت در مورد آن را نیز مطمئنا باید از صفحه‌نمایش آغاز کرد؛ P80 Ultra با یک پنل 6.83 اینچی AMOLED با فناوری NxtPaper ارائه می‌شود که طبق ادعای شرکت سازنده با کم‌ترین ناراحتی برای چشم، تجربه‌ای نزدیک به کاغذ را ارائه می‌‌کند. صفحه‌نمایش AMOLED گوشی P80 Ultra به‌جای پولاریزاسیون خطی که در اکثر پنل‌های OLED رایج است، از پولاریزاسیون دایره‌ای (Circular Polarization) استفاده می‌کند که به‌گفته TCL طبیعی‌تر بوده و اگرچه تفاوت آن با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست، اما در تجربه استفاده روزمره کاملاً احساس می‌شود. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6473/introducing-tcl-p80-ultra-tcl-p80-pro-and-tcl-p80_02.jpgجایی که این تفاوت واقعاً به‌چشم خواهد آمد هنگام استفاده از عینک آفتابی پولاریزه است؛ در نمایشگرهای عادی با پولاریزاسیون خطی هنگام مشاهده گوشی با عینک آفتابی پولاریزه با یک صفحه تیره یا حتی کاملاً مشکی روبرو می‌شویم که این موضوع به‌دلیل هم‌راستا نبودن فیلتر عینک با جهت نوسان نور نمایشگر است. اما در P80 Ultra به‌لطف پولاریزاسیون دایره‌ای، این مشکل برطرف شده و صفحه آن حتی با عینک آفتابی هم به‌درستی دیده خواهد شد. به زبان ساده‌تر این فناوری باعث می‌شود نور خروجی از صفحه به‌جای حرکت در یک مسیر ثابت، به‌صورت چرخشی حرکت کند و همین موضوع سازگاری بهتری با فیلترهای نوری مختلف، از جمله عینک‌های پولاریزه، ایجاد می‌کند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6473/introducing-tcl-p80-ultra-tcl-p80-pro-and-tcl-p80_03.jpgTCL‌ برای بهبود کیفیت تصویر و راحتی بیش‌تر چشم کاربران از فناوری‌‌های دیگری نیز در P80 Ultra استفاده کرده که از آن جمله باید به لایه همگن‌ساز اشاره کرد؛ معمولاً در نمایشگرها، هر پیکسل از چند زیرپیکسل قرمز، سبز و آبی تشکیل شده که آن‌قدر کوچک هستند که چشم نمی‌تواند آن‌ها را جداگانه تشخیص دهد و به‌صورت ترکیبی دیده می‌شوند. TCL برای بهبود این فرآیند، یک لایه همگن‌ساز به نمایشگر اضافه کرده که رنگ‌های قرمز، سبز و آبی را بهتر با هم ترکیب می‌کند تا نور سفید یکدست‌تر و طبیعی‌تری تولید شود. در کنار این، TCL سهم نور آبی نمایشگر را به تنها 2.9 درصد رسانده است تا هرچه بیشتر از خستگی چشم به‌خصوص در استفاده طولانی‌مدت جلوگیری کند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6473/introducing-tcl-p80-ultra-tcl-p80-pro-and-tcl-p80_04.jpgTCL همچنین از شیشه محافظ اختصاصی خود با نام Nano Crystal Shield Glass استفاده کرده که به گفته این شرکت، در حال حاضر بهترین راهکار ضدخیرگی (Anti-Glare) موجود در بازار است و می‌تواند بازتاب نور محیط روی صفحه را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6473/introducing-tcl-p80-ultra-tcl-p80-pro-and-tcl-p80_05.jpgاین پنل 6.83 اینچی از وضوح 1280×2772 پیکسل با تراکم 447ppi و نسبت 19.5:9 بهره می‌برد و روشنایی دستی و اتوماتیک آن نیز به‌ترتیب 800 و 1,800 نیت اعلام شده‌اند. نرخ رفرش در این پنل حداکثر 120 هرتزی و غیر تطبیقی‌ست و از کنتراست یک میلیون به یک بهره می‌برد. روی این صفحه‌نمایش نیز با شیشه Gorilla Glass 7i پوشیده شده است. دوربین سلفی بالای صفحه‌نمایش 32 مگاپیکسلی‌ست و سنسور اثر انگشت نیز ظاهراً از نوع نوری درون پنل است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6473/introducing-tcl-p80-ultra-tcl-p80-pro-and-tcl-p80_06.jpgیک اسلایدر اختصاصی نیز در کناره سمت راست گوشی‌های این کلاس دیده می‌شود که با آن می‌توان حالت‌های مختلف خوانش به‌فرم e-reader را فعال کرد؛ یکی از این حالت‌ها Max Ink Mode نام دارد که طریق آن امکان فعال کردن حالت دیجیتال دیتاکس (مسدود کردن بیشتر اعلان‌ها و اپلیکیشن‌های پس‌زمینه) فراهم می‌شود. در این حالت به‌خاطر غیرفعال‌بودن اپلیکیشن‌های پس‌زمینه، مصرف باتری به‌شکل چشمگیری کاهش پیدا می‌کند؛ تا جایی‌که طبق ادعای TCL، در این حالت می‌توان تا 7 روز در مطالعه مداوم غرق شد. (Immersive Reading) این گزینه همچنین امکان دسترسی سریع و آسان به اپلیکیشن کتاب‌خوان گوشی را نیز فراهم می‌کند. یک نکته جالب در این میان این است که TCL از قبل بیش از 500 عنوان کتاب را روی گوشی نصب کرده تا کاربر بدون نیاز به دانلود یا جست‌وجوی جداگانه بلافاصله بتواند مطالعه را شروع کند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6473/introducing-tcl-p80-ultra-tcl-p80-pro-and-tcl-p80_07.jpgTCL در بخش گزینه‌های نرم‌افزاری و امکانات AI این مدل نیز از مبحث کتاب و کتاب‌خوانی غافل نمانده و طبق ادعای این شرکت امکان تبدیل یک ای‌بوک عادی به یک کتاب صوتی و حتی تبدیل یک کتاب به یک پادکست را نیز دارد. اکثر ادعاهای مطرح شده از این دست البته محتاج راستی‌آزمایی در عمل خواهد بود. TCL P80 Ultra یک دوربین 50 مگاپیکسلی 1/1.56 اینچی با لنز 6 مرحله‌ای f/1.9‌ مجهز به لرزه‌‌گیر نوری (OIS‌) را به‌عنوان دوربین اصلی انتخاب کرده و در کنار آن یک دوربین 50 مگاپیکسلی دیگر با حسگر کوچک 1/2.8 اینچی با لنز 5 مرحله‌ای تله‌فتوی f/2.4 OIS با تصویری معادل 3 برابر زوم اپتیکال دیده می‌شود. در نهایت دوربین ساده سوم نیز یک 8 مگاپیکسلی با سنسور 1/4 اینچی و لنز 5 مرحله‌ای اولتراواید f/2.2 است. دوربین اصلی این مجموعه از وضوح 4K/30fps‌ پشتیبانی می‌کند. پردازنده دیمنسیتی 7400 گوشی با وجود 4 نانومتری و کم‌مصرف بودن هسته‌های قدرتمندی را به‌نمایش نمی‌گذارد و گرافیک Mali-G615 آن نیز از حد متوسط رو به پایین فراتر نخواهد رفت. P80 Ultra با 8 گیگابایت رم (ظاهراً از نوع LPDDR5) و 256 یا 512 گیگابایت حافظه داخلی UFS 3.1 ارائه می‌شود. ظرفیت باتری گوشی فقط 5,800mAh است و از شارژ سیمی 45 واتی بهره می‌برد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6473/introducing-tcl-p80-ultra-tcl-p80-pro-and-tcl-p80_08.jpgTCL P80 Ultra در سه رنگ طلایی، قرمز و آبی ارائه می‌شود و نسخه سیستم‌عامل آن به‌گفته شرکت سازنده تا 4 نسل بعدی پشتیبانی می‌شود. به‌روزرسانی‌های امنیتی نیز تا 7 سال برای این مدل عرضه می‌شود. P80 Ultra در نسخه 256 گیگابایتی 549 و در نسخه 512 گیگابایتی 599 یورو قیمت‌گذاری شده است. TCL P80 ProP80 Pro‌ عملاً همان نسخه اولتراست که حالا دوربین تله‌فتو از آن حذف شده و در بخش پشتی آن دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی و دوربین اولتراواید 8 مگاپیکسلی حضور دارند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6473/introducing-tcl-p80-ultra-tcl-p80-pro-and-tcl-p80_09.jpgدیگر مشخصات نسخه اولترا به‌خصوص صفحه‌نمایش 6.83 اینچی NxtPaper AMOLED در این‌جا نیز تکرار شده و در پردازنده، رم، حافظه داخلی و باتری و شارژر نیز تفاوتی نمی‌بینیم. بدنه پلاستیکی IP68، دکمه اسلایدر جانبی، سلفی 32 مگاپیکسلی و رنگ‌های آبی و طلایی در این گوشی تکرار شده‌اند اما رنگ قرمز دیگر در این مدل جایی ندارد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6473/introducing-tcl-p80-ultra-tcl-p80-pro-and-tcl-p80_10.jpgTCL P80 Pro در دو نسخه 256 و 512 گیگابایتی به‌ترتیب 429 و 499 یورو قیمت‌گذاری شده است. TCL P80در نهایت عنوان ارزان‌ترین مدل این سه‌گانه به TCL P80‌ می‌رسد که مثل دو مدل دیگر از یک صفحه‌نمایش AMOLED‌ بهره می‌برد اما از فناوری NxtPaper در آن خبری نیست. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6473/introducing-tcl-p80-ultra-tcl-p80-pro-and-tcl-p80_11.jpgاین به آن معناست که هنوز با همان صفحه‌نمایش 6.83 اینچی امولد پیشین با وضوح 1280×2772 پیکسل و رفرش غیر تطبیقی 120 هرتزی روبرو می‌شویم اما موارد مرتبط با فناوری NxtPaper‌ دیگری جایی در این پنل ندارند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6473/introducing-tcl-p80-ultra-tcl-p80-pro-and-tcl-p80_12.jpgTCL P80 نیز همان دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی و دوربین اولتراواید 8 مگاپیکسلی را ارائه کرده و تقریباً تمامی دیگر مشخصات آن از جمله بدنه IP68 و رنگ‌های آبی و طلایی به P80 Pro‌ شباهت دارد. این گوشی با 8 گیگابایت رم و 128 یا 256 گیگابایت حافظه داخلی کم‌سرعت‌تر UFS 2.2 ارائه شده است. P80‌ تا سه نسخه بعدی اندروید و تا 7 سال به‌روزرسانی‌های امنیتی پشتیبانی شده و قیمت دو نسخه 128 و 256 گیگابایتی آن به‌ترتیب 349 و 379 یورو است. نمایش متن کامل
  3. واحد خبر mobile.ir : شرکت هواوی در روز چهارشنبه 2 سپتامبر 2026 (11 شهریور 1405) در جریان رویداد Chase the Wild در مونیخ آلمان از جدیدترین ساعت‌های هوشمند این شرکت شامل واچ 6 و واچ 6 پرو، رونمایی کرده است. این ساعت‌های هوشمند با تمرکز بر وزن پایین، طراحی متریال‌محور و ارتقاء سنسورهای سلامتی معرفی شده‌اند و جایگزین نسل قبلی، یعنی واچ 5 می‌شوند که می 2025 رونمایی شد. هواوی مدعی است حساسیت سنسور X-TAP در این نسل نسبت به واچ 5 دو برابر شده و طیف متریال‌های به‌کاررفته در بدنه، از آلیاژ آلومینیوم و استیل ضدزنگ در واچ 6 تا تیتانیوم و سرامیک نانو در واچ 6 پرو، تنوع بیشتری نسبت به نسل قبل دارد. برای صفحه‌نمایش هر دو مدل نیز روشنایی نقطه‌ای بالاتری اعلام شده است. این محصولات از 23 سپتامبر در بازارهای جهانی عرضه خواهند شد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6472/introducing-huawei-watch-6-and-watch-6-pro_01.jpgطراحی - ابعاد و وزنواچ 6 در دو سایز 42 و 46 میلی‌متر عرضه می‌شود، در حالی که واچ 6 پرو در دو سایز 43 و 46 میلی‌متر در دسترس است. طبق اعلام هواوی، مدل 42 میلی‌متری واچ 6 با وزن تقریبی 38 گرم (بدون بند)، سبک‌ترین عضو این سری محسوب می‌شود در حالی‌که نسخه 46 میلی‌متری همین ساعت، 60 گرم, واچ 6 پروی 43 میلی‌متری، 50 گرم و بالاخره واچ 6 پروی 46 میلی‌متری 57 یا 60 گرم وزن دارند. از نظر طراحی ظاهری، واچ 6 تغییر چشمگیری نسبت به نسل قبل، یعنی واچ 5، ندارد؛ صفحه‌نمایش گرد با قاب باریک، بدنه‌ فلزی همراه با یک دکمه‌ کناری و دکمه چرخان جانبی از عناصر آشنای نسل قبل هستند که در این نسل هم حفظ شده‌اند. سنسور X-TAP نیز همچنان در سمت راست بدنه قرار دارد، اما مساحت دو ناحیه حسگر آن نسبت به واچ 5 کمی بزرگ‌تر شده که ظاهراً از بازطراحی داخلی این سنسور حکایت دارد. دیگر نکته قابل اشاره در رابطه با این سری به بند موسوم به EasyCross هواوی تعلق دارد که بدون نیاز به تنظیم مجدد، به‌صورت خودکار زیر مچ قفل می‌شود. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6472/introducing-huawei-watch-6-and-watch-6-pro_02.jpgبخش رویی نسخه 42 میلی‌متری واچ 6 از آلیاژ آلومینیوم و مدل 46 میلی‌متری از استیل ضدزنگ ساخته شده، در حالی‌که بدنه پشتی هر دو از جنس پلیمر کامپوزیت است. واچ 6 پرو تمایز بیشتری در متریال دارد؛ مدل‌های 46 میلی‌متری در نسخه موسوم به Space Edition، نقره‌ای و قهوه‌ای از کیسی از جنس آلیاژ تیتانیوم ساخته شده‌اند، درحالی‌که مدل‌های 43 میلی‌متری Ceramic Edition و سفید از «سرامیک نانو» بهره می‌برند. صفحه‌نمایش هر دو مدل با شیشه محافظ sapphire glass در برابر صدمات محافظت می‌شوند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6472/introducing-huawei-watch-6-and-watch-6-pro_03.jpgیکی از قابلیت‌های تازه‌ این سری، ژست چرخش مچ برای بی‌صداکردن تماس‌ها و آلارم‌هاست که البته به‌صورت آپدیت نرم‌افزاری بعداً در دسترس قرار می‌گیرد؛ در کنار آن، ژست‌های موسوم به double pinch و double slide هم برای کنترل ساعت بدون لمس صفحه (از جمله برای پاسخ به تماس‌های وارده و گرفتن عکس با گوشی pair شده با دستگاه) اضافه شده‌اند. واچ 6 همچنین از اتصال هم‌زمان به دو گوشی (اعم از HarmonyOS، اندروید یا iOS) پشتیبانی می‌کند، هرچند تماس روی گوشی دوم فقط از طریق بلوتوث ممکن است. نسخه مجهز به eSIM این ساعت امکان تماس، ناوبری، پرداخت و فعال‌سازی قابلیت Safety Check را بدون نیاز به همراه‌ داشتن گوشی فراهم می‌کند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6472/introducing-huawei-watch-6-and-watch-6-pro_04.jpgصفحه‌نمایشواچ 6 در مدل 42 میلی‌متری از پنل 1.38 اینچی AMOLED LTPO با رزولوشن 466 در 466 پیکسل (با تراکم 338ppi) و در مدل 46 میلی‌متری از پنل 1.5 اینچی با همان رزولوشن (و تراکم 310ppi) بهره می‌برد. نکته جالب در این میان یکسان بودن اندازه، رزولوشن و تراکم پنل در سایز‌های 43 و 46 میلی‌متری واچ 6 پرو نسبت به دو مدل واچ 6 است به بیان دیگر تمایزی در سطح پنل نمایشگر میان دو مدل واچ 6 و واچ 6 پرو در سایزهای هم‌رده وجود ندارد. هواوی در توصیف صفحه‌نمایش واچ 6 که با پوششی از جنس شیشه sapphire glass محافظت می‌شود بیش از همه چیز بر روشنایی 3,000 یا 3,500 نیتی این پنل تأکید کرده اما این عدد بیشینه روشنایی نقطه‌ای (peak brightness) این صفحه‌نمایش است که در یک محوطه بسیار کوچک برای یک مدت بسیار کوتاه قابل دسترس است و مطابق تعریف این روشنایی، عملاً ارتباطی با روشنایی یکنواخت و پیوسته آن در استفاده‌ روزمره ندارد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6472/introducing-huawei-watch-6-and-watch-6-pro_05.jpgسنسور X-TAP و ویژگی‌های سلامتیحسگر X-TAP در واچ 6 در حقیقت ترکیبی از یک سنسور 12 کاناله PPG و یک حسگر تشخیص فشار است که حساسیت آن طبق ادعای هواوی نسبت به واچ 5 دو برابر شده است. با فشردن و نگه‌داشتن این سنسور به مدت 3 ثانیه، قابلیت Health Glance فعال می‌شود و ظرف 60 ثانیه گزارشی جامع از وضعیت سلامت کاربر در چهار سیستم بدنی و مجموعاً تا 14 شاخص حیاتی ارائه می‌شود. طبق اعلام هواوی، این نسخه از Health Glance علاوه بر شاخص‌های پایه، نتایج ارزیابی مطالعات ریسک بیماری عروق کرونر قلب، ریسک دیابت و ریسک فشار خون بالا را هم پوشش می‌دهد؛ البته فعال‌سازی هر یک از این سه مطالعه نیازمند ثبت‌نام جداگانه در اپلیکیشن HUAWEI Research و جمع‌آوری داده در بازه‌ای مشخص است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6472/introducing-huawei-watch-6-and-watch-6-pro_06.jpgدر مجموع، سری Watch 6 ردیابی ضربان قلب، اکسیژن خون (SpO2)، خواب، ECG و تغییرپذیری ضربان قلب (HRV) را پوشش می‌دهد و علاوه بر این‌ها، سه قابلیت تشخیص الگوهای غیرعادی تنفسی حین خواب، تحلیل آریتمی نبضی و ارزیابی سفتی شریانی (arterial stiffness detection evaluation) را نیز ارائه می‌کند. ذکر این نکته نیز اهمیت دارد که طبیعتا با یک محصول حرفه‌ای پزشکی روبرو نیستیم و هواوی نیز تأکید می‌کند این محصول و قابلیت Health Glance آن دستگاه پزشکی محسوب نمی‌شوند و نتایج آن صرفاً جنبه‌ مرجع دارند و نباید مبنای تشخیص یا درمان قرار گیرند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6472/introducing-huawei-watch-6-and-watch-6-pro_07.jpgحالت‌های ورزشی و تحلیل هوشمند تمرینWatch 6 و Watch 6 Pro طبق انتظار طیف وسیعی از حالت‌های ورزشی را پوشش می‌دهند که تعداد آن‌ها به‌گفته هواوی از 100 عنوان فراتر می‌رود و در لیست آن‌ها طیف متنوعی از فعالیت‌ها از گلف و اسکی و اسنوبورد گرفته تا غواصی آزاد و دوچرخه‌سواری دیده می‌شود. قابلیت تحلیل هوشمند تمرین (AI-Powered Workout Analysis) یکی دیگر از قابلیت‌های مرتبط با ورزش در این مدل است که با بررسی سابقه ورزشی کاربر و شناسایی تغییرات کوچک در عملکرد، توصیه‌هایی را برای تغییر فشار تمرین یا استراحت در یک روز خاص را ارائه می‌‌کند. این قابلیت البته در حال حاضر تنها در برخی زبان‌ها و کشورها در دسترس است. مسیریابی ماهواره‌ای دو فرکانسی نیز در Watch 6 در دسترس است که برای دنبال کردن فعالیت‌های ورزشی در فضای آزاد گزینه ایده‌آلی خواهد بود. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6472/introducing-huawei-watch-6-and-watch-6-pro_08.jpgباتری، شارژ و قیمتهواوی اشاره‌ای به ظرفیت باتری نسخه‌های مختلف واچ 6 و واچ 6 پرو نکرده و تنها طول عمر باتری را مدنظر قرار داده است. نسخه 42 میلی‌متری واچ 6 به‌گفته هواوی در «حالت استاندارد» تا 3 روز و با فعال بودن نمایشگر همواره روشن (AOD) تا 2 روز دوام خواهد داشت و این دوام در حالت صرفه‌جویی به 7 روز می‌رسد. این سه عدد در نسخه 46 میلی‌متری این ساعت به‌ترتیب 4.5، 3 و 11 روز اعلام شده است. این اعداد دقیقاً برای واچ 6 پرو (در سایزهای 43 و 46 میلی‌متر) هم تکرار شده و تمایزی در طول عمر باتری میان دو مدل (حداقل از نگاه هواوی) وجود ندارد. شارژ این دو ساعت از طریق پایه‌ی شارژ بی‌سیم HUAWEI WATCH Wireless SuperCharger نسل دوم (با پورت USB-C) انجام می‌شود. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6472/introducing-huawei-watch-6-and-watch-6-pro_09.jpgهواوی واچ 6 با قیمت پایه 399.99 پوند و واچ 6 پرو با قیمت پایه 599.99 پوند از 23 سپتامبر (1 مهر 1405) در بازارهای جهانی عرضه خواهند شد. نمایش متن کامل
  4. واحد خبر mobile.ir : شرکت ویوو در ماه می گذشته از vivo T5 4G رونمایی کرد و حالا نسخه نسل پنجمی این گوشی یعنی vivo T5 5G در بازار هند رونمایی شده است؛ T5 5G نسبت به vivo T4 که در آوریل سال 2025 معرفی شد از طراحی متفاوتی به‌خصوص در زمینه دوربین‌ها بهره می‌برد و لبه‌های صفحه‌نمایش و کناره‌های بخش پشتی آن نیز کاملاً خمیده طراحی شده‌اند. این گوشی البته با نمایشگر AMOLED‌ نسبتاً بزرگ، دوربین 50 مگاپیکسلی مجهز به OIS، دوربین سلفی 32 مگاپیکسلی و باتری 7,050 میلی آمپر ساعتی به همتای سال قبل آن شباهت دارد اما این بار پردازنده رده بالاتری با هسته‌های Arm-C1 را به‌کار گرفته و یک دوربین سلفی 8 مگاپیکسلی دارد. ظرفیت باتری و توان شارژر در T5 البته نسبت به T4 کم‌تر است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6471/introducing-vivo-t5-5g_01.jpgفرم افقی دوربین‌های بخش پشتی اولین نکته متفاوت در طراحی vivo T5 5G است که پیش از این در iQOO Z11 نسخه هند نیز دیده بودیم. در این فرم که بی‌شباهت به iPhone Air اپل نیز نیست محوطه دوربین‌ها کاملاً از سطح گوشی بیرون زده و به‌جز دو دوربین، فلش LED را نیز در بر گرفته است. لبه‌های صفحه‌نمایش و کاور بخش پشتی خمیده طراحی شده‌اند و بدین‌ترتیب کناره‌های چپ و راست که در هر دو رنگ برنزی و سبز هم‌رنگ بخش پشتی‌اند باریک‌تر از ضخامت واقعی 8 میلی‌متری دستگاه به‌نظر می‌رسند. این گوشی 199 گرمی، کاملاً پلاستیکی‌ست اما با این وجود با برخورداری از IP68/IP69 در برابر گرد و خاک و غوطه‌وری در آب مشکلی ندارد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6471/introducing-vivo-t5-5g_02.jpgصفحه‌نمایش 6.83 اینچی امولد دستگاه با وضوح 1260×2800 پیکسل تراکمی برابر با 449ppi دارد و رفرش حداکثر 120 هرتزی آن در برخی موارد خاص می‌تواند به 144 هرتز نیز برسد. برای این صفحه‌نمایش روشنایی‌های اتوماتیک و نقطه‌ای به‌ترتیب 2 و 3 هزار نیت اعلام شده که اولی تضمینی برای خوانا ماندن پنل زیر نور مستقیم خورشید است اما دومی با غیبت پشتیبانی از نمایش محتوای +HDR10 (به‌گواه صفحه مشخصات گوشی) تنها جنبه تزیینی دارد. بالای این پنل یک دوربین سلفی 32 مگاپیکسلی جای دارد و سنسور اثر انگشت نوری را نیز در همین صفحه‌نمایش باید سراغ گرفت. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6471/introducing-vivo-t5-5g_03.jpgسنسور 50 مگاپیکسلی دوربین اصلی گوشی یک نمونه نچندان بزرگ 1/1.95 اینچی از نوع IMX882 شرکت سونی‌ست که لنز f/1.8 آن از لرزه‌گیر نوری یا OIS بهره می‌برد. این دوربین نیز مثل دوربین سلفی از برداشت ویدئوی 4K/30fps‌ پشتیبانی می کند. دومین دوربین این مجموعه یک 8 مگاپیکسلی با لنز f/2.2 اولتراواید است که ظاهراً فوکوس خودکار ندارد. دوربین اصلی مشابه نمونه حاضر در vivo T4 است اما دوربین اولتراواید به این جمع افزوده شده است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6471/introducing-vivo-t5-5g_04.jpgویوو برای پردازش در T5 5G به سراغ یکی از جدیدترین پروسسورهای بازار یعنی چیپ‌ست دیمنسیتی 7500 رفته که از آن با عنوان اولین پردازنده سری 7 مدیاتک با هسته‌های Arm C1 و NPU نسل هشتم یاد می‌شود. در ساختار این چیپ‌ست 4 هسته Arm C1 Pro با حداکثر فرکانس 2.6 گیگاهرتز و 4 هسته Arm C1 nano با فرکانس حداکثر 2 گیگاهرتز حضور دارد و گرافیک Mali-G625 نیز برای پردازش‌های گرافیکی در نظر گرفته شده است. رم گوشی 6، 8 یا 12 گیگابایتی از نوع نچندان پر سرعت LPDDR4X است و 128 یا 256 گیگابایت حافظه داخلی از نوع UFS 3.1 دارد. T5 5G همچنین از یک محوطه VC (اتاقک بخار) نچندان بزرگ به مساحت 3,800‌ میلی‌متر مربع برخوردار است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6471/introducing-vivo-t5-5g_05.jpgظرفیت باتری در vivo T5 5G از 7,300mAh به 7,050 میلی آمپر ساعت کاهش پیدا کرده که ویوو آن را برای کارکرد در کل یک روز کاملاً مناسب می‌داند. حداکثر توان شارژر مورد پشتیبانی این باتری 44 وات اعلام شده است که تقریباً نصف توان شارژر 90 واتی T4 را ارائه می‌‌کند. T5 5G به بلوتوث 5.4، وای‌فای 6، دو اسپیکر استریو و مسیریاب‌های ماهواره‌ای تک‌فرکانسی مجهز است اما از NFC پشتیبانی نمی‌کند. نکته جالب در این میان این است که vivo T4 نیز از NFC‌ پشتیبانی نمی‌کرد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6471/introducing-vivo-t5-5g_06.jpgvivo T5 5G با سیستم‌عامل اندروید 16 و رابط کاربری OriginOS 6 به بازار هند ارائه شده و قیمت نسخه پایه 6GB/128GB این گوشی در بازار هند 34,999 روپیه در نظر گرفته شده که با نرخ فعلی تبدیل ارز نزدیک به 370 دلار آمریکا خواهد بود. دیگر ورژن‌های حافظه در این مدل شامل نسخه‌های 8GB/256GB ،8GB/128GB و 12GB/256GB نیز به‌ترتیب 39,999، 44,999 و 49,999 روپیه (به‌ترتیب 423، 476 و 529 دلار) قیمت دارند. اگر طراحی مشخصات vivo T5 و حتی قیمت نسخه پایه آن برای شما آشناست اشتباه نمی‌کنید چرا که vivo T5 5G عملاً همان iQOO Z11 نسخه هند است که همین دو هفته پیش در بازار هند رونمایی شد. نمایش متن کامل
  5. واحد خبر mobile.ir : شرکت هواوی نزدیک به سه ماه پیش در ابتدای ماه ژوئن از سه گوشی nova 16 Pro ،nova 16 و nova 16 Ultra در بازار چین رونمایی کرد که همگی به 3 دوربین 50 مگاپیکسلی، صفحه‌نمایش‌های OLED و باتری‌های 7,000mAh مجهز بودند اما دو نسخه پرو و اولترا با پنل‌های LTPO و دوربین‌های اصلی 200 مگاپیکسلی در جایگاه بالاتری قرار می‌گرفتند. هواوی در روز چهارشنبه 2 سپتامبر 2026 (11 شهریور 1405) از نسخه‌های جهانی دو گوشی اول که طبق روال با پسوند s همراه شده‌اند پرده‌برداری کرده است؛ nova 16s و nova 16s Pro تقریباً هیچ تفاوتی با همتایان چینی خود ندارند و این‌جا و آن‌جا تنها به یکی دو مورد اختلاف جزیی می‌توان اشاره کرد که تغییر پوسته از HarmonyOS به EMUI 16 از آن جمله است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6470/introducing-huawei-nova-16s-and-nova-16s-pro_01.jpgnova 16s و nova 16s Pro هردو از یک طراحی مشترک با یک سکوی سرتاسری در بالای بخش پشتی برای مجموعه دوربین‌ها بهره می‌برند و از پشت و روی تخت، شاسی نسبتا نازک (فلزی در نسخه پرو و پلاستیکی در ورژن عادی) و نشان ویژه نوا و هواوی بهره می‌برند. دو رنگ ترکیبی نزدیک به آبی و ارغوانی همراه با رنگ مشکی در این دو مدل مشترک است و 16s یک رنگ سفید را نیز ارائه می‌کند. برای تشخیص این دو مدل از هم کافی‌ست به محوطه دوربین‌های آن‌ها نگاه کنیم؛ جایی‌که در نسخه پرو دو محوطه دایره‌شکل مشکی در چپ و راست دیده می‌شود اما در nova 16s به‌جای دایره دوم در سمت راست یک حلقه تیره جای گرفته است. ضخامت 16s و 16s Pro به ترتیب 7.3 و 7.1 میلی‌متر است و به‌ترتیب 199 و 218 گرم وزن دارند. این دو گوشی همچنان در مقابل نفوذ آب آسیب‌پذیرند و از استاندارد IP68 در آن‌ها خبری نیست. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6470/introducing-huawei-nova-16s-and-nova-16s-pro_02.jpgnova 16s با یک صفحه‌نمایش 6.68 اینچی OLED با وضوح 1280×2800 پیکسل (در نسبت 19.68:9) و تراکم 461ppi برخوردار است و nova 16s Pro نیز با یک پنل OLED دیگر با قطر 6.84 اینچ با وضوح 1320×2856 پیکسل (در نسبت 19.47:9) و تراکم 460ppi ارائه می‌شود که اولی از نوع غیر تطبیقی با نرخ رفرش حداکثر 120 هرتزی‌ست اما در 16s Pro با حضور LTPO امکان تغییر نرخ رفرش از 1 تا 120 هرتز وجود دارد. در هر دو مدل مطابق تصاویر حاشیه‌های اندکی دورتادور صفحه‌نمایش وجود دارد و هر دو یک دوربین 50 مگاپیکسلی 1/2.5‌ اینچی با لنز f/2.4 را بر بالای خود جای داده‌اند. محوطه دوربین سلفی در 16s Pro قرصی‌شکل بوده و به‌جز دوربین سلفی حسگری برای تشخیص دقت رنگ را نیز ارائه می‌کند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6470/introducing-huawei-nova-16s-and-nova-16s-pro_03.jpgدوربین اصلی یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های 16s و 16s Pro را تشکیل می‌دهد؛ جایی‌که در اولی یک 50 مگاپیکسلی با f/1.9 و در 16s Pro یک 200 مگاپیکسلی با لنز f/1.8 (هر دو دارای OIS) در مقام دوربین اصلی انجام وظیفه می‌کنند. دوربین 200 مگاپیکسلی حاضر در 16s Pro‌ از یک سنسور بزرگ 1/1.28 اینچی با آرایه‌های رنگی RYYB بهره می‌برد اما اطلاعات چندانی در مورد دوربین 50 مگاپیکسلی اصلی 16s منتشر نشده است هرچند برخی منابع از 1/1.56 اینچی بودن حسگر این دوربین سخن به میان آورده‌اند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6470/introducing-huawei-nova-16s-and-nova-16s-pro_04.jpgدوربین دوم در هر دو مدل یک 50 مگاپیکسلی با لنز تله‌فتوی پریسکوپی f/2.6 OIS است که در 16s به بزرگ‌نمایی نوری 3.3 برابری و در 16s Pro‌ به بزرگ‌نمایی نوری 3.7 برابری دست پیدا می‌کند. در 16s Pro‌ علاوه بر این دو دوربین یک 50 مگاپیکسلی دیگر با لنز اولتراواید f/2.2 نیز حضور دارد که از فوکوس خودکار بهره می‌برد و امکان برداشت عکس از فاصله بسیار نزدیک 2.5 سانتی‌متری را دارد. حسگر دقت رنگ موسوم به multispectral sensor نیز در هر دو گوشی در این قسمت حاضر است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6470/introducing-huawei-nova-16s-and-nova-16s-pro_05.jpgیکی از معدود تفاوت‌های این سری در پروسسور حاضر در nova 16s رخ داده جایی‌که به‌جای Kirin 9010S حاضر در nova 16 از چیپ Kirin 8020 استفاده شده است اما در 16s Pro همچنان همان چیپ Kirin 9010S دیده می‌شود. هواوی طبق انتظار به میزان رم این گوشی‌ها اشاره نکرده اما در هر دو 256 یا 512 گیگابایت حافظه داخلی وجود دارد. در nova 16 Pro نسخه چین ورژن 1 ترابایتی نیز در این بخش حضور داشت. ظرفیت باتری هر دو گوشی 7,000mAh است و هر دو با یک شارژر سیمی 100 واتی (درون جعبه در برخی بازارها) عرضه می‌شوند. NFC، وای‌فای 7، بلوتوث 6 و اینفرارد در هر دو مدل حضور دارند و هر دو نیز مسیریاب‌های ماهواره‌ای تک‌فرکانسی دارند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6470/introducing-huawei-nova-16s-and-nova-16s-pro_06.jpgHuawei nova 16s و nova 16s Pro با پوسته EMUI 16 به بازار عرضه خواهد شد اما هواوی هنوز اطلاعاتی در مورد قیمت و اولین بازار هدف این دو گوشی منتشر نکرده است. نمایش متن کامل
  6. واحد خبر mobile.ir : زیر مجموعه پوکوی شرکت شیائومی همزمان با رونمایی از Poco F9 Pro و F9 Ultra‌ از یک میان‌رده سطح پایین‌تر با نام Poco X8 نیز رونمایی کرده که جانشین Poco X7 سال گذشته می‌شود. X8 در مقایسه با X7 از طراحی متفاوت در بدنه و فرم دوربین، صفحه‌نمایش بزرگ‌تر با روشنایی بالاتر و باتری حجیم‌تر با شارژ سریع‌تری بهره می‌برد اما پردازنده آن تفاوت مهمی را نشان نمی‌دهد و در زمینه دوربین اصلی و سلفی گام‌های بلندی رو به عقب برداشته شده است. در زمینه گزینه‌های ارتباطی نیز با تغییراتی روبرو می‌شویم که چندان به نفع X8 به‌نظر نمی‌رسند. Poco X8 در زمینه نفوذ مقاومت در برابر رطوبت شرایط بهتری نسبت به گذشته دارد اما برخلاف مدل سال گذشته شارژر در جعبه آن جایی ندارد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6469/introducing-xiaomi-poco-x8_01.jpgPoco X8 در طراحی به‌کل تجربه متفاوتی را از قبل ارائه می‌کند و پشت و روی تخت و جایگاه المان‌های لنزمانند بخش پشتی آن ارتباطی با X7 پیشین ندارند. بخش پشتی به سه ناحیه نامتقارن در چپ و راست تقسیم شده که هریک طرح و پترن متفاوتی دارند. رنگ سفید در این میان نسبت به دو رنگ نارنجی و مشکی طراحی متمایزی را ارائه می‌کند که در آن چهار المان پیچ‌مانند در چپ و راست دیده می‌شود و یک محوطه مستطیلی نارنجی با نوشته Designed by POCO نیز در پایین آن قرار دارد. بدنه و شاسی همچنان پلاستیکی‌ست اما به‌جز IP68 نسل قبلی حالا از IPx6 و IPx9 نیز پشتیبانی می‌کند و جدا از امکان غوطه‌وری در آب 2 متری برای 72 ساعت حالا در مقابل فشار عادی آب و آب داغ پر فشار نیز مقاوم است. ضخامت 8.6 میلی‌متری این مدل تفاوت بزرگی با X7‌ ندارد اما وزن 223 گرمی آن حداقل 33 گرم بیش‌تر شده است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6469/introducing-xiaomi-poco-x8_02.jpgصفحه‌نمایش 6.83 اینچی Poco X8 یک نمونه 6.83 اینچی با وضوح 1280×2772 پیکسل و نسبت تقریباً 19.5:9 است که نسبت به پنل 6.67 اینچی 1220×2712 حاضر در Poco X7 با نسبت 20:9 کمی عریض‌تر شده است. روشنایی (ظاهراً دستی) این پنل 1,060 نیت اعلام شده که نسبت به 500 نیت نسل قبلی تغییر بزرگی محسوب می‌شود. شیائومی روشنایی نقطه‌ای این پنل که حداکثر نور 25 درصد از مساحت صفحه برای یک زمان بسیار کوتاه را نشان می‌دهد 3,500 نیت اعلام کرده که این یکی نیز نسبت به 3,000nits قبلی بیش‌تر است اما ظاهراً این بار برخلاف X7 از نمایش محتوای +HDR10 در X8 پشتیبانی نمی‌شود! نرخ رفرش غیر تطبیقی 120 هرتزی و کنتراست 8 میلیون به یک دیگر نکات قابل اشاره در این صفحه‌نمایش هستند. روی این پنل با شیشه Gorilla Glass Victus 2 پوشیده شده و در بالا یک دوربین سلفی 16 مگاپیکسلی f/2.4 با فیلم‌برداری 1080p/30fps (مقایسه کنید با دوربین سلفی 20 مگاپیکسلی f/2.0 با فیلم‌برداری 1080p/60fps در X7) و در پایین سنسور اثر انگشت نوری را جای داده است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6469/introducing-xiaomi-poco-x8_03.jpgدر بخش پشتی تنها یک دوربین حضور دارد که مثل قبل 50 مگاپیکسلی با لنز مجهز به لرزه‌گیر نوری (OIS) است اما در همه زمینه‌های دیگر جایگاه پایین‌تری نسبت به X7 دارد؛ سنسور این دوربین به‌جای 1/1.95 اینچ قبلی با پیکسل‌های 0.8 میکرونی حالا یک نمونه کوچک‌تر (ظاهراً 1/2.76 اینچی) با پیکسل‌های تنها 0.64 میکرونی‌ست که در ترکیب با دهانه لنز f/1.8 (مقایسه کنید با f/1.5 در X7) عملکرد ضعیف‌تری در محیط‌های کم‌نور خواهد داشت. در X7 در این قسمت یک دوربین 8 مگاپیکسلی اولتراواید نیز حضور داشت که جایی در X8 ندارد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6469/introducing-xiaomi-poco-x8_04.jpgباتری لیتیومی 8,340 میلی آمپر ساعتی دستگاه مطمئناً مهم‌ترین تغییر Poco X8 نسبت به X7 با باتری تنها 5,110mAh است که به‌لطف ترکیب سیلیکون|کربن در قطب منفی تأثیر بزرگی بر ضخامت گوشی نگذاشته است. این باتری که یک بار شارژ آن از نگاه شیائومی برای دو روز استفاده از دستگاه کافی‌ست حالا با شارژر سیمی سریع‌تری با توان 67 واتی همراه شده که نسبت به شارژر 45 واتی پیشین توان بیش‌تری دارد اما این شارژر همانطور که گفته شد جایی در جعبه X8 ندارد! شارژ سیمی معکوس با توان حداکثر 22.5 واتی نیز در این گوشی پشتیبانی می‌شود. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6469/introducing-xiaomi-poco-x8_05.jpgشیائومی از پروسسور 4 نانومتری Snapdragon 6s Gen 4 برای پردازش در Poco X8 استفاده کرده که هسته‌های چهارگانه A78 و A55 آن تفاوتی با دیمنسیتی 7300 پیشین ندارد و حداکثر فرکانس هسته‌های قوی‌تر آن 100 مگاهرتز کم‌تر است. رم LPDDR4X گوشی در سه گزینه 6، 8 یا 12 گیگابایتی ارائه می‌شود و حافظه داخلی 128 گیگابایتی (از نوع UFS 2.2) یا 256 گیگابایتی (از نوع UFS 3.1) دارد. ورژن وای‌فای و بلوتوث دستگاه از به‌ترتیب 6 و 5.4 به 5 و 5.1 کاهش پیدا کرده است اما همچنان NFC، اینفرارد و مسیریاب‌های ماهواره‌ای تک‌فرکانسی دارد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6469/introducing-xiaomi-poco-x8_06.jpgPoco X8 با سیستم‌عامل اندروید 16 و رابط کاربری HyperOS 3 به بازار ارائه می‌شود و قیمت دو نسخه 8GB/256GB و 12GB/256GB (ظاهراً تنها نسخه‌های عرضه شده به بازار اروپا) آن به‌ترتیب 399.99 و 449.99 یورو است. برای مقایسه بد نیست بدانیم که نسل قبلی این گوشی یعنی Poco X7 با حافظه 12GB/512GB با قیمت تنها 289 یورو به بازار اروپا عرضه شده بود. نمایش متن کامل
  7. واحد خبر mobile.ir : روز سه‌شنبه 1 سپتامبر 2026، تیم کوک به‌طور رسمی سکان مدیرعاملی غول فناوری اپل را پس از نزدیک به 15 سال به جانشین خود جان ترنوس (John Ternus)، معاون اجرایی پیشین بخش مهندسی سخت‌افزار واگذار کرد. کوک که در سال 2011 و پس از استعفای استیو جابز به‌دلیل بیماری، هدایت اپل را بر عهده گرفت، البته همچنان به‌عنوان رئیس اجرایی هیأت ‌مدیره (Executive Chairman) در کنار ترنوس باقی می‌ماند. دوران مدیریت کوک در اپل با رشد ارزش بازار این شرکت به بیش از 4 تریلیون دلار، تنوع محصولات و توسعه بخش خدمات همراه بود. در مطلب پیش رو نگاه کوتاهی خواهیم داشت به دوران حضور و مهم‌ترین دستاوردهای تیم کوک در این مجموعه و تفاوت‌های قابل ذکر در قیاس با استیو جابز، بنیان‌گذار اپل. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6468/tim-cook-apple-legacy_09.jpgتیم کوک مدرک کارشناسی مهندسی صنایع خود را در سال 1982 از دانشگاه آبورن (Auburn University) در آلابامای آمریکا دریافت کرد و فعالیت حرفه‌ای‌اش در همان سال در شرکت IBM آغاز شد؛ جایی‌که در حوزه مدیریت زنجیره تأمین و مدل تولید موسوم به just-in-time به کسب تجربه پرداخت. از جمله دیگر فعالیت‌های او پیش از پیوستن به اپل در سال 1998 باید به حضور در شرکت کامپک نیز اشاره کرد. کوک در بدو ورود به اپل، مسئولیت مدیریت عملیات و زنجیره تأمین جهانی شرکت را بر عهده گرفت و نقش مهمی در بازطراحی فرایندهای تولید و کاهش موجودی انبار ایفا کرد. او در سال‌های بعد به سِمَت مدیر ارشد عملیات (COO) اپل ارتقاء یافت و در کنار استیو جابز، هدایت بخش عملیاتی شرکت را بر عهده گرفت. با استعفای جابز از مدیرعاملی در اوت 2011 به دلیل مشکلات جدی سلامتی (که در اکتبر همان سال به درگذشت وی منجر شد)، تیم کوک به‌عنوان جانشین او انتخاب شد و رسماً سکان مدیرعاملی اپل را در دست گرفت. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6468/tim-cook-apple-legacy_02.jpgاپل در دوران مدیریت طولانی‌مدت تیم کوک، خط تولید محصولات خود را فراتر از محصول کلاسیک و اصلی این شرکت یعنی آیفون گسترش داد که از جمله این موارد باید به خرید استارت‌آپ Beats در سال 2014، معرفی اولین نسل از ساعت هوشمند اپل واچ در سال 2015، ارائه نخستین نسل ایرپاد در سال 2016 و معرفی اولین هدفون روگوشی (over-ear) در سال 2020 اشاره کرد. در همین سال، اپل روند انتقال از پردازنده‌های اینتل به تراشه‌های اختصاصی این شرکت موسوم به اپل سیلیکون را آغاز کرد و تا سال 2023 تمام مدل‌های مک به این تراشه‌ها مجهز شدند. در سال 2024 نیز اپل از ویژن پرو با تعریف جدیدی از هدست واقعیت مجازی/افزوده - و به‌عنوان اولین کامپیوتر فضایی اپل رونمایی کرد. این محصولات جدید در کنار ایجاد تنوع در گوشی‌های آیفون و ارائه نسخه‌های مقرون‌به‌صرفه‌تر مانند iPhone SE و قابلیت‌های تازه‌ای مثل تشخیص چهره Face ID، شارژ بی‌سیم مغناطیسی MagSafe، سنسور عمق‌سنج LiDAR و رابط کاربری پویای موسوم به Dynamic Island در بالای صفحه‌نمایش بخشی از مهم‌ترین دستاوردهای مدیریتی تیم کوک را در حوزه سخت‌افزار تشکیل می‌دهند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6468/tim-cook-apple-legacy_03.jpgرشد بخش خدمات یکی دیگر از مهم‌ترین دستاوردهای مدیریت کوک در اپل محسوب می‌شود؛ این شرکت در سال 2014 سرویس پرداخت Apple Pay را راه‌اندازی کرد که بنا بر برخی اطلاعات اکنون حدود 818 میلیون کاربر در سراسر جهان دارد. اپل همچنین در سال 2019 سرویس استریم +Apple TV را به مجموعه خدمات خود افزود که در کنار پلتفرم‌هایی مانند Apple Music و Apple Maps، گسترش فعالیت‌های این شرکت فراتر از محصولات سخت‌افزاری را در پی داشت تا جایی‌که بخش خدمات در گزارش مالی اپل از سه‌ماهه منتهی به ژوئن 2026 بیش از 28 درصد از کل درآمد اپل را به خود اختصاص داده است. در کنار توسعه خدمات، اپل در دوران کوک حضور خود را در بازار چین گسترش داد و حدود 200 فروشگاه به شبکه جهانی خود افزود. از نظر مالی، ارزش بازار اپل در این دوران از مرزهای بزرگی عبور کرد؛ این شرکت نخستین شرکت آمریکایی بود که ارزش بازار آن به یک تریلیون دلار رسید و در ادامه، این رقم به بیش از 4 تریلیون دلار افزایش یافت. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6468/tim-cook-apple-legacy_04.jpgاستیو جابز، یکی از بنیان‌گذاران اپل، عمدتاً به‌عنوان یک رهبر بصیر (visionary) و تحول‌آفرین در صنعت فناوری شناخته می‌شود. سبک مدیریتی او را کارشناسان غالباً آمرانه یا autocratic توصیف کرده‌اند چرا که به‌طور مستقیم در جزییات طراحی و مهندسی محصولات دخالت می‌کرد و بر کنترل متمرکز و رازداری در فرایند توسعه محصول تأکید داشت. طبق گزارش‌های منتشرشده، او در تصمیم‌گیری‌ها، سخت‌گیر و کمال‌گرا بود و همین ویژگی گاهی به تنش‌های داخلی با همکاران منجر می‌شد. جابز نقش اصلی را در توسعه محصولاتی مانند کامپیوترهای مکینتاش، آی‌پاد، آیفون و آی‌پد ایفا کرد و رویکرد او بیشتر معطوف به نوآوری در دسته‌بندی‌های کاملاً تازه از محصولات بود تا بهینه‌سازی عملیاتی شرکت. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6468/tim-cook-apple-legacy_05.jpgدر مقابل اما سبک رهبری تیم کوک عمدتاً مشارکتی یا دموکراتیک توصیف شده است؛ رویکردی‌که ریشه در پیشینه او در مدیریت زنجیره تأمین در آی‌بی‌ام دارد. کوک برخلاف جابز، تمرکز بیشتری بر تفویض اختیار به تیم‌های مدیریتی و بهبود کارایی عملیاتی شرکت داشته است. بر اساس گفته خود کوک در مصاحبه‌ای با شبکه CBS News در اواخر دوران مدیرعاملی‌اش، (به‌نقل از MacRumors) او میراث جابز را در کلمه «نوآوری» خلاصه کرده، اما درباره میراث خودش گفته است که ترجیح می‌دهد دیگران او را فردی «خوب و شریف» به یاد بیاورند. برخی تحلیلگران دوران کوک را با رشد پایدار و گسترش تجاری اپل مرتبط می‌دانند، در حالی که برخی دیگر به کاهش نسبی معرفی دسته‌بندی‌های کاملاً جدید محصول در این دوره اشاره کرده‌اند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6468/tim-cook-apple-legacy_06.jpgدر کنار دستاوردهای مالی و گسترش محصولات، بخشی از تحلیلگران و کارکنان سابق اپل معتقدند دوران مدیریت تیم کوک با کاهش روح نوآورانه‌ای همراه بود که در دوران استیو جابز شاخصه اصلی شرکت به شمار می‌رفت؛ طبق گزارش مجله فورچون (Fortune) در آستانه انتقال مدیریت به جان ترنوس، چندین کارمند سابق بخش طراحی و سخت‌افزار، سرمایه‌گذاران و تحلیلگران اعلام کرده‌اند که اپل در جایی از این مسیر بخشی از «جادوی طراحی و محصول» خود را از دست داده است. این گزارش با وجود تأیید رشد چشمگیر مالی اپل در دوران کوک (از جمله افزایش بیش از 300 میلیارد دلاری درآمد سالانه از سال 2011) بر این نکته تأکید دارد که پرسش اصلی پیش‌روی ترنوس این است که آیا می‌تواند «روح محصول‌محور» اپل را به این شرکت بازگرداند یا نه. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6468/tim-cook-apple-legacy_07.jpgاین زاویه از نقد پیش‌تر نیز در منابع دیگری مطرح شده بود. تریپ میکل (Tripp Mickle)، خبرنگار سابق وال‌استریت ژورنال، در کتاب خود با عنوان «After Steve: How Apple Became a Trillion-Dollar Company and Lost Its Soul» به روایت دوران پس از مرگ جابز از زاویه دو نفر از نزدیک‌ترین همکاران او (جونی آیو، مدیر ارشد طراحی وقت اپل و تیم کوک) پرداخته است. بر اساس این روایت، در حالی که آیو تلاش می‌کرد میراث طراحی الهام‌گرفته از جابز را حفظ کند، تمرکز اصلی کوک بیشتر بر بهینه‌سازی حاشیه سود، مدیریت زنجیره تأمین و کاهش موجودی انبار بود؛ رویکردی‌که به‌گفته منتقدان، به‌تدریج شرکت را از فرهنگ محصول‌محور و ریسک‌پذیر دوران جابز دور کرد. با این حال، برخی دیگر از تحلیلگران از جمله در مجله مک‌ورلد، این دوران را نه افول بلکه دوره‌ای از «رشد و ثبات» توصیف کرده‌اند که برای بقای اپل پس از جابز ضروری بود. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6468/tim-cook-apple-legacy_08.jpgبا کناره‌گیری تیم کوک از سمت مدیرعاملی اپل در 1 سپتامبر 2026 و آغاز به کار جان ترنوس، دوران 15 ساله مدیریت کوک بر اپل به پایان رسید؛ دورانی‌که طبق گزارش‌های منتشرشده با افزایش بیش از 300 میلیارد دلاری درآمد سالانه شرکت نسبت به سال 2011، افزایش سودآوری به بیش از چهار برابر سطح سال 2011 و رسیدن ارزش بازار شرکت از حدود 350 میلیارد دلار در سال 2011 به بیش از 4 تریلیون دلار همراه بود. در همین دوران، اپل محصولاتی مانند اپل واچ، ایرپاد و اپل ویژن پرو را معرفی کرد، بخش خدمات خود را به‌طور چشمگیری گسترش داد و روند انتقال کامل به تراشه‌های اپل سیلیکون را به پایان رساند. با این حال، همان‌طور که در گزارش‌های فورچون و روایت کتاب After Steve آمده، بخشی از تحلیلگران، سرمایه‌گذاران و کارکنان سابق اپل معتقدند این رشد مالی و عملیاتی با کاهش نسبی روح نوآورانه و ریسک‌پذیری‌ای همراه بود که در دوران استیو جابز شاخصه اصلی هویت اپل به شمار می‌رفت. جان ترنوس نیز در نخستین روز کاری خود به‌عنوان مدیرعامل، در یادداشتی داخلی خطاب به کارکنان اپل، از تیم کوک به‌خاطر رهبری بر مبنای ارزش‌ها و انسانیت تشکر کرد و از حضور او در جایگاه رئیس اجرایی هیأت ‌مدیره ابراز خرسندی نمود. ترنوس در همین یادداشت به رونمایی بزرگ محصولی در هفته آینده و برنامه‌های آینده اپل نیز اشاره کرده است. نمایش متن کامل
  8. واحد خبر mobile.ir : روز سه‌شنبه 1 سپتامبر 2026، تیم کوک به‌طور رسمی سکان مدیرعاملی غول فناوری اپل را پس از نزدیک به 15 سال به جانشین خود جان ترنوس (John Ternus)، معاون اجرایی پیشین بخش مهندسی سخت‌افزار واگذار کرد. کوک که در سال 2011 و پس از استعفای استیو جابز به‌دلیل بیماری، هدایت اپل را بر عهده گرفت، البته همچنان به‌عنوان رئیس اجرایی هیأت ‌مدیره (Executive Chairman) در کنار ترنوس باقی می‌ماند. دوران مدیریت کوک در اپل با رشد ارزش بازار این شرکت به بیش از 4 تریلیون دلار، تنوع محصولات و توسعه بخش خدمات همراه بود. در مطلب پیش رو نگاه کوتاهی خواهیم داشت به دوران حضور و مهم‌ترین دستاوردهای تیم کوک در این مجموعه و تفاوت‌های قابل ذکر در قیاس با استیو جابز، بنیان‌گذار اپل. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6468/tim-cook-apple-legacy_09.jpgتیم کوک مدرک کارشناسی مهندسی صنایع خود را در سال 1982 از دانشگاه آبورن (Auburn University) در آلابامای آمریکا دریافت کرد و فعالیت حرفه‌ای‌اش در همان سال در شرکت IBM آغاز شد؛ جایی‌که در حوزه مدیریت زنجیره تأمین و مدل تولید موسوم به just-in-time به کسب تجربه پرداخت. از جمله دیگر فعالیت‌های او پیش از پیوستن به اپل در سال 1998 باید به حضور در شرکت کامپک نیز اشاره کرد. کوک در بدو ورود به اپل، مسئولیت مدیریت عملیات و زنجیره تأمین جهانی شرکت را بر عهده گرفت و نقش مهمی در بازطراحی فرایندهای تولید و کاهش موجودی انبار ایفا کرد. او در سال‌های بعد به سِمَت مدیر ارشد عملیات (COO) اپل ارتقاء یافت و در کنار استیو جابز، هدایت بخش عملیاتی شرکت را بر عهده گرفت. با استعفای جابز از مدیرعاملی در اوت 2011 به دلیل مشکلات جدی سلامتی (که در اکتبر همان سال به درگذشت وی منجر شد)، تیم کوک به‌عنوان جانشین او انتخاب شد و رسماً سکان مدیرعاملی اپل را در دست گرفت. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6468/tim-cook-apple-legacy_02.jpgاپل در دوران مدیریت طولانی‌مدت تیم کوک، خط تولید محصولات خود را فراتر از محصول کلاسیک و اصلی این شرکت یعنی آیفون گسترش داد که از جمله این موارد باید به خرید استارت‌آپ Beats در سال 2014، معرفی اولین نسل از ساعت هوشمند اپل واچ در سال 2015، ارائه نخستین نسل ایرپاد در سال 2016 و معرفی اولین هدفون روگوشی (over-ear) در سال 2020 اشاره کرد. در همین سال، اپل روند انتقال از پردازنده‌های اینتل به تراشه‌های اختصاصی این شرکت موسوم به اپل سیلیکون را آغاز کرد و تا سال 2023 تمام مدل‌های مک به این تراشه‌ها مجهز شدند. در سال 2024 نیز اپل از ویژن پرو با تعریف جدیدی از هدست واقعیت مجازی/افزوده - و به‌عنوان اولین کامپیوتر فضایی اپل رونمایی کرد. این محصولات جدید در کنار ایجاد تنوع در گوشی‌های آیفون و ارائه نسخه‌های مقرون‌به‌صرفه‌تر مانند iPhone SE و قابلیت‌های تازه‌ای مثل تشخیص چهره Face ID، شارژ بی‌سیم مغناطیسی MagSafe، سنسور عمق‌سنج LiDAR و رابط کاربری پویای موسوم به Dynamic Island در بالای صفحه‌نمایش بخشی از مهم‌ترین دستاوردهای مدیریتی تیم کوک را در حوزه سخت‌افزار تشکیل می‌دهند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6468/tim-cook-apple-legacy_03.jpgرشد بخش خدمات یکی دیگر از مهم‌ترین دستاوردهای مدیریت کوک در اپل محسوب می‌شود؛ این شرکت در سال 2014 سرویس پرداخت Apple Pay را راه‌اندازی کرد که بنا بر برخی اطلاعات اکنون حدود 818 میلیون کاربر در سراسر جهان دارد. اپل همچنین در سال 2019 سرویس استریم +Apple TV را به مجموعه خدمات خود افزود که در کنار پلتفرم‌هایی مانند Apple Music و Apple Maps، گسترش فعالیت‌های این شرکت فراتر از محصولات سخت‌افزاری را در پی داشت تا جایی‌که بخش خدمات در گزارش مالی اپل از سه‌ماهه منتهی به ژوئن 2026 بیش از 28 درصد از کل درآمد اپل را به خود اختصاص داده است. در کنار توسعه خدمات، اپل در دوران کوک حضور خود را در بازار چین گسترش داد و حدود 200 فروشگاه به شبکه جهانی خود افزود. از نظر مالی، ارزش بازار اپل در این دوران از مرزهای بزرگی عبور کرد؛ این شرکت نخستین شرکت آمریکایی بود که ارزش بازار آن به یک تریلیون دلار رسید و در ادامه، این رقم به بیش از 4 تریلیون دلار افزایش یافت. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6468/tim-cook-apple-legacy_04.jpgاستیو جابز، یکی از بنیان‌گذاران اپل، عمدتاً به‌عنوان یک رهبر بصیر (visionary) و تحول‌آفرین در صنعت فناوری شناخته می‌شود. سبک مدیریتی او را کارشناسان غالباً آمرانه یا autocratic توصیف کرده‌اند چرا که به‌طور مستقیم در جزییات طراحی و مهندسی محصولات دخالت می‌کرد و بر کنترل متمرکز و رازداری در فرایند توسعه محصول تأکید داشت. طبق گزارش‌های منتشرشده، او در تصمیم‌گیری‌ها، سخت‌گیر و کمال‌گرا بود و همین ویژگی گاهی به تنش‌های داخلی با همکاران منجر می‌شد. جابز نقش اصلی را در توسعه محصولاتی مانند کامپیوترهای مکینتاش، آی‌پاد، آیفون و آی‌پد ایفا کرد و رویکرد او بیشتر معطوف به نوآوری در دسته‌بندی‌های کاملاً تازه از محصولات بود تا بهینه‌سازی عملیاتی شرکت. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6468/tim-cook-apple-legacy_05.jpgدر مقابل اما سبک رهبری تیم کوک را تحلیلگران عمدتاً مشارکتی یا دموکراتیک توصیف شده است؛ رویکردی‌که ریشه در پیشینه او در مدیریت زنجیره تأمین در آی‌بی‌ام دارد. کوک برخلاف جابز، تمرکز بیشتری بر تفویض اختیار به تیم‌های مدیریتی و بهبود کارایی عملیاتی شرکت داشته است. بر اساس گفته خود کوک در مصاحبه‌ای با شبکه CBS News در اواخر دوران مدیرعاملی‌اش، (به‌نقل از MacRumors) او میراث جابز را در کلمه «نوآوری» خلاصه کرده، اما درباره میراث خودش گفته است که ترجیح می‌دهد دیگران او را فردی «خوب و شریف» به یاد بیاورند. برخی تحلیلگران دوران کوک را با رشد پایدار و گسترش تجاری اپل مرتبط می‌دانند، در حالی که برخی دیگر به کاهش نسبی معرفی دسته‌بندی‌های کاملاً جدید محصول در این دوره اشاره کرده‌اند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6468/tim-cook-apple-legacy_06.jpgدر کنار دستاوردهای مالی و گسترش محصولات، بخشی از تحلیلگران و کارکنان سابق اپل معتقدند دوران مدیریت تیم کوک با کاهش روح نوآورانه‌ای همراه بود که در دوران استیو جابز شاخصه اصلی شرکت به شمار می‌رفت؛ طبق گزارش مجله فورچون (Fortune) در آستانه انتقال مدیریت به جان ترنوس، چندین کارمند سابق بخش طراحی و سخت‌افزار، سرمایه‌گذاران و تحلیلگران اعلام کرده‌اند که اپل در جایی از این مسیر بخشی از «جادوی طراحی و محصول» خود را از دست داده است. این گزارش با وجود تأیید رشد چشمگیر مالی اپل در دوران کوک (از جمله افزایش بیش از 300 میلیارد دلاری درآمد سالانه از سال 2011) بر این نکته تأکید دارد که پرسش اصلی پیش‌روی ترنوس این است که آیا می‌تواند «روح محصول‌محور» اپل را به این شرکت بازگرداند یا نه. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6468/tim-cook-apple-legacy_07.jpgاین زاویه از نقد پیش‌تر نیز در منابع دیگری مطرح شده بود. تریپ میکل (Tripp Mickle)، خبرنگار سابق وال‌استریت ژورنال، در کتاب خود با عنوان «After Steve: How Apple Became a Trillion-Dollar Company and Lost Its Soul» به روایت دوران پس از مرگ جابز از زاویه دو نفر از نزدیک‌ترین همکاران او (جونی آیو، مدیر ارشد طراحی وقت اپل، و تیم کوک) پرداخته است. بر اساس این روایت، در حالی که آیو تلاش می‌کرد میراث طراحی الهام‌گرفته از جابز را حفظ کند، تمرکز اصلی کوک بیشتر بر بهینه‌سازی حاشیه سود، مدیریت زنجیره تأمین و کاهش موجودی انبار بود؛ رویکردی‌که به‌گفته منتقدان، به‌تدریج شرکت را از فرهنگ محصول‌محور و ریسک‌پذیر دوران جابز دور کرد. با این حال، برخی دیگر از تحلیلگران از جمله در مجله مک‌ورلد، این دوران را نه افول بلکه دوره‌ای از «رشد و ثبات» توصیف کرده‌اند که برای بقای اپل پس از جابز ضروری بود. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6468/tim-cook-apple-legacy_08.jpgبا کناره‌گیری تیم کوک از سمت مدیرعاملی اپل در 1 سپتامبر 2026 و آغاز به کار جان ترنوس، دوران 15 ساله مدیریت کوک بر اپل به پایان رسید؛ دورانی‌که طبق گزارش‌های منتشرشده با افزایش بیش از 300 میلیارد دلاری درآمد سالانه شرکت نسبت به سال 2011، افزایش سودآوری به بیش از چهار برابر سطح سال 2011، و رسیدن ارزش بازار شرکت از حدود 350 میلیارد دلار در سال 2011 به بیش از 4 تریلیون دلار همراه بود. در همین دوران، اپل محصولاتی مانند اپل واچ، ایرپاد و اپل ویژن پرو را معرفی کرد، بخش خدمات خود را به‌طور چشمگیری گسترش داد و روند انتقال کامل به تراشه‌های اپل سیلیکون را به پایان رساند. با این حال، همان‌طور که در گزارش‌های فورچون و روایت کتاب After Steve آمده، بخشی از تحلیلگران، سرمایه‌گذاران و کارکنان سابق اپل معتقدند این رشد مالی و عملیاتی با کاهش نسبی روح نوآورانه و ریسک‌پذیری‌ای همراه بود که در دوران استیو جابز شاخصه اصلی هویت اپل به شمار می‌رفت. جان ترنوس نیز در نخستین روز کاری خود به‌عنوان مدیرعامل، در یادداشتی داخلی خطاب به کارکنان اپل، از تیم کوک به‌خاطر رهبری بر مبنای ارزش‌ها و انسانیت تشکر کرد و از حضور او در جایگاه رئیس اجرایی هیأت ‌مدیره ابراز خرسندی نمود. ترنوس در همین یادداشت به رونمایی بزرگ محصولی در هفته آینده و برنامه‌های آینده اپل نیز اشاره کرده است. نمایش متن کامل
  9. واحد خبر mobile.ir : پس از معرفی Redmi K100 Pro و Redmi K100 Pro Max در بازار چین، شیائومی حالا نسخه‌های جهانی این دو گوشی را با نام‌های Poco F9 Pro و Poco F9 Ultra معرفی کرده است. این دو مدل در برخی مشخصات و ویژگی‌ها با نمونه‌های چینی تفاوت دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به تغییراتی در ظرفیت باتری و برخی گزینه‌های حافظه اشاره کرد و پوکو آن‌ها را با تغییراتی برای عرضه در بازارهای جهانی ارائه کرده است. Poco F9 Pro و F9 Ultra همچون نسل‌های پیشین سری F، در رده گوشی‌های قدرتمند این برند قرار می‌گیرند و شیائومی در معرفی آن‌ها همچنان بر عملکرد، گیمینگ و شارژ سریع تأکید کرده اما در این نوبت برخی ویژگی‌های دیگر مثل نمایشگر با نرخ نوسازی بالا و سیستم صوتی نیز برجسته شده‌اند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6467/introducing-xiaomi-poco-f9-pro-and-poco-f9-ultra_01.jpgPoco F9 Pro و F9 Ultra هر دو با بدنه‌ای تخت و فریم تخت طراحی شده‌اند و در بخش پشتی، ماژول دوربین بزرگ با گوشه‌های گرد دیده می‌شود. در نسخه اولترا در کنار دوربین‌های بخش پشتی یک ساب‌ووفر مستقل از اسپیکرهای استریوی دستگاه دیده می‌شود که در نسخه پرو جایی ندارد. F9 Pro با ابعاد 8.8×75.3×157.5 میلی‌متر و وزن 206 گرم عرضه می‌شود، در حالی که F9 Ultra با ابعاد 8.7×77.9×163.5 میلی‌متر و وزن 235 گرم، کمی بزرگ‌تر و سنگین‌تر است. هر دو مدل از استاندارد IP68 برای مقاومت در برابر آب و گردوغبار بهره می‌برند اما از استانداردهای IPx6 و IPx9 حاضر در دو مدل چینی (برای مقاومت در برابر آب پر فشار و فشار آب داغ) صحبتی در آن‌ها به میان نیامده است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6467/introducing-xiaomi-poco-f9-pro-and-poco-f9-ultra_02.jpgF9 Pro در سه رنگ سفید، مشکی و سبز (Aurora Green) و F9 Ultra در دو رنگ مشکی و قرمز تیره (Dark Cherry) عرضه می‌شوند. F9 Pro دوربین‌های بخش پشتی را در ماژولی بزرگ با چیدمان عمودی جای داده؛ در حالی‌که F9 Ultra از ماژولی با فرم متفاوت و چیدمان سه دوربین در کنار یکدیگر بهره می‌برد. کلیدهای تنظیم صدا و پاور روی لبه سمت راست و درگاه سیم‌کارت در لبه پایینی قرار دارند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6467/introducing-xiaomi-poco-f9-pro-and-poco-f9-ultra_03.jpgهر دو گوشی به نمایشگر AMOLED با نرخ نوسازی حداکثر 185 هرتزی مجهزند که فقط در برخی بازی‌های مشخص‌شده، پشتیبانی می‌شود و نرخ رفرش در سایر موارد به 120 هرتز محدود است. روشنایی دستی هر دو نمایشگر 850 نیت و روشنایی اتوماتیک یا HBM آن‌ها 2,200 نیت اعلام شده است. تفاوت اصلی این دو پنل را باید در اندازه و وضوح آن‌ها جست‌وجو کرد؛ جایی‌که F9 Pro از نمایشگر 6.59 اینچی با رزولوشن 1156×2510 پیکسل با تراکم 419ppi برخوردار است و F9 Ultra با یک پنل 6.9 اینچی با رزولوشن 1200×2608 پیکسل و تراکم 416ppi عرضه می‌شود. هردوی این صفحه‌نمایش‌ها از عمق رنگ 12 بیتی با امکان نمایش اسمی 68 میلیارد رنگ برخوردارند و پشتیبانی از نمایش محتوای +HDR10 و دالبی ویژن نیز در لیست امکانات آن‌ها دیده می‌‌شود. هر دو مدل دوربین سلفی 32 مگاپیکسلی با برداشت ویدئوی 4K/30fps و حسگر اثر انگشت اولتراسونیک زیر نمایشگر دارند و با پوشش Gorilla Glass 7i در برابر صدمات فیزیکی محافظت می‌شوند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6467/introducing-xiaomi-poco-f9-pro-and-poco-f9-ultra_04.jpgدوربین اصلی هر دو گوشی یک نمونه 200 مگاپیکسلی با اندازه بسیار کوچک 1/1.56 اینچی و پیکسل‌های نیم میکرونی (ظاهراً از نوع سامسونگ ISOCELL HP5) انتخاب شده است که یک لنز 6 مرحله‌ای f/1.7 OIS را در مقابل خود می‌بیند. این دوربین در Poco F9 Pro حداکثر با وضوح 4K/60fps و در Poco F9 Ultra با وضوح 8K/30fps فیلم‌برداری می‌‌کند. دوربین دوم این دو گوشی نیز از یک سنسور 1/2.75 اینچی (از نوع سامسونگ JN5) تشکیل شده که یک لنز تله‌فتو را در مقابل خود می‌بیند؛ این لنز در F9 Pro ظاهراً از نوع ثابت با f/2.0 و بزرگ‌نمایی 2.5 برابری‌ست اما در F9 Ultra با یک لنز پریسکوپی f/3.0 با بزرگ‌نمایی 5 برابری روبرو می‌شویم. OIS یا لرزه‌گیر نوری نیز در هردوی این دوربین‌ها حضور دارد. دوربین اولتراواید نیز در F9 Pro و F9 Ultra متفاوت بوده و در اولی 8 مگاپیکسلی با لنز 5 مرحله‌ای و در دومی 50 مگاپیکسلی (از نوع آمنی‌ویژن OV50M) با لنز 6 مرحله‌ای (ظاهراً هر دو بدون فوکوس خودکار) در نظر گرفته شده است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6467/introducing-xiaomi-poco-f9-pro-and-poco-f9-ultra_05.jpgهر دو گوشی به باتری لیتیومی با حضور ترکیب سیلیکون|کربن در قطب منفی همراه با شارژ سیمی 100 واتی و شارژ بی‌سیم 50 واتی مجهز شده‌اند اما ظرفیت باتری در آن‌ها متفاوت است؛ باتری F9 Pro از ظرفیت 6,330mAh بهره می‌برد و در F9 Ultra با باتری حجیم‌تر 8,050mAh روبرو می‌شویم. بنابراین هر دو مدل در نسخه جهانی نسبت به نمونه‌های چینی خود (K100 Pro با باتری 8,580mAh و K100 Pro Max با باتری 9,070mAh) باتری کوچک‌تری دارند. در بخش شارژ نیز پوکو همان توان 100 وات سیمی حفظ شده است ‌که مثل نسخه‌های چینی همراه گوشی ارائه می‌شود. این دو مدل از شارژ بی‌سیم با توان حداکثر 50 وات نیز پشتیبانی می‌‌کنند که این یکی نیز تفاوتی با نسخه‌های چینی ندارد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6467/introducing-xiaomi-poco-f9-pro-and-poco-f9-ultra_06.jpgپردازش در هر دو گوشی با چیپ‌ست 3 نانومتری Snapdragon 8 Elite Gen 5 صورت می‌پذیرد با این تفاوت که F9 Ultra نسخه اصلی و اوریجینال این چیپ‌ست را در اختیار دارد اما در F9 Pro ورژن موسوم به Snapdragon 8 Elite Gen 5 V Series (یا SM8850-1-AB) استفاده شده است. ظاهراً مهم‌ترین تفاوت این دو چیپ‌ست به گرافیک Adreno 840 آن‌ها مرتبط است که در نسخه اصلی، 3 هسته‌ای 1.3 گیگاهرتزی‌ست اما در ورژن V به 2 هسته 1.2 گیگاهرتز تقلیل یافته است. نسخه پایه رم در هر دو گوشی 12 گیگابایت است اما در F9 Ultra یک ورژن 16 گیگابایتی (هر دو از نوع سریع LPDDR5X) نیز در دسترس است. حافظه داخلی مشترک این دو مدل 256 یا 512 گیگابایت است و F9 Ultra را می‌توان در یک ورژن 1 ترابایتی (هر سه از نوع UFS 4.1) نیز سفارش داد. وای‌فای 7، بلوتوث 6، NFC، مسیریابی ماهواره‌ای چند فرکانسی و اینفرارد در این دو گوشی مشترک است و ظاهراً هر دو از پورت USB-C با استاندارد USB 2.0 بهره می‌برند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6467/introducing-xiaomi-poco-f9-pro-and-poco-f9-ultra_07.jpgPoco F9 Pro و F9 Ultra با سیستم‌عامل اندروید 16 و پوسته HyperOS 3.0 به بازارهای جهانی عرضه می‌شود و نسخه پایه 12GB/256GB آن‌ها به‌ترتیب 699 دلار (900 یورو) و 799 دلار (1,100 یورو) قیمت‌گذاری شده است. نسخه 12GB/512GB در F9 Pro از برچسب قیمتی 769 دلار (1,000 یورو) برخوردار است و برای تهیه ورژن 16GB/512GB از F9 Ultra باید 949 دلار (1,200 یورو) هزینه کرد. در نهایت گران‌ترین عضو این دوگانه یعنی ورژن 16GB/1TB از Poco F9 Ultra نیز 1,199 دلار (1,400 یورو) قیمت‌ دارد. نمایش متن کامل
  10. واحد خبر mobile.ir : بازار جهانی گوشی‌های هوشمند در سه‌ماهه دوم سال 2026، تصویری متفاوت از رقابت میان تولیدکنندگان و سیستم‌عامل‌های موبایلی ارائه می‌دهد؛ در شرایطی که فروش نسبت به سال گذشته کاهش یافته، برخی شرکت‌ها و محصولات عملکرد بهتری را از روند عمومی بازار نشان می‌دهند. داده‌های جدید Counterpoint Research از تداوم حضور قدرتمند اپل و سامسونگ در میان پرفروش‌ترین گوشی‌های جهان حکایت دارد. در این دوره، آیفون 17 به‌تنهایی 6 درصد از فروش جهانی را در اختیار گرفته و اپل و سامسونگ روی‌ هم 26 درصد فروش بازار را به خود اختصاص داده‌اند. در این میان طبق گزارش دیگری از کانترپوینت اندروید با 75 درصد و iOS با 20 درصد در جایگاه‌های اول و دوم سیستم‌عامل قرار دارند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6466/apple-iphone-17_01.jpgمطابق گزارش کانترپوینت در جدول پرفروش‌ترین گوشی‌های هوشمند جهان در سه‌ماهه دوم 2026 آیفون 17 با اختصاص 6 درصد از فروش جهانی در رتبه نخست قرار گرفته است و دو مدل دیگر این خانواده، یعنی آیفون 17 پرو مکس و آیفون 17 پرو، جایگاه‌های دوم و سوم را به خود اختصاص داده‌اند. به این ترتیب، هر سه رتبه نخست جدول در اختیار اپل قرار گرفته است. در مجموع نیز اپل و سامسونگ هر کدام پنج مدل در میان 10 گوشی پرفروش فصل دارند؛ موضوعی که نشان می‌دهد بخش عمده فروش مدل‌های برتر بازار همچنان در اختیار این دو شرکت است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6466/apple-iphone-17_02.jpgدر رتبه چهارم به Galaxy S26 Ultra سامسونگ برمی‌خوریم که پرفروش‌ترین گوشی اندرویدی این فهرست محسوب می‌شود. پس از S26 Ultra دو سامسونگی رده پایین یعنی Galaxy A07 4G و Galaxy A17 5G در جایگاه‌های پنجم و ششم قرار دارند و در نیمه پایینی نیز به‌ترتیب iPhone 17e در رتبه هفتم، Galaxy A17 4G و Galaxy S26 به‌ترتیب در رتبه‌های هشتم و نهم و iPhone 16 در جایگاه دهم قرار دارند. اپل و سامسونگ بدین‌ترتیب هریک پنج مدل را در بین 10 مدل نخست بازار در سه‌ماهه دوم 2026 در اختیار دارند و نسبت به سال قبل مجموعاً 26 درصد از کل فروش جهانی گوشی‌های هوشمند را تشکیل می‌دهند. این عدد با وجود کاهش 11 درصدی میزان عرضه اسمارت‌فون نسبت به سال قبل، 2 درصد افزایش پیدا کرده است. شرکت‌های سازنده موبایل به‌گفته کانترپوینت در میانه بحران جهانی RAM به سمت گوشی‌های رده بالا و اصطلاحاً پریمیوم حرکت کرده‌اند و سهم این گوشی‌ها در سبد کالای شرکت‌های مختلف افزایش پیدا کرده است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6466/samsung-galaxy-a07-4g_03.jpgیکی از نکات برجسته در فهرست 10 گوشی پرفروش این فصل، حضور مدل جدید iPhone 17e در رتبه هفتم است که نشان‌دهنده استقبال بازار از ترکیب مشخصات مدرن و قیمت مناسب‌تر در سبد محصولات اپل است. جایگاه سری اقتصادی A سامسونگ (نظیر A07 و A17) در کنار پرچمدارانی مانند S26 Ultra نیز گواهی بر استراتژی موفق این شرکت در پوشش هم‌زمان تمامی بازه‌های قیمتی است. کانترپوینت اشاره می‌کند که ترجیح کاربران به خرید گوشی‌های رده‌بالا و پرچمدار، متوسط قیمت فروش (ASP) را در سطح جهانی افزایش داده است زیرا خریداران ترجیح می‌دهند گوشی‌هایی با طول عمر بیشتر، تراشه‌های قدرتمندتر و قابلیت‌های پیشرفته‌تر AI خریداری کنند که این امر به نفع پرچمداران اپل و سامسونگ تمام شده است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6466/apple-iphone-17e_04.jpgفروش اپل در این فصل برخلاف روند رو به پایین و افت کلی بازار با 5 درصد رشد نسبت به سال قبل روبرو شده که علت اصلی آن را به‌گفته کانترپوینت باید در استقبال چشمگیر از سری آیفون 17 در بازارهایی نظیر هند، ژاپن، خاورمیانه و آفریقا و رشد نزدیک به دو برابری آن در کره جنوبی جست‌وجو کرد. مدل پایه آیفون 17 با تغییراتی مثل افزایش اندازه صفحه‌نمایش، افزوده شدن نرخ رفرش تطبیقی، ارتقاء دوربین اولتراواید و بهبود دوربین سلفی فاصله همیشگی خود با مدل‌های پرو را کاهش داده و عنوان پرفروش‌ترین گوشی فصل را به خود اختصاص داده است. علاوه بر این، iPhone 17e نیز با افزودن قابلیت MagSafe و حافظه داخلی بیشتر با همان قیمت نسل قبل، حضور قوی خود را به‌ویژه در بازارهای آمریکا و ژاپن حفظ کرد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6466/apple-iphone-17e_05.jpgدر سمت دیگر بازار، عملکرد Galaxy S26 Ultra به عنوان پرفروش‌ترین گوشی اندرویدی این لیست جالب توجه است چرا که پرچمدار قبلی سامسونگ یعنی S25 Ultra جایگاهی بهتری از نهم را در لیست گوشی‌های پر فروش سه‌ماهه دوم سال 2025 کسب نکرده بود و این ظاهراً نخستین باری‌ست که یک دستگاه پرچمدار و اصطلاحاً اولتراپریمیوم صدرنشین فروش اندروید در سه‌ماهه دوم (منتهی به ژوئن) شده است. از جمله دلائل موفقیت S26 Ultra باید به تاخیر در عرضه سری S26 نسبت به نسل قبل اشاره کرد که انتقال بخشی از فروش به این سه‌ماهه را در پی داشته است. در حوزه گوشی‌های اقتصادی و میان‌رده نیز سری Galaxy A سامسونگ به لطف ارزش خرید بالا و پشتیبانی نرم‌افزاری طولانی‌مدت (6 سال یا بیشتر) که با افزایش طول عمر مفید گوشی‌ها از سوی کاربران همخوانی دارد، محبوبیت خود را حفظ کرده‌اند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6466/samsung-galaxy-s26-ultra_06.jpgدر بخش دیگر این گزارش که به بررسی وضعیت سیستم‌عامل‌های موبایلی در سه‌ماهه دوم 2026 می‌پردازد، اندروید همچنان با در اختیار داشتن 75 درصد از سهم بازار جهانی، برتری قاطع خود را به عنوان پرکاربردترین سیستم‌عامل جهان حفظ کرده است؛ هرچند این میزان نشان‌دهنده افت جزیی سهم آن در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته است. در رتبه دوم، سیستم‌عامل اختصاصی اپل یعنی iOS با سهمی 20 درصدی قرار گرفته است که به لطف استقبال قوی از سری آیفون 17 و رشد فروش اپل در بازارهای نوظهور، ثبات و رشد پایداری را تجربه می‌کند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6466/counterpoint-global-best-selling-smartphone-and-smartphone-os-in-q2-2026_07.jpgدر رتبه سوم این رده‌بندی، HarmonyOS هواوی با 5 درصد از سهم بازار جهانی قرار دارد؛ سهمی که بخش اعظم آن ناشی از محبوبیت و فروش بالای گوشی‌های این شرکت در بازار داخلی چین است (جایی که HarmonyOS توانسته به رتبه دوم بازار دست یابد). این عملکرد در حالی ثبت می‌شود که هواوی مدت‌هاست مانور رسانه‌ای و فنی زیادی روی عرضه نسخه‌های کاملاً مستقل خود (فاقد کدهای پایه اندروید و پشتیبانی نکردن از برنامه‌های اندرویدی با پسوند APK) انجام داده است. با این حال، انتقال کامل به این سیستم‌عامل یکپارچه و مستقل هنوز در بعد جهانی محقق نشده و حضور بین‌المللی هواوی همچنان متأثر از چالش‌های توسعه اکوسیستم برنامه‌های اختصاصی خارج از چین است. نمایش متن کامل
  11. واحد خبر mobile.ir : آنر در معرفی مدل جدید 600S از بین باتری نسبتاً حجیم 8,100 میلی آمپر و بدنه IP68/IP69 در یک سو و صفحه‌نمایش LCD‌ و پردازنده رده پایین، اولی را انتخاب کرده و بدین‌ترتیب در قیاس با بسیاری از همتایان خود در زمینه نمایشگر، پردازنده و حتی دوربین در جایگاه پایین‌تری قرار می‌‌گیرد. بدنه مستحکم‌تر و باتری حجیم‌تر اما اولویت بخش بزرگی از کاربران به‌خصوص در بین در خریداران گوشی دوم است و از این رو همچنان می‌توان به حفظ بازار این مدل امید داشت. این ترکیب نسبت به نسل‌های قبلی خانواده 600 آنر نیز نشان‌دهنده تغییر نسبی اولویت به سمت دوام و استقامت است؛ جایی‌که رقابت نه روی صفحه‌نمایش، دوربین و پردازنده بلکه روی دوام باتری و استحکام بدنه شکل می‌گیرد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6465/introducing-honor-600s-5g_01.jpgباتری 8,100mAh دستگاه بی‌شک مهم‌ترین قسمت قابل اشاره در Honor 600S است؛ این باتری لیتیوم-پلیمر به‌گفته آنر پس از 5 سال استفاده همچنان بیش از 80 درصد ظرفیت اولیه خود را حفظ می‌کند و قادر است تا در دمای مابین منفی 30 درجه تا مثبت 50 درجه سانتی‌گرداد بدون افت عملکرد، قابلیت‌هایی مثل برقراری تماس، دسترسی به مخاطبین و ارسال و دریافت پیامک را به‌طور معمول اجرا کند. این باتری از شارژ سیمی 45 واتی موسوم به HONOR SuperCharge پشتیبانی می‌کند و آداپتور 45 واتی آن نیز به‌صورت استاندارد در جعبه قرار دارد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6465/introducing-honor-600s-5g_02.jpgپس از باتری باید به استاندارد مقاومت بدنه دستگاه اشاره کرد که با IPx8 و IPx9 در برابر نفوذ آب در شرایط مختلف مقاوم است و IP6x نیز از آن در برابر گرد و خاک محافظت می‌کند. ذکر این نکته نیز اهمیت دارد که 600S تحت استانداردی متفاوت (ISO 20653:2023) و در شرایط کنترل‌شده آزمایشگاهی، به‌گفته آنر واجد درجه IP69K شناخته شده و در برابر آب داغ 85 درجه سانتی‌گراد، محیط پرنم و پرنمک به مدت 24 ساعت و 10 هزار بار چرخه تماس با آب مقاوم است. بدنه گوشی البته به‌طور کامل پلاستیکی‌ست و این مورد در رابطه با شاسی آن نیز صدق می‌کند. Honor 600S از ضخامت 8.3 میلی‌متری و وزنی نزدیک به 217 گرم برخوردار است که در هر سه رنگ طلایی، مشکی و یاسی روشن دستگاه یکسانند. در سمت چپ گوشی یک دکمه اختصاصی دیده می‌شود که آنر از آن با عنوان AI Button یاد می‌کند اما در عمل می‌توان از آن برای احضار سریع برنامه‌ها و دستورهای دلخواه سود جست. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6465/introducing-honor-600s-5g_03.jpgآنر 600S با یک نمایشگر 6.8 (دقیقاً 6.872) اینچی از نوع TFT LCD با وضوح 720×1592 پیکسل (اچ‌دی پلاس در نسبت 19.9:9) عرضه می‌شود که 8 بیتی بودن آن به‌معنای پشتیبانی از نمایش تنها 16 میلیون رنگ است. روشنایی دستی و اتوماتیک این صفحه‌نمایش به‌ترتیب 860 و 1,020 نیت اعلام شده و نرخ رفرش غیر تطبیقی آن نیز حداکثر 120 هرتز است. دوربین سلفی دستگاه که در حفره‌ای بالای صفحه‌نمایش جای دارد یک 5 مگاپیکسلی ساده f/2.2 با فیلم‌برداری 1080p/30fps بوده و LCD‌ بودن پنل نیز سنسور اثر انگشت را به کناره گوشی منتقل کرده است. Honor 600S تنها یک دوربین در بخش پشتی دارد که تنها اطلاعات منتشر شده از آن 50 مگاپیکسلی بودن سنسور، f/1.8 بودن لنز و قابلیت فیلم‌برداری 1080p/30fps است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6465/introducing-honor-600s-5g_04.jpgپردازش در Honor 600S با پروسسور Snapdragon 4 Gen 4 انجام می‌شود که دو هسته A78 و شش هسته A55 را با گرافیک Adreno 613 ارائه می‌کند. رم و حافظه داخلی نیز به‌ترتیب 6 و 128 گیگابایت اعلام شده و آنر اشاره‌ای به نوع آن‌ها نکرده است. وای‌فای 5، بلوتوث 5.1، NFC و مسیریاب‌های ماهواره‌ای تک فرکانسی دیگر نکات قابل اشاره در مورد این مدل را تشکیل می‌دهند و از سنسور حرکتی ژایروسکوپ در آن خبری نیست. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6465/introducing-honor-600s-5g_05.jpgHonor 600S با سیستم‌عامل اندروید 16 و پوسته نرم‌افزاری MagicOS 10 به بازار هنگ‌کنگ عرضه شده و 1,999 دلار هنگ‌کنگ (با نرخ فعلی تبدیل ارز نزدیک به 255 دلار آمریکا) قیمت دارد. اگر مشخصات و ظاهر این گوشی برای‌تان آشناست اشتباه نمی‌کنید چرا که Honor 600S‌ عملاً همان Honor X7e Plus است که نزدیک به یک ماه پیش به بازار امارات متحده عربی عرضه شده بود. نمایش متن کامل
  12. واحد خبر mobile.ir : شرکت شیائومی روز پنجشنبه 27 اوت 2026 (5 شهریور 1405) همزمان با معرفی نوت 17 پرو و نوت 17 پرو مکس از دو گوشی Redmi Note 17 و Redmi Note 17 5G نیز رونمایی کرده است. این دو مدل شباهت فراوانی به هم دارند و تنها تفاوت‌های اصلی آن‌ها را باید در نوع پردازنده و پشتیبانی از شبکه 5G جست‌وجو کرد. تمرکز اصلی این نسل بر افزایش ظرفیت باتری و بزرگ‌تر شدن نمایشگر (نسبت به خانواده ردمی نوت 15) قرار گرفته است. هر دو مدل با نمایشگر AMOLED نزدیک به 7 اینچی با رفرش غیر متغیر 120 هرتزی و ظرفیت بالاتر باتری عرضه شده‌اند که وزن نهایی گوشی‌ها را نیز افزایش داده است. لازم به ذکر است این دو مدل با نسخه‌ای که پیش‌تر برای بازار چین عرضه شده بود از تفاوت‌های مشخصی برخوردار است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6464/introducing-xiaomi-redmi-note-17-and-redmi-note-17-5g_01.jpgRedmi Note 17 و Note 17 5G در طراحی کاملاً به هم شباهت دارند و بدنه پلاستیکی، فرم تخت و لبه‌های گرد کناره‌ها و محل دوربین بخش پشتی در آن‌ها یکسان است. ابعاد هر دو مدل نزدیک به 8.5×79.1×169.7 میلی‌متر اعلام شده و وزن آن‌ها نیز 224 یا 225 گرم است. نکته جالب در این میان اختلاف وزن این دو گوشی نسبت به همتایان سال گذشته آن‌‌هاست که در دو نسخه 4G و 5G به‌ترتیب حدود 40 و 50 گرم است! (به‌ترتیب در مقایسه با Redmi Note 15 و Redmi Note 15 5G) که علت آن را بیش از همه چیز باید در صفحه‌نمایش بزرگ‌تر و باتری حجیم‌تر جست‌وجو کرد. رنگ‌های مشکی و آبی آسمانی در هر دو مدل طراحی ساده‌ای دارد اما در ورژن ارغوانی موسوم به Celestial Purple طرحی شبیه ستاره‌های در حال حرکت دیده می‌شود. نوت 17 و همتای 5G آن با استاندارد IP65 در برابر گرد و خاک و پاشیده شده آب مقاوم بوده و سنسور اثر انگشت را نیز در زیر لایه نمایشگر جای داده‌اند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6464/introducing-xiaomi-redmi-note-17-and-redmi-note-17-5g_02.jpgRedmi Note 17 و Redmi Note 17 5G هر دو از یک نمایشگر یکسان 6.99 اینچی از نوع AMOLED با رزولوشن 1080×2396 پیکسل (فول اچ‌دی پلاس در نسبت 19.96:9) بهره می‌برند که در غیاب LTPO از نرخ رفرش غیر تطبیقی حداکثر 120 هرتز برخوردار است. روشنایی دستی و اتوماتیک این پنل به‌ترتیب 700 و 1,200 نیت است و روشنایی نقطه‌ای 1,800 نیتی آن نیز در غیاب پشتیبانی از نمایش محتوای +HDR10 عملاً جنبه تزیینی دارد. این نمایشگر 8 بیتی از 16 میلیون رنگ پشتیبانی کرده و بدین‌ترتیب اختلاف بزرگی را با پنل‌های 12 بیتی ردمی نوت 17 پرو و پرو مکس به‌نمایش می‌گذارد. شیائومی به نوع پوشش شیشه‌ای روی این صفحه نیز اشاره‌ای نکرده است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6464/introducing-xiaomi-redmi-note-17-and-redmi-note-17-5g_03.jpgمجموعه دوربین نیز در Redmi Note 17 و Redmi Note 17 5G شرایط مشابه‌ای داشته و در هر دو از یک دوربین 50 مگاپیکسلی با سنسور اعلام نشده و لنز 5 مرحله‌ای f/1.8 فاقد OIS به‌عنوان دوربین اصلی استفاده شده است که امکان برداشت ویدئو تا وضوح 1080p/30fps را دارد. دوربین سلفی هر دو مدل نیز یک سنسور 16 مگاپیکسلی با حسگر 1/3 اینچی و لنز 5 مرحله ای f/2.5 است که با نسخه چین این گوشی‌ها با دوربین سلفی 8 مگاپیکسلی و لنز f/2.0 تفاوت دارد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6464/introducing-xiaomi-redmi-note-17-and-redmi-note-17-5g_04.jpgهمانطور که از نام این دو مدل نیز مشخص است مهم‌ترین تفاوت میان آن‌ها در پردازنده و شبکه ارتباطی رخ می‌دهد؛ Redmi Note 17 به‌عنوان مدل پایه این دوگانه با پروسسور Snapdragon 6s 4G Gen 2 با فرآیند ساخت 6 نانومتری عرضه شده که طبیعتاً از شبکه ارتباطی 5G در آن پشتیبانی نمی‌شود. در سوی دیگر Redmi Note 17 5G از پردازنده جدیدتر Snapdragon 4 Gen 4 با فرآیند ساخت 4 نانومتری بهره می‌برد که امکان کارکرد در شبکه‌های نسل پنجمی را دارد. Redmi Note 17 در با سه گزینه برای رم شامل 4، 6 یا 8 گیگابایتی از نوع LPDDR4X و با 128 یا 256 گیگابایت حافظه UFS 2.2 عرضه می‌شود. در Redmi Note 17 5G از رم 4 گیگابایتی صرفنظر شده و این مدل تنها در گزینه‌های 6 یا 8 گیگابایتی و حافظه داخلی 128 یا 256 گیگابایتی (همچنان از نوع LPDDR4X و UFS 2.2) در دسترس است. هر دو مدل امکان افزایش حافظه ذخیره‌سازی تا 2 ترابایت از طریق کارت microSD را دارند. NFC، وای‌فای 5، بلوتوث 5 (5.1 در نسخه 5G)، مسیریاب‌های ماهواره‌ای تک‌فرکانسی و اینفرارد در هر دو مدل حاضر است و هر دو نیز از سنسور حرکتی مهم ژایروسکوپ بی‌بهره‌اند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6464/introducing-xiaomi-redmi-note-17-and-redmi-note-17-5g_05.jpgشیائومی از یک باتری 7,700 میلی آمپر ساعتی با ترکیب سیلیکون|کربن در قطب منفی برای نسخه گلوبال این دو مدل سود جسته که نسبت به باتری 8 هزار میلی آمپر ساعتی ورژن چین ظرفیت کم‌تری دارد اما در مقایسه با باتری‌های ردمی نوت 15 و ردمی نوت 15 فورجی (به‌ترتیب 5,520mAh و 6,000mAh) افزایش چشمگیری را تجربه کرده‌اند. توان شارژر مورد پشتیبانی این دو گوشی 45 وات است که این شارژر درون جعبه ارائه می‌شود. شارژ سیمی معکوس حداکثر 22.5 واتی نیز در هر دوی آن‌ها وجود دارد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6464/introducing-xiaomi-redmi-note-17-and-redmi-note-17-5g_06.jpgXiaomi Redmi Note 17 و Redmi Note 17 5G با سیستم‌عامل اندروید 16 و رابط کاربری HyperOS 3.0 به بازار عرضه شده و شیائومی 6 سال به‌روزرسانی‌های امنیتی را برای آن‌ها تضمین کرده است. نسخه 4G در ورژن پایه 4GB/128GB از قیمت 249 دلار برخوردار است و برای تهیه ورژن پایه 6GB/128GB‌ مدل Redmi Note 17 5G باید 299 دلار هزینه کرد. نمایش متن کامل
  13. واحد خبر mobile.ir : شرکت شیائومی به‌تازگی نسخه‌های بین‌المللی خانواده Redmi Note 17 را برای بازارهای جهانی معرفی کرده که شامل چهار گوشی Redmi Note 17 Pro ،Redmi Note 17 5G ،Redmi Note 17 4G و Redmi Note 17 Pro Max است که پیش‌تر با برخی تفاوت‌ها در چین روانه بازار شده بودند. همانند نسل‌های قبلی این خانواده، نسخه‌های جهانی نیز با وجود شباهت زیاد در طراحی ظاهری، در برخی موارد کلیدی نظیر پردازنده، ظرفیت باتری و مشخصات دوربین اصلی با همتایان چینی خود تفاوت دارند؛ از جمله این‌که پردازنده‌های مدیاتک مورد استفاده در نسخه چینی جای خود را به تراشه‌های اسنپدراگون سری 6 کوالکام داده‌اند. در ادامه این مطلب، دو نسخه پرو و پرو مکس را به‌طور جداگانه بررسی می‌کنیم. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6463/introducing-xiaomi-redmi-note-17-pro-and-redmi-note-17-pro-max-global_01.jpgRedmi Note 17 Pro و Redmi Note 17 Pro Max جانشین Redmi Note 15 Pro و +Redmi Note 15 Pro هستند که اواخر سال گذشته معرفی شدند. هر دو گوشی به نمایشگر امولد 6.83 اینچی مجهز شده‌اند، اما این بار باتری‌های حجیم‌تر و فناوری شارژ سریع‌تری برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. پردازنده هر دو مدل نیز از تراشه‌های سری 6 کوالکام انتخاب شده است و در مقابل، دوربین‌های 200 مگاپیکسلی حاضر در چند نسل اخیر این خانواده در نسل جدید کنار گذاشته شده‌اند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6463/introducing-xiaomi-redmi-note-17-pro-and-redmi-note-17-pro-max-global_02.jpgRedmi Note 17 Pro به باتری حجیمی به ظرفیت 8,340mAh مجهز شده که در مقایسه با باتری 6.580mAh ردمی نوت 15 پرو سال قبل افزایش قابل‌توجهی را نشان می‌دهد. یک بار شارژ این باتری به‌گفته شیائومی تا 28 ساعت پخش ویدئو دوام دارد. افزایش ظرفیت باتری با ارتقاء توان شارژ به 67 وات (درون جعبه) همراه شده که نسبت به شارژ 45 واتی پیشین تغییر بزرگی را رقم زده و به‌گفته شرکت سازنده در مدت 34 دقیقه قادر به پر کردن 50 درصد از ظرفیت باتری‌ست. این گوشی همچنین از شارژ معکوس 22.5 واتی پشتیبانی می‌کند و می‌توان از آن برای شارژ دیگر گجت‌های متناسب استفاده کرد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6463/introducing-xiaomi-redmi-note-17-pro-and-redmi-note-17-pro-max-global_03.jpgنمایشگر 6.83 اینچی OLED این گوشی از وضوح 1280×2772 پیکسل و نرخ نوسازی غیر تطبیقی 120 هرتزی برخوردار است که با پشتیبانی از عمق رنگ 12 بیتی روی کاغذ امکان نمایش 68 میلیارد رنگ را دارد. محافظت از این پنل بر عهده شیشه مقاوم Gorilla Glass Victus 2 است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6463/introducing-xiaomi-redmi-note-17-pro-and-redmi-note-17-pro-max-global_04.jpgتراشه Snapdragon 6s Gen 4 وظیفه پردازش در این گوشی را بر عهده دارد که جایگزین دیمنسیتی 7400 در نسل قبل شده است و در سه پیکربندی با 6، 8 یا 12 گیگابایت رم LPDDR4X و 128، 256 یا 512 گیگابایت حافظه داخلی عرضه می‌شود. نسخه پایه 128 گیگابایتی در این گوشی از حافظه UFS 2.2 استفاده می‌کند در حالی که دو ظرفیت بالاتر به حافظه سریع‌تر UFS 3.1 مجهز شده‌اند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6463/introducing-xiaomi-redmi-note-17-pro-and-redmi-note-17-pro-max-global_05.jpgRedmi Note 17 Pro Max از نظر ابعاد تفاوتی با مدل پرو ندارد و پسوند مکس در اینجا بیش‌تر به باتری بزرگ‌تر دستگاه اشاره دارد؛ این گوشی به یک باتری 10,000mAh مجهز شده (مقایسه کنید با باتری 6,500mAh ردمی نوت 15 پرو پلاس) که از ترکیب سیلیکون|کربن در قطب منفی آن استفاده شده است. یک بار شارژ این باتری به‌گفته شیائومی تا 37 ساعت پخش ویدئو، 19 ساعت اجرای بازی و یا 13 ساعت فیلم‌برداری دوام دارد. این باتری مثل ردمی نوت 15 پرو پلاس از شارژ سریع 100 واتی (درون جعبه) پشتیبانی می‌کند که با 20 دقیقه اتصال نیاز یک روز دستگاه را تأمین می‌کند توان شارژ معکوس نیز در این مدل اندکی افزایش یافته و به 27 وات رسیده است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6463/introducing-xiaomi-redmi-note-17-pro-and-redmi-note-17-pro-max-global_06.jpgNote 17 Pro Max از همان نمایشگر 6.83 اینچی مدل پرو استفاده می‌کند و به تفاوتی در این میان نمی‌توان اشاره کرد اما در بخش پردازشی به تراشه جدیدتر Snapdragon 6 Gen 5 مجهز شده است که برخلاف Snapdragon 6s Gen 4 (حاضر در نوت 17 پرو نسخه چین) که با لیتوگرافی 4 نانومتری سامسونگ ساخته شده، از فرایند ساخت 4 نانومتری شرکت TSMC بهره می‌برد. هر دو تراشه از ترکیب 4 هسته Cortex-A78 و 4 هسته Cortex-A55 استفاده می‌کنند، اما Gen 5 از نظر فرکانس کاری اندکی برتری دارد و گرافیک Adreno 812 آن در برابر Adreno 710 حاضر در مدل Pro نسخه چین در جایگاه بالاتری قرار می‌گیرد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6463/introducing-xiaomi-redmi-note-17-pro-and-redmi-note-17-pro-max-global_07.jpgشیائومی همچنین در نسخه‌های 256 و 512 گیگابایت Redmi Note 17 Pro Max از حافظه UFS 4.1 استفاده کرده است در مقابل، نسخه 128 گیگابایتی به حافظه UFS 2.2 مجهز شده است. رم نیز در دو نسخه 8 و 12 گیگابایتی از نوع LPDDR5X عرضه می‌شود. (با وجود پشتیبانی نشدن از این سرعت حافظه در پردازنده دستگاه) نمایشگر Redm Note 17 Pro Max نیز همانند مدل Pro با پوشش محافظ Gorilla Glass Victus 2 محافظت می‌شود. هر دو گوشی نیز از استاندارد IPx6 برای مقاومت آب پر فشار، IPx8 برای غوطه‌وری در آب (تا 72 ساعت در عمق 3 متری آب شیرین) و IPx9 برای حفاظت در برابر فشار آب داغ پشتیبانی می‌کنند و IP6x نیز مانع از ورود گرد و خاک به این دو مدل است. با وجود تفاوت ظرفیت باتری، وزن دو گوشی تقریباً یکسان است؛ Redmi Note 17 Pro حدود 223 گرم و Note 17 Pro Max حدود 230 گرم وزن دارند. ضخامت هر دو مدل نیز تقریبا 8.6 میلی‌متر است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6463/introducing-xiaomi-redmi-note-17-pro-and-redmi-note-17-pro-max-global_08.jpgNote 17 Pro Max در بخش ارتباطات نیز با پشتیبانی از وای‌فای 6 دست بالاتر را در اختیار دارد در حالی‌که مدل پرو به وای‌فای 5 محدود شده است. هر دو گوشی از NFC و ارتباط دو سیم‌کارته پشتیبانی می‌کنند و امکان استفاده از eSIM نیز برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. در این سری از دوربین اصلی 200 مگاپیکسلی نسل قبلی خبری نیست و به‌جای آن در هر دو از دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی با لرزه‌گیر نوری استفاده شده که در کنار آن یک دوربین 8 مگاپیکسلی با لنز اولتراواید دیده می‌شود. دوربین اصلی مدل پرو مکس ضمن برخورداری از لنز f/1.5 از پیکسل‌های بزرگ‌تر 0.8 میکرونی نیز بهره می‌برد که نسبت به لنز f/1.8 و پیکسل‌های 0.64 میکرونی مدل پرو در نور کم شرایط بهتری را ارائه می‌کند. لنز دوربین اصلی در هر دو گوشی البته تنها 6 مرحله‌ای‌ست. پرو مکس همچنین به یک دوربین سلفی 32 مگاپیکسلی f/2.2 با فیلم‌برداری 4K مجهز شده که این یکی نیز نسبت به دوربین سلفی 16 مگاپیکسلی f/2.4 نسخه پرو با فیلم‌برداری 1080p در جایگاه بالاتری قرار می‌گیرد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6463/introducing-xiaomi-redmi-note-17-pro-and-redmi-note-17-pro-max-global_019.jpgهر دو گوشی ظاهرا با سیستم‌عامل اندروید 16 و پوسته نرم‌افزاری HyperOS 3 شیائومی روانه بازار می‌شوند و شیائومی وعده 6 سال ارائه به‌روزرسانی امنیتی را برای آن‌ها داده است. Redmi Note 17 Pro در پنج ترکیب حافظه به بازار عرضه می‌شود که نسخه پایه 8GB/128GB نزدیک به 400 دلار قیمت دارد. این گوشی در 4 رنگ آبی، نارنجی، مشکی و ارغوانی در دسترس خواهد بود. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6463/introducing-xiaomi-redmi-note-17-pro-and-redmi-note-17-pro-max-global_10.jpgRedmi Note 17 Pro Max نیز در چهار ترکیب حافظه با قیمت پایه 500 دلار عرضه شده و با حفظ رنگ‌های مشکی و ارغوانی دو رنگ دیگر سبز و سفید جایگزین شده‌اند. نمایش متن کامل
  14. واحد خبر mobile.ir : شرکت شیائومی در روز دوشنبه 24 اوت 2026 به‌صورت رسمی از پردازنده جدید Xring O3 این شرکت رونمایی کرده که دومین گام شیائومی در مسیر طراحی تراشه‌های اختصاصی پس از عرضه Xring O1 در سال گذشته محسوب می‌شود. جالب اینجاست که این رونمایی تنها چند روز پس از انتشار گزارش مالی سه‌ماهه دوم ۲۰۲۶ شیائومی صورت گرفته است که در آن سود خالص تعدیل‌شده شرکت به‌دلیل گرانی تاریخی حافظه با افتی 42.6 درصدی مواجه شده بود. با این حال، شیائومی حتی در این شرایط نه‌چندان ایده‌آل، هزینه تحقیق و توسعه خود را نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داده و به‌جای اتکاء کامل به تأمین‌کنندگانی مانند کوالکام و مدیاتک، روی توسعه تراشه‌های خودساخته سرمایه‌گذاری کرده است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6461/introducing-xiaomi-xring-o3-soc_01.jpgهسته‌های پردازشیXring O3 با فرآیند ساخت 3 نانومتری N3P شرکت TSMC تولید شده که روی کاغذ با تغییر بزرگی نسبت به Xring O1 با همین لیتوگرافی 3 نانومتری روبرو نشده است. مساحت بستر (die area) این تراشه به 133 میلی‌متر مربع رسیده که نسبت به 109 میلی‌متر مربعی Xring O1 بزرگ‌تر شده و در مجموع میزبان 24 میلیارد ترانزیستور است. Xring O3 در ساختار پردازشی هسته‌های کم‌مصرف (efficiency cores) را کنار گذاشته و مثل برخی دیگر از پروسسورهای رده بالای این کلاس به‌طور کامل به معماری موسوم به "all-big-core" روی آورده است که در آن همه هسته‌ها از نوع بزرگ و رده بالا انتخاب شده‌‌اند. Xring O3 در بالاترین سطح و کلاستر اصلی از دو هسته C1-Ultra با فرکانس 4.35 گیگاهرتز بهره می‌برد و در کلاستر میانی آن نیز چهار هسته C1-Premium با فرکانس 3.68 گیگاهرتز حضور دارند. در نهایت در کلاستر سوم نیز به چهار هسته C1-Pro با فرکانس 3.15 گیگاهرتز بر می‌خوریم. این تراشه همچنین مجموعاً 44 مگابایت حافظه کش را ارائه می‌کند که شامل 12 مگابایت کش L2 اختصاصی، 16 مگابایت کش L3 مشترک و 16 مگابایت SLC می‌شود. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6461/introducing-xiaomi-xring-o3-soc_02.jpgگرافیکبخش گرافیک Xring O3 هم ارتقاء چشمگیری نسبت به نسل قبل داشته؛ جایی‌که از یک پردازنده گرافیکی همچنان منتشرنشده به نام Mali-G2 Ultra NX با 16 واحد پردازشی و 4 مگابایت حافظه کش L2 استفاده شده است. نکته جالب توجه در این میان اختصاص 8 واحد از این 16 واحد به شتاب‌دهنده‌های تنسوری اختصاصی NX است. به‌گفته شیائومی، این GPU جدید با 64 درصد مصرف انرژی کم‌تر نسبت به Xring O1 حدود 85 درصد عملکرد گرافیکی بالاتری داشته و در رهگیری نور نیز 182 درصد بهبود یافته است. وجود هسته‌های تنسوری مستقیماً در کنار واحدهای رندر همچنین به این تراشه اجازه می‌دهد عملیات ارتقاء کیفیت (upscale) و تولید فریم (frame generation) را بدون نیاز به انتقال داده به NPU سیستمی، درون خود GPU انجام دهد؛ رویکردی که با حذف رفت ‌و برگشت داده به حافظه اصلی، تأخیر فریم را کاهش می‌دهد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6461/introducing-xiaomi-xring-o3-soc_03.jpgهوش مصنوعی و NPUدر بخش پردازش هوش مصنوعی نیز Xring O3 با یک NPU چهار هسته‌ای اختصاصی، توان پردازشی معادل 200 تریلیون عملیات در ثانیه و 3.13 ترافلاپس توان پردازش برداری ارائه می‌دهد که به‌گفته شیائومی نسبت به نسل قبل 45 درصد رشد یافته است. این NPU از معماری SIMT بهره می‌برد و برای عملیاتی مانند ضرب ماتریس‌های ترانهاده‌شده (transposed matrix multiplication) و فعال‌سازی SiLU بهینه شده است؛ عملیاتی که پایه اصلی اجرای مدل‌های هوش مصنوعی و یادگیری عمیق را تشکیل می‌دهند. به بیان ساده‌تر، این بهینه‌سازی‌ها باعث می‌شود NPU بتواند محاسبات ریاضی سنگینی که مدل‌های هوش مصنوعی برای «فکر کردن» و تولید پاسخ نیاز دارند، سریع‌تر و با مصرف انرژی کمتر انجام دهد. شیائومی همچنین یک مدل کوانتیزاسیون پنج‌مقداری را به‌صورت مشترک با تیم مدل زبانی MiMo خود توسعه داده و آن را به‌طور اختصاصی برای NPU این تراشه بهینه کرده است؛ کوانتیزاسیون (quantization) در واقع فرآیندی است که حجم داده‌های مدل هوش مصنوعی را فشرده‌تر می‌کند تا روی سخت‌افزار موبایل با سرعت و مصرف انرژی بهینه‌تر اجرا شود. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6461/introducing-xiaomi-xring-o3-soc_04.jpgحافظه رماز منظر حافظه، شیائومی مدعی است Xring O3 نخستین پردازنده موبایل جهان است که از استاندارد جدید LPDDR6 پشتیبانی می‌کند؛ حافظه‌ای که با سرعت 10.7 گیگابیت بر ثانیه در چهار کانال 24 بیتی، پهنای باندی حداکثر معادل 113.8 گیگابایت بر ثانیه را (نزدیک به 48 درصد بیش‌تر از Xring O1) فراهم می‌کند. نکته قابل‌توجه اینجاست که از نظر سرعت خام، این رقم عملاً هم‌تراز با بالاترین سرعت فعلی نسل قبلی یعنی LPDDR5X است که در ابتدای معرفی خود سرعتی معادل 6.4 گیگابیت بر ثانیه داشت اما طی سال‌های اخیر توسط شرکت‌هایی مانند مایکرون و سامسونگ به تدریج تا سقف 10.7 گیگابیت بر ثانیه ارتقا یافت. با این حال، تفاوت اصلی LPDDR6 با نسل قبل صرفاً در سرعت نیست؛ این استاندارد معماری کانال‌های حافظه را نیز کاملاً بازطراحی کرده و از کانال‌های 16 بیتی LPDDR5X به کانال‌های عریض‌تر 24 بیتی (متشکل از دو زیرکانال 12 بیتی مستقل) تغییر یافته است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6461/introducing-xiaomi-xring-o3-soc_05.jpgهمین تفاوت معماری باعث می‌شود پهنای باند نهایی هم تفاوت محسوسی داشته باشد: برای مثال، کنترلر چهارکاناله LPDDR5X در پردازنده‌ای مثل Snapdragon 8 Elite Gen 5 به پهنای باند حداکثر 84.8 گیگابایت بر ثانیه می‌رسد، در حالی که همین پیکربندی چهارکاناله در Xring O3 به‌لطف کانال‌های عریض‌تر LPDDR6، به 113.8 گیگابایت بر ثانیه (حدود 34 درصد بیشتر) دست پیدا می‌کند.. در این میان ذکر این نکته نیز اهمیت دارد که حافظه‌های واقعی LPDDR6 هنوز در مراحل ابتدایی تولید قرار دارند و برای نمونه طبق برخی گزارش‌ها، شرکت کره‌ای SK Hynix قرار است تولید انبوه این حافظه را با فرآیند ساخت 10 نانومتری در نیمه دوم سال 2026 آغاز کند و شیائومی نیز به‌عنوان نخستین مشتری این حافظه معرفی شده است. سرعت اسمی این حافظه به حوالی 14.4 گیگابیت بر ثانیه دست می‌رسد که حتی از رقم فعلی مورد پشتیبانی Xring O3 نیز بیش‌تر است. در همین حال، سامسونگ نیز نسخه اولیه LPDDR6 خود را معرفی کرده اما هنوز زمان دقیقی برای تولید انبوه آن اعلام نکرده، و شرکت چینی CXMT نیز با نسخه‌ای با سرعت 12.8 گیگابیت بر ثانیه به این رقابت نزدیک شده است. پروسسور سیگنال تصویری (ISP)پروسسور سیگنال تصویری (ISP) حاضر در Xring O3 پنجمین نسل ISP اختصاصی شیائومی است که از دوربین تکی تا وضوح 432 مگاپیکسل و پیکربندی سه‌دوربینه با ترکیب 64+64+50 مگاپیکسل با عمق رنگ 24 بیتی پشتیبانی می‌کند. حداکثر وضوح برداشت ویدئو در دوربین گوشی‌های مجهز به این تراشه 4K/60fps است و از کاهش نویز مبتنی بر هوش مصنوعی نیز پشتیبانی می‌کند. معماری این بخش شامل یک موتور بینایی ماشین (computer-vision engine) با قابلیت hardware optical flow (تشخیص جریان نوری به‌صورت سخت‌افزاری، برای ردیابی دقیق‌تر حرکت میان فریم‌ها)، پردازش هم‌زمان چند دوربین و چند فریم و یک Mini ISP اختصاصی برای وظایف حالت همواره روشن دوربین است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6461/introducing-xiaomi-xring-o3-soc_06.jpgتست‌ها و بنچ‌مارک‌هاطبق ادعای شیائومی، Xring O3 در آزمون Geekbench 6.5 و در حالت تک‌هسته‌ای به امتیاز 3,945 و 15,221 در حالت چندهسته‌ای دست پیدا می‌کند که به‌ترتیب 31 و 61 درصد نسبت به Xring O1 افزایش یافته‌اند. شیائومی مدعی است این نتیجه چندهسته‌ای حتی از Apple M4 نیز پیشی می‌گیرد. این تراشه همچنین در آزمون AnTuTu نسخه ۱۱ به امتیاز 5,228,014 رسیده که آن را به‌گفته شیائومی به نخستین پردازنده موبایلی با عبور از مرز پنج میلیون امتیاز تبدیل می‌کند. در بخش گرافیک نیز Xring O3 در آزمون Steel Nomad Lite امتیاز 4,567 (تا 85 درصد رشد نسبت به O1) و در 3DMark Solar Bay Extreme امتیاز 3,628 (تا 182 درصد رشد نسبت به O1) کسب کرده که شیائومی مدعی است 63 درصد بالاتر از رقیب آن یعنی A19 Pro اپل است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6461/introducing-xiaomi-xring-o3-soc_07.jpgاولین دستگاه‌ها و زمان حضور در بازارXring O3 که توسعه آن به‌گفته شیائومی 459 روز به‌طور انجامیده، قرار است برای نخستین‌بار در گوشی تاشوی Xiaomi 18 Fold و تبلت Xiaomi Pad 9 Pro Max به‌کار گرفته شود؛ هر دو محصول قرار است ماه سپتامبر 2026 در بازار چین عرضه شوند و پیش‌فروش Xiaomi 18 Fold همین حالا هم آغاز شده است. بر خلاف نسل قبلی یعنی Xring O1 که محدود به بازار چین بود، گزارش‌ها حاکی از آن است که Xiaomi 18 Fold با همین پردازنده به‌صورت جهانی نیز عرضه خواهد شد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6461/introducing-xiaomi-xring-o3-soc_08.jpgهمزمان با Xring O3، شیائومی دو تراشه دیگر را هم معرفی کرد: Xring O100، یک شتاب‌دهنده هوش مصنوعی 6 نانومتری برای تقویت مدل زبانی بزرگ MiMo این شرکت و تراشه 3 نانومتری Xring D100 برای حضور در اتومبیل‌ها و رانندگی خودکار. هر دوی این پردازنده‌ها قرار است در سال 2027 به‌صورت تجاری عرضه شوند. نمایش متن کامل
  15. واحد خبر mobile.ir : شرکت سونی در نخستین ساعت‌های روزهای سه‌شنبه 25 اوت 2026 (3 شهریور 1405) از نسل جدید میان‌رده‌های کلاس اکسپریا 10 این شرکت رونمایی کرده است؛ Xperia 10 VIII (با تلفظ اکسپریا 10 مارک 8) البته با هیچ شگفتی و سورپرایزی همراه نبوده و با تکرار همه مشخصات Xperia 10 VII عملاً همان مدل سال گذشته با رنگ‌های جدید است و در این میان نوع، اندازه و وضوح صفحه‌نمایش، دوربین‌های اصلی و سلفی، رم و حافظه داخلی، ظرفیت باتری و توان شارژر و حتی پردازنده دستگاه تغییری نکرده و در نگاه اول فقط ورژن سیستم‌عامل به اندروید 16 ارتقاء یافته است. سونی در حالی دست به این اقدام عجیب زده که در قیمت دستگاه با افزایش 33 تا 37 درصدی روبرو می‌شویم. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6460/introducing-sony-xperia-10-viii_01.jpgسونی در Xperia 10 VII سال گذشته تغییرات متعددی را نسبت به Xperia 10 VI سال پیش از آن اعمال کرد که از آن جمله می‌توان به تغییر نسبت صفحه‌نمایش و ارتقاء شیشه محافظ آن، تغییر پردازنده و بهبود دوربین اصلی اشاره کرد که در کنار تغییر ظاهر بخش پشتی به ایجاد شخصیت و هویت مستقلی برای نسل هفتم این کلاس منجر شد. در Xperia 10 VIII اما همه چیز از همان ابتدا مشابه مدل قبلی این کلاس است و گویا بخش R&D در مجموعه سونی تماس و علاقه‌ای برای ایجاد کوچک‌ترین تغییری در این مدل نداشته‌اند. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6460/introducing-sony-xperia-10-viii_02.jpgXperia 10 VIII مثل قبل با طراحی صاف و تخت در پشت و روی دستگاه، نوار افقی دوربین‌ها در بخش پشتی و حاشیه‌های ضخیم بالا و پایین صفحه‌نمایش ارائه شده که این آخری محل قرارگیری اسپیکرهای استریو و دوربین سلفی دستگاه است و طبق استدلال سونی در دست‌گرفتن گوشی بدون لمس صفحه‌نمایش را تسهیل می‌کند. شرکت سازنده از تغییر اسپیکرهای استریو در این مدل و ارتقاء آن‌ها سخن می‌گوید اما اشاره‌ای به جزییات این موضوع نکرده است. رنگ‌های خاکستری و یاسی Xperia 10 VIII تنها تفاوت‌های این مدل با نسل قبلی‌ست و رنگ سفید نیز بین آن‌ها مشترک است. در ابعاد 8.3×72×153 میلی‌متری، وزن 168 گرمی و استاندارد مقاومت IP65/IP68 نیز تفاوتی ایجاد نشده است. بدنه گوشی پلاستیکی‌ست و روی صفحه‌نمایش نیز با پوشش گوریلاگلس ویکتوس 2 محافظت می‌شود. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6460/introducing-sony-xperia-10-viii_03.jpgسونی دست به ترکیب صفحه‌نمایش نیز نزده و همان نمونه 6.1 اینچی OLED LTPS با وضوح 1080×2340 پیکسل و نرخ رفرش غیر تطبیقی 120 هرتزی را برای این گوشی نیز در نظر گرفته است. تنها تفاوت اشاره شده در این میان به 50 درصد روشنایی بیش‌تر این صفحه‌نمایش طبق ادعای سونی تعلق دارد که البته مشخص نیست که این افزایش روشنایی به کدامیک دسته روشنایی‌ها (دستی، اتوماتیک یا نقطه‌ای) تعلق دارد و عددی نیز برای آن اعلام نشده است. دوربین سلفی گوشی همچنان 8 مگاپیکسلی با سنسور 1/4 اینچی و لنز 26 میلی‌متری f/2.0 با میدان دید 78 درجه‌ای‌ست. سونی سنسور اثر انگشت را نیز طبق معمول با وجود OLED بودن صفحه‌نمایش در کناره دستگاه جای می‌دهد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6460/introducing-sony-xperia-10-viii_04.jpgترکیب دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی با سنسور 1/1.56 اینچی و لنز f/1.9 OIS همانی ست که پیش از این دیده بودیم و دوربین 13 مگاپیکسلی دوم با لنز f/2.4 اولتراواید و بدون فوکوس خودکار نیز به قرار سابق است. دوربین اصلی همچنان با وضوح 4K با 30 فریم در ثانیه فیلم‌برداری می‌کند و به‌دلیل محدودیت پردازنده امکان برداشت ویدئو در این وضوح با نرخ 60 فریم را ندارد. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6460/introducing-sony-xperia-10-viii_05.jpgسونی در حالی بار دیگر از همان پردازنده Snapdragon 6 Gen 3 سال گذشته برای Xperia 10 VIII استفاده کرده که رقبای آن مدت‌هاست به از پروسسورهای رده بالاتر با هسته‌های قوی‌تر و گرافیک بهتر سود می‌برند. در ساختار این چیپ‌ست چهار نانومتری چهار هسته A78 و چهار هسته A55 همراه با گرافیک Adreno 710 حضور دارد که انتظار چندانی از آن در سناریوهای تحت فشار مثل بازی‌های سنگین نمی‌رود. در رم 8 گیگابایتی و حافظه داخلی 128 گیگابایتی نیز تفاوتی ایجاد نشده و حافظه جانبی microSD را نیز می‌توان تا 2 ترابایت ارتقاء داد. ظرفیت 5 هزار میلی آمپر ساعتی گوشی حالا بعضاً نصف ظرفیت برخی میان‌رده‌های کاملاً ارزان‌قیمت‌تر بازار است و تغییر نکردن آن سونی را در وضعیت کاملاً نابرابری قرار می‌دهد. Xperia 10 VIII با وای‌فای 6، بلوتوث 5.4، NFC و مسیریاب‌های ماهواره‌ای (ظاهراً تک‌فرکانسی) ارائه شده و هنوز دکمه اختصاصی شاتر دوربین و جک 3.5 میلی‌متری هدست را حفظ کرده است. http://www.mobile.ir//s.mobile.ir/static/upload/articles/6460/introducing-sony-xperia-10-viii_06.jpgSony Xperia 10 VIII با اندروید 16، تضمین آپدیت 4 ساله سیستم‌عامل و شش ساله به‌روزرسانی‌های امنیتی به بازار ارائه شده و قیمت در نظر گرفته شده برای آن در بازارهای اروپایی 599 یورو یا 549 پوند است که نسبت به 449 یورو و 399 پوند نسل قبلی به‌‌ترتیب بیش از 33 و 37 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است! نمایش متن کامل

اطلاعات مهم

ما از کوکی‌ها برای تجربه رابط کاربری بهتر و تعامل بهتر با سایت خود استفاده می‌کنیم. لطفا قوانین و شرایط استفاده از سایت را یکبار مطالعه کنید.

Account

Navigation

جستجو

جستجو

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.