رفتن به مطلب

گام به گام راه اندازی شبکه وایرلس در ویندوز 7

امتیاز دادن به این موضوع:


masum
 اشتراک گذاری

براي جلوگیری از تکراری شدن تاپیک ها قبل از ارسال از قسمت جستجوی سایت استفاده کنید. تاپیک های تکراری حذف خواهند شد.

تاپیک ها باید در انجمن های مناسب زده شوند. قبل از ارسال تاپیک عنوان انجمن را بخوانید.

ارسال های توصیه شده

در این مقاله شما با روش گام به گام نصب و راه اندازی یک شبکه وایرلس در ویندوز 7 آشنا خواهید شد:

گام 1

با این فرض که جهت شبکه بندی بی سیم از روتر و حداقل دو کامپیوتر آماده تحت ویندوز 7 برخوردار هستید فرآیند را آغاز می کنیم. چنانچه درصدید از طریق روتر یک شبکه بی سیم بسازید به گام 6 بروید. در فرآیند نصب و پیکربندی اولیه هنگامی كه شبکه بی سیم یا wifi خود را تنظیم می کنید روش موثر آن است که تنها یک کامپیوتر را از طریق کابل شبکه به روتر متصل نمائید.

پنجره مرورگر را باز نموده و به منظور دستیابی به روتر آدرس آن را در نوار آدرس یا نوار موقعیت تایپ کنید. پنجره مرورگر را باز نموده و به منظور دستیابی به روتر آدرس آن را در نوارآدرس یا نوار موقعیت تایپ کنید. این آدرس از چهار عدد که با نقطه از یکدیگر جدا شده اند تشکیل می شوند مثلاً 192.168.2.1 .

البته جزئیات بیشتر در دفترچه راهنمای دستگاه روتر ذکر گردیده است. هنگامی که صفحه پیکربندی کامپیوتر در پنجره مرورگر وب ظاهر گشت بر روی قسمتی که مرتبط با شبکه بندی بی سیم است کلیک نموده و مطمئن شوید که قابلیت های بی سیم در حالت فعال قرار داشته باشند.

اکنون بایستی به شبکه بی سیم خود نامی را که به آن SSID گفته می شود اختصاص دهید. سپس پیش از آنکه کلمه عبور را اختصاص داده و تنظیمات را ذخیره نمائید بایستی نوع وضعیت امنیتی را مشخص سازید. (توصیه می شود در صورت وجود نوع WPA یا WPA2 را برگزینید).

گام 2

امروزه اکثر روترهای پیشرفته قابلیت پیکربندی محافظ wifi (WPS) که موجب تسهیل در فرآیند نصب یک شبکه بی سیم می گردد را پشتیبانی می کنند. بنابراین در صفحه پیکربندی روتر به قسمتی که مختص قابلیت WPS است وارد شده و آن را فعال نمائید. پین کد WPS مربوط به روتر را یافته و آن را در جایی یادداشت کنید. برخی از دستگاه های روتر حتی روش ساده تری را برای بکارگیری از مُد WPS در اختیار کاربران قرار می دهند. در این روترها کافی است دکمه های WPS تعبیه شده بر روی روتر و آداپتورهای شبکه بی سیم را فشار دهید.

(قطعا اطلاعات لازم در دفترچه راهنمای روتر درج گردیده است) وارد کنترل پنل شده ، ابتدا بر روی لینک Network and Internet و سپس Network and Sharing Center کلیک نمائید.

حال بر روی گزینه Setup a new Connection or Network و به دنبال آن Setup a new network کلیک کرده و روتر خود را از لیست مربوط انتخاب و بر روی Next کلیک نمائید. از اعلان های ظاهر شده پیروی نموده و در صورت درخواست پین کد WPS را وارد نمائید. دستگاه های لپ تاپ و کامپیوترهایی که کارت شبکه آن ها فاقد قابلیت پشتیبانی از WPS می باشد به طور خودکار شبکه های بی سیم موجود را شناسایی می کنند. در این حالت درج یک کلمه عبور برای برقراری اتصال ضروری به نظر می رسد.

گام 3

اکنون شبکه بی سیم بایستی در دسترس تمام کامپیوترهایی که کارت شبکه بی سیم آن ها نصب گردیده قرار گرفته باشد. کامپیوتری که سیستم عامل ویندوز 7 در ان اجرا می شود را روشن کنید. در این حالت آیکون مربوط به شبکه بی سیم در منطقه اطلاع نوار وظیفه تغییر شکل داده است.

وجود 5 خط خاکستری و یک نقطه نارنجی در آیکن حاکی از آن است که کامپیوتر شبکه بی سیم را شناسایی کرده است. با کلیک بر روی آیکن لیستی شامل شبکه های در دسترس نمایش داده می شود. حال جهت برقراری ارتباط بر روی Connect کلیک کنید. در صورتی که می خواهید در دفعات بعدی بدون اجرای این مرحله مستقیماً به شبکه متصل شوید کافی است کادر Connect Automatically را تیک بزنید.

گام 4

در صورت تمایل می توانید تنظیمات شبکه بی سیم یک کامپیوتر متصل به شبکه را از طریق یک کلید USB به کامپیوتر دیگر کپی نمائید. برای این کار کافی است مجدداً وارد بخش Network and Sharing Center شده در سمت چپ صفحه بر روی لینک Manage Wireless Networks کلیک کنید.

در لیست ظاهر شده ابتدا بر روی گزینه شبکه بی سیم دوبار کلیک کرده سپس لینک Copy this network profile to a USB flash drive را کلیک نمائید. جهت کپی فایل های ضروری ابتدا درایو فلش USB خود را وارد سیستم مبداء و سپس جهت اعمال پیکربندی خودکار تنظیمات شبکه آن را داخل کامپیوتر مقصد قرار دهید.

گام 5

یکی از اقدامات امنیتی که بسیاری از روترها میسر می سازند امکان مخفی سازی شبکه بی سیم از دید همگان است. گرچه این عمل یکسری مزایای امنیتی را به دنبال خواهد داشت اما در صورت لزوم نمی توان بلافاصله از نحوه برقراری ارتباط آگاه شد. در هر صورت در صفحه Network and Sharing Center بایستی بر روی لینک Setup new Connection or Network کلیک نمائید ، سپس گزینه ای تحت عنوان Manually Connect to a Wireless network را برگزیده بر روی Next کلیک کنید. اکنون نام شبکه را در محل مربوطه وارد کرده و از طریق منوی کشویی نوع امنیتی را برگزینید. کلید امنیتی را تایپ و پس از زدن تیک کنار گزینه Connect even if the network is not broadcasting بر روی ok کلیک کنید.

گام 6

یکی دیگر از گزینه های ممکن ایجاد یک شبکه موقت بین دو کامپیوتر است. این اقدام در حالی که کماکان امکان به اشتراک گذاری فایل ها را حفظ می کند نیاز به روتر را از بین می برد. در یکی از کامپیوترها صفحه Network Sharing Center را باز کرده گزینه Setup a New Connection or Network راانتخاب و به طور پیاپی دوبار بر روی Next کلیک نمائید. نام شبکه را وارد کرده تنظیمات امنیتی را پیکربندی نموده و بر روی Next کلیک کنید. در این حالت ارتباط اینترنتی در صورت وجود ، با سایر کاربران شبکه ویژه که قادرند توسط فرآیند مشابه به شبکه های بی سیم دیگر متصل گردند به اشتراک گذاشته می شود.

گام 7

حال که شبکه برقرار بوده و کامپیوترها به صورت بی سیم و یا توسط کابل به آن متصل هستند می توانید با ایجاد یک HomeGroup ویندوز 7 ، اشتراک گذاری فایل ها و منابع را تسهیل نمائید. بدین منظور بر روی دکمه استارت کلیک کرده عبارت "HomeGroup" را تایپ نمائید. بر روی درایه ظاهر شده HomeGroup کلیک کنید.

اکنون بر روی دکمه Create a HomeGroup کلیک نموده و کادر کناری هر کدام از انواع فایل ها و منابع که می خواهید از طریق HomeGroup اشتراک گذاشته شوند را تیک بزنید. در نهایت بر روی Next کلیک کنید. کلمه عبوری بر روی صفحه نمایان می گردد. آن را یادداشت کرده و با زدن Finish فرآیند را به اتمام برسانید.

گام 8

پس از ایجاد HomeGroup بایستی سایر کامپیوترهای شبکه را جهت اتصال به HomeGroup پیکربندی کنیم تا در این صورت بتوانند به فایل های اشتراکی دسترسی داشته باشند. البته به احتمال فراوان کامپیوترهای تحت ویندوز 7 به طور خودکار حضور HomeGroup را شناسایی نموده و آن به متصل می گردند.

در غیر این صورت بایستی مشابه با مرحله پیشین وارد صفحه HomeGroup Control Panel شده بر روی لینک Join Now کلیک کرده کلمه عبور تولید شده بر روی دیگر کامپیوترهای تحت ویندوز 7 را وارد نمائید.

در صورتیکه به این کله عبور دسترسی نداشته و یا آن را گم کرده اید می توانید از طریق مراجعه به اولین کامپیوتر مجدداً آن را احیاء کنید. برای اینکار در پنجره Windows Explorer بر روی آیکون HomeGroup کلیک راست کرده گزینه View the HomeGroup Password را انتخاب نمائید.

گام 9

به طور پیش فرض هر کامپیوتری که به HomeGroup متصل باشد می تواند به پوشه های شخصی و عمومی واقع در کتابخانه HomeGroup های اعضاء دیگر شبکه دسترسی داشته باشد. دسترسی به فایل های

پوشه عمومی به صورت خواندن / نوشتن است در حالی که نوع دستیابی به فایل های پوشه اختصاصی به صورت فقط خواندنی است یعنی فایل های پوشه شخصی را فقط می توان مشاهده نمود در حالی که علاوه بر مشاهده امکان ویرایش پوشه عمومی نیز وجود دارد. از منوی استارت وارد Computer شده و درایه HomeGroup را جهت نمایش لیست اعضاء بسط دهید.

گام 10

در حین ایجاد یا اتصال به HomeGroup می توانید آنچه راكه قصد به اشتراک گذاری با کامپیوترهای دیگر دارید مشخص سازید. البته امکان اعمال تغییر این تنظیمات در هر زمان دلخواه وجود دارد. از منوی استارت وارد Computer شده در قاب سمت چپ بر روی درایه HomeGroup کلیک راست کرده ، گزینه Change the HomeGroup Settings را برگزینید. کادر کنار هر کدام از کتابخانه های مورد نظر را که بایستی به اشتراک گذاشته شوند تیک بزنید.

گام 11

به جز اشتراک گذاری از طریق کتابخانه ها در ویندوز 7 روش هاي گوناگون دیگری نیز برای اشتراک گذاری فایل ها و پوشه ها وجود دارد. یکی از این روش ها افزودن پوشه به یکی از کتابخانه های موجود است. پوشه های جداگانه ای که عضو یک کتابخانه نیستند را می توان با highlight کردن آن در صفحه Windows Explorer و کلیک بر روی فرمان Share with در نوار ابزار به اشتراک گذاشت. اکنون بسته به سطح دستیابی که برای دیگران اعمال کرده اید، یکی از گزینه های HomeGroup(Read) و یا HomeGroup(Read/Write) را انتخاب نمائید.

گام 12

می توانید در حین اشتراک گذاری پوشه ها و کتابخانه ها سطوح دستیابی متفاوتی را به کاربران مختلف اختصاص دهید. در نوار ابزار Windows Explorer بر روی فرمان Share With کلیک کرده سپس از منوی باز شد گزینه "Specific People" را انتخاب نمائید. بر روی منوی کشویی کلیک کرده و پیش از کلیک بر روی Add از لیست موجود یکی از کاربران و یا گزینه HomeGroup را برگزینید. در صورت نیاز می تواند این مراحل را برای هر تعداد کاربر دیگر تکرار کنید. حال به ستون Permission Level رفته برای هر کاربر سطح دستیابی مورد نظر خود را انتخاب نمائید و در نهایت بر روی دکمه Share کلیک کنید.

گام 13

ویندوز 7 توسط قابلیت HomeGroup عمل اشتراک گذاری پرینتر را بسیار تسهیل نموده است. همانطور که گفته شد در حین ایجاد و اتصال به یک HomeGroup می توانید آنچه را که می خواهید با دیگران سهیم شوید سفارشی نمائید. روش به اشتراک گذاری چاپگر نیز دقیقاً مشابه با فرآیند اشتراک گذاری پوشه ها و کتابخانه هاست. (در گام 10 جزئیات این کار ذکر شده است). پرینتر مشترک به طور خودکار در پنجره Devices & Printers کنترل پنل ظاهر می شود. به محض اولین استفاده از چاپگر درایورهای مورد نیاز آن نیز به طور خودکار نصب می گردند.

گام 14

همانطور که مشاهده فرمودید ویندوز 7 روش های کارآمد و ساده ای را جهت اتصال کامپیوترها و به اشتراک گذاری فایل ها ارائه کرده است. اما به هر روي کماکان اعمال مراحل فوق می تواند با اشکالاتی توام گردد. خوشبختانه ویندوز 7 از یک برنامه رفع عیب برخوردار است که کاربران را در تغییر هر گونه خطای احتمالی در حین ایجاد HomeGroup یاری می رساند. وارد صفحه HomeGroup Control Panel شده در پائین پنجره بر روی لینک Start the HomeGroup Troubleshooter کلیک کنید. با کلیک بر روی Next ویندوز 7 به دنبال شناسایی و تعمیر اتوماتیک خطاهای احتمالی می پردازد. برنامه عیب یاب احتمالاً به منظور دستیابی به نتیجه بهتر پیش از تعمیر خطاها سوالاتی را از کاربر نموده و توصیه های لازم را فراهم می آورد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

  • پاسخ 0
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

روزهای محبوب

بهترین ارسال کنندگان این موضوع

در تاپیک ها، اگر سوال يا نظر خاصي نداريد لطفا فقط از دکمه می پسندم و ... استفاده کنيد. نظراتي مانند مرسی، خوب بود، ممنون و ... شامل اسپم هستند و باعث کاهش کيفيت پست ها مي شوند.

بالا آوردن تاپیک ها و پست ها قبل از 48 ساعت ممنوع است و موجب حذف آنها خواهد شد.

این موضوع کاملا قدیمی است. لطفا به جای بروز کردن این موضوع در نظر شروع یک موضوع جدید باشید مگر این که لازم به بروز رسانی این موضوع باشید.

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...