رفتن به مطلب
ایران سی اف سی

راز دسامبرهای صعودی برای قیمت بیت کوین؛ آیا تاریخ تکرار می‌شود؟

امتیاز دادن به این موضوع:


براي جلوگیری از تکراری شدن تاپیک ها قبل از ارسال از قسمت جستجوی سایت استفاده کنید. تاپیک های تکراری حذف خواهند شد.

تاپیک ها باید در انجمن های مناسب زده شوند. قبل از ارسال تاپیک عنوان انجمن را بخوانید.

ارسال‌های توصیه شده

پس از گذشت بیش از ۱۰ سال، یکی از دلایل معروف شدن بیت کوین به خاطر نوسان‌های عجیب و غریبش بوده است. در این میان دسامبر همواره یکی از ماه‌‌هایی بوده از سال ۲۰۱۵ تاکنون شاهد نوسان‌های بیش از ۳۰ درصد بوده است.

در حالی که به پایان سال جاری میلادی نزدیک می‌شویم، بیت کوین نسبت به قیمت ابتدای سال میلادی بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته است. از طرفی دستیابی به بالاترین قیمت ۱۳,۸۰۰ دلار در انتهای ماه ژوئن (ابتدای تیر) موجب شروع اصلاح چندماهه و فشار فروشی شد که بیت کوین را تا ۶,۵۰۰ دلار در ماه نوامبر پایین کشید.

مفسران بازار اغلب دیدگاه‌های مختلف را مورد ارزیابی قرار می‌دهند تا از حرکات قیمتی بیت کوین سردربیاورند و بتوانند آن‌ها را بر اساس اطلاعاات گذشته پیش‌بینی کنند.

یکی از این واقعیت‌ها، رشد‌های قابل توجه در ماه دسامبر است که در کنار نزدیک شدن به تعطیلات سال جدید و کریسمس قرار می‌گیرد. تاریخچه‌های قیمتی بیانگر وقوع این اتفاق در سال‌های بعد از ۲۰۱۵ است.

آیا بیت کوین دوباره یک دسامبر صعودی را تجربه خواهد کرد؟ بیایید با نگاه کردن به نمودار قیمت بیت کوین در سال‌های گذشته این فرضیه را ارزیابی کنیم.

دسامبر ۲۰۱۵

نمودار روزانه بیت کوین؛ دسامبر ۲۰۱۵نمودار روزانه بیت کوین؛ دسامبر ۲۰۱۵

با اطلاعات ۴ سال پیش شروع می‌کنیم. دسامبر ۲۰۱۵ بیت کوین شاهد یک رشد ۳۴ درصدی بود. بیت کوین ابتدای ماه را با یک کندل قرمز شروع کرد و پایین‌ترین قیمت آن روز بعد در قیمت ۳۴۹ دلار رقم خورد.

هر چند در روزهای آینده روند صعودی آغاز شد و بیت کوین را تا سقف ۴۶۹ دلار هدایت کرد که ۱۱۹ دلار نسبت به روز دوم دسامبر بیشتر بود.

بیت کوین دو هفته ابتدایی دسامبر را به صورت صعودی سپری کرد و در دو هفته انتهایی سال مشغول تثبیت قیمت و دست‌وپنجه نرم کردن با فشار فروش بود.

دسامبر ۲۰۱۶

نمودار روزانه بیت کوین؛ دسامبر ۲۰۱۶نمودار روزانه بیت کوین؛ دسامبر ۲۰۱۶

یک سال بعد بیت کوین شاهد رشد ۳۵ درصدی در بازه زمانی مشابه بود. اما بر خلاف سال قبل خود، این بار بیت کوین به صورت مداوم رشد کرد. در دو هفته ابتدایی با ثبت کندل‌های کوچک بیت کوین به صورت پایدار رشد کرد و در ادامه کندل‌های قدرتمند صعودی کار را تمام کردند.

مشابه سال ۲۰۱۵، بیت کوین در ابتدای ماه دسامبر به کف قیمت خود رسید و تا ۷۴۳ دلار کاهش یافت. در نهایت بیت کوین موفق شد در آخرین روز از سال ۲۰۱۶ دوباره به قیمت هزار دلار برسد.

دسامبر ۲۰۱۷

نمودار روزانه بیت کوین؛ دسامبر ۲۰۱۷ نمودار روزانه بیت کوین؛ دسامبر ۲۰۱۷

اولین روز از دسامبر ۲۰۱۷ بیت کوین رشد خود را از ۹,۴۱۰ دلار شروع کرده و تا ۱۹,۷۰۰ دلار بالا رفت که به یک رشد ۱۰۹ درصدی منجر شد.

در همین ماه بود که قراردادهای آتی بیت کوین CME و CBOE راه‌اندازی شدند. اولین قراردادهای آتی CBOE در تاریخ دهم دسامبر معامله شد تا اینکه بیت کوین هم ۷ روز بعد یعنی در ۱۷ دسامبر توانست رکورد تاریخی ۱۹,۷۰۰ دلار را بزند. دقیقا همین روز بود که قراردادهای آتی CME با تسویه‌حساب نقدی آغاز به کار کرد.

مشابه سال ۲۰۱۵ قیمت بیت کوین در نیمه اول ماه افزایش داشت و پس از آن تحت فشار فروش و اصلاح قرار گرفت که آغازگر بازار نزولی بود که بیش از یک سال به طول انجامید.

دسامبر ۲۰۱۸

نمودار روزانه بیت کوین؛ دسامبر ۲۰۱۸ نمودار روزانه بیت کوین؛ دسامبر ۲۰۱۸

سال گذشته حرکات قیمت بیت کوین با نمونه‌های تاریخی قبل خود متفاوت بود. هر چند بیت کوین موفق شد طی این ماه بیش از ۳۰ درصد افزایش یابد اما قیمت ابتدایی و انتهایی این ماه تقریبا یکی بود.

قیمت بیت کوین در تاریخ دوم دسامبر به ۴,۲۷۵ دلار دست یافت و پس از آن طی فشار فروش شدیدی تا اواسط ماه تا ۳,۱۲۵ دلار کاهش یافت که کف بازار نزولی سال ۲۰۱۸ به حساب می‌آمد. در نیمه دوم ماه اوضاع به طرز متفاوتی پیش رفت و افزایش قیمت از کف تاریخی تا ۴,۲۷۵ دلار دوباره شروع شد.

بیت کوین طی این ماه شاهد ریزش ۲۷ درصدی و افزایش ۳۵ درصدی بود و در حالت کلی یک وضعیت خنثی داشت.

چرا سال جدید میلادی باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود؟

اطلاعات چهار سال اخیر از نوسانات بالای بیت کوین با نزدیک شدن به تعطیلات کریسمس خبر می‌دهد. این اطلاعات همچنین میانه‌ی ماه دسامبر را به عنوان نقطه‌ای حساس برای ایجاد کف یا سقف قیمتی و وقوع اتفاقاتی حساس معرفی می‌کند.

با اینکه هیچ توضیح منطقی در توجیه این نوسانات فصلی نمی‌توان ارائه داد، به گفته یکی از تحلیلگران به نام flibflib در این دوره زمانی سایر بازارهای سنتی مثل سهام و بورس هم نوسانات زیادی را تجربه می‌کنند که گاهی اوقات از آن تحت عنوان «رالی بابا نوئل» هم یاد می‌شود.

او در این باره توضیح می‌دهد:

رالی بابا نوئل به حرکت بازار سهام در هفته‌های آخر دسامبر منتهی به سال جدید گفته می‌شود. برخی فرضیه‌ها پیرامون وجود این پدیده هست که از جمله آن‌ها می‌توان به خریدهای کریسمس، خوشبینی تو‌ام با حال و هوای تعطیلات یا تسویه حساب‌های سرمایه‌گذاران نهادی پیش از اینکه به تعطیلات بروند، اشاره کرد.

جیکوب کنفیلد، از چهره‌های توییتری نیز با اشاره به این موضوع می‌گوید:

در حالیکه ساختن چنین داستان‌هایی برای بیت کوین جذاب و ساده به نظر می‌رسد، عقیده من این است که هیچ پدیده فصلی برای بیت کوین در این موقع از سال وجود ندارد. هر چند بیشتر اوقات شاهد رشد قیمت در این زمان بوده‌ایم، نباید از یاد ببریم که کاهش‌های شدیدی هم برای بیت کوین در دسامبر اتفاق افتاده است.

نمودار قیمت بیت کوین به دلار در تایم‌فریم ماهانهنمودار قیمت بیت کوین به دلار در تایم‌فریم ماهانه

با این حال کنفیلد به بازیگران بزرگ بازار و تاثیر مالیات‌ها در این باره اشاره کرد:

یکی از فرضیه‌هایی که شنیده‌ام این است که تریدرهای حرفه‌ای و نهادی سودهای خود را در این ماه برمی‌دارند تا از مالیات خود در سال مالی جدید محافظت کنند. شاید این تئوری نتواند افزایش‌های دسامبر را توجیه کند و تنها بتواند ریزش‌های ژانویه را منطقی جلوه دهد.

صرف‌نظر از صعودی یا نزولی بودن، دسامبر همیشه میزبان بالا و پایین‌های شدیدی بوده است. آیا امسال نیز این رویه تکرار خواهد شد؟

The post راز دسامبرهای صعودی برای قیمت بیت کوین؛ آیا تاریخ تکرار می‌شود؟ appeared first on ارزدیجیتال.

نمایش متن کامل

توجه: برای دانلود مرورگر به فیلترشکن نیاز دارید ولی بعد از نصب مرورگر مثل مرورگرهای دیگه (کروم، فایرفاکس و ...) کار می کنه!

بیت کوین - کسب درآمد حرفه ای

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

در تاپیک ها، اگر سوال يا نظر خاصي نداريد لطفا فقط از دکمه می پسندم و ... استفاده کنيد. نظراتي مانند مرسی، خوب بود، ممنون و ... شامل اسپم هستند و باعث کاهش کيفيت پست ها مي شوند.

بالا آوردن تاپیک ها و پست ها قبل از 48 ساعت ممنوع است و موجب حذف آنها خواهد شد.

لطفا به جای بروز کردن تاپیک های قدیمی در نظر شروع یک تاپیک جدید باشید مگر این که لازم به بروزرسانی تاپیک مربوطه باشد.

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...

اطلاعات مهم

لطفا قبل از عضویت و همکاری با ما قوانین را مطالعه کنید.